proton ve lookup

Başlatan teknikelektronikci, 29 Ağustos 2007, 21:36:14

teknikelektronikci

teknikelektronikci demis ki:
Alıntı Yapromeo kardes dedigin mantik ollabilir belki ama zaten yaziyi degistirmek icin seri portu kullaniorum ama su an baska bir yöntemle ugrasiorum söyleki aciklamak gerekirse seri portdan gelen bilgi direk eeproma kydedillior ve oradan okunuor bende bir if then ile if karakter {kücük harflerin hex kodlari örn:100 or 101 or 102 or 103....}then tablo2 if karakter{büüyk harflerin kodlari orn:66 or 67 or 68 then tablo1 diye karakterde eepmadan okunan verinin sakladnigi degisken .böyle denicem bakalim insalah olur tablo 2 dede kücük harflerin lookup ile tablosu var aslinda protonda sd carddestegi var sd cardan okutabilsem süper olcakda ileride o artik  zaten eepromla bile olmadi  bakalim sd ile nasil olacak
ayrica protondaki cdata ile bilgisi olanlar varsa lütfen paylasabilirlermi ?
romeo kardes benim anlaamdigim nasil eeprom programlayici ile programlanir ? ben direk edata komutu ile eeproma direk bilgi kaydediorum ayrica programlayicisi var bende ama gerek duymadim acaba bir farklilikmi var  neyse kolay gelsin

merhaba arkadaslar üstadlar problemi sonunda halletim yukarida anlatigim sekilde problemsiz oldu herkeze ilgisinden dolayi tesekürler kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ilker_32

Bende Ankara metro'ya gitmeden önce bu şekilde düşünüyordum. Ama metrodaki led panoların iç yapısını incelediğimde 8031+eeprom kullanıldıklarını gördüm. Bu led panolar Türkiye'ye Kanada'dan kit halinde gelip montajı Ankara'da bir fabrika tarafından yapıldığını öğrendim. Fabrika'dan ücretli bir kit istediğimde vermediler. İş gördükleri için 8031'e eski diyemicem. Ve hala 8031+eeprom'lu kayan yazılar üretilmektedirler. Ve bende boş dururmuyum. Ankara'dan dönerken sadece devre fotoğraflarını bir şekilde alabildim. Ve şuan geliştirmekteyim.

Cetinal

işte daha önce 8031 + eprom yazmışsın

şimdi ise 8031+eeprom
benim bahsettiğim buydu bi kaç mesaj önce

teknikelektronikci

hayirlisi hocam kolay gelsin o zaman peki asm dilinde yaziorsunuz değilmi ? birde bu 80c31 in datashhetini inceledimde programlamasi pice göre galiba cok daha kolay ve yapisi daha basit sanki yanlismi düsünüyorum yoksa ? peki bu 8031 hangi firmaya ait atmelemi yoska philips emi ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ilker_32

Evet dil ASM ve C dilinde olucak. Elimdeki 8031'e baktığımda Phılıps'e ait olduğunu görüyorum. Sanıyorum Atmel'e ait olan da olması lazım. PİC'lere göre zor değil daha basit denilebilir. Şu ana kadar sorun yaşamadım.

t2

Yeni fark ettiğim bir konuyu paylaşmak istedim.

lookup veya lookupL bunların içerisine yazılacak data sınırlı sayıdadır. Halbuki LData kullanırsak çok daha güzel oluyor. Sınır ise picin hafızasındaki boş yer ile orantılı. yani bolca kullanabiliyoruz.

Birden fazla tablo oluşturarak verileri  indexe bağlı olarak kolayca okuyabiliyoruz.

Alıntı YapLdata { alphanumeric data }
Place information into code memory using the Retlw instruction when used with a standard 14-
bit core devices, and Flash (code) memory when using an 18F or enhanced 14-bit core device.
For access by Lread, Lread8, Lread16 or Lread32.

Alıntı YapLread8 will access 8-bit values from an Ldata table.
Lread16 will access 16-bit values from an Ldata table.
Lread32 will access 32-bit values from an Ldata table, this also includes floating point values.

Alıntı YapOperators
Variable is a user defined variable of type Bit, Byte, Word, Dword, Float or Array.
Label is a label name preceding the Ldata statement of which values will be read from.
Offset Variable can be a constant value, variable, or expression that points to the location of
interest within the Ldata table.

Alıntı YapVariable = Lread32 Label [ Offset Variable ]

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: t2 - 12 Temmuz 2011, 11:55:45
Yeni fark ettiğim bir konuyu paylaşmak istedim.

lookup veya lookupL bunların içerisine yazılacak data sınırlı sayıdadır. Halbuki LData kullanırsak çok daha güzel oluyor. Sınır ise picin hafızasındaki boş yer ile orantılı. yani bolca kullanabiliyoruz.

Birden fazla tablo oluşturarak verileri  indexe bağlı olarak kolayca okuyabiliyoruz.

Alıntı YapLdata { alphanumeric data }
Place information into code memory using the Retlw instruction when used with a standard 14-
bit core devices, and Flash (code) memory when using an 18F or enhanced 14-bit core device.
For access by Lread, Lread8, Lread16 or Lread32.

Alıntı YapLread8 will access 8-bit values from an Ldata table.
Lread16 will access 16-bit values from an Ldata table.
Lread32 will access 32-bit values from an Ldata table, this also includes floating point values.

Alıntı YapOperators
Variable is a user defined variable of type Bit, Byte, Word, Dword, Float or Array.
Label is a label name preceding the Ldata statement of which values will be read from.
Offset Variable can be a constant value, variable, or expression that points to the location of
interest within the Ldata table.

Alıntı YapVariable = Lread32 Label [ Offset Variable ]

güzel bir ayrinti tesekkürler t2 hocam