OP-AMP karşılaştırma devresi için lütfen yardım arkad

Başlatan papylon, 29 Ağustos 2007, 21:45:46

papylon

Arkadaşlar öncelikle merhaba,

Aşağıdaki resimde görülen basitçe anlatmak için çizdiğim devreden de anlaşılacağı gibi , bir karşılaştırma devresi yapmak istiyorum fakat bu konuda çok fazla bilgim olmadığı için siz hocalarıma danışmak istedim. Benim tam olarak yapmak istediğim devre , örnek vermek gerekirse diyelim ki ; Elimizde 100VDC güç kaynağı var ve bu güç kaynağından akım çekildiğinde gerilim düşümü de olacaktır ve benim OP-AMP'a istediğim ayarda verdiğim Referans gerilimine düştüğünde (Örneğin: 40VDC – 100VDC arası) OP-AMP'dan 0-1 çıkışı almak istiyorum , fakat OP-AMP'ın normal çalışma voltajının dışın da işin içine biraz yüksek voltaj girince malum benim de bilgim sınırlı olduğundan işin içinden çıkamadım :cry: .
Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim…

Herkese iyi çalışmalar ve kolay gelsin…

lordtorm

bende uzmanı değilim ama uygulayacagın gerilimi direncle dusurursen sorurun cozulur gibi geliyor (100 voltun doksanını direnc üstüne düşürürsen opamp girişine 10 volt uygularsın boylece büyük degerlerle ugrasman gerekmez)(yanlıs bilgi veriyorsam kafama vurun sopayla)
bırakayım diyorum bu işleri

stlg

Evet  lordtorm kardesin dedigi gibi once yuksek degerli seri bir direnc ardından bu seri direncin cıkısını saseye ceken cok turlu bir trimpot (trimpotun orta ucunu opampa gir) boylece trimpot ilede opampa girecegin degeri ayarlayabilmiş olursun
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mustafa_cmbz

gördugum kadarıyla ısıs kullanıyorsun eğer örnek ugulama isityorsan ısısın kendı dosyalarının ıcınde var onlara göz at serı dırenc olayını çözersın....

papylon

Arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkürler fakat bu direnç olayı benimde aklıma geldi ama ne kadar sağlıklı olur düşnücesi ile vazgeçmiştim ondan dolayı acaba bu iş aktif devre elemanlarıyla nasıl olur? Yani bu iş sadece dirençle mi yapılıyor yoksa başka yollarıda varmıdır...

Herkese iyi çalışmalar ve kolay gelsin...

mustafa_cmbz

hocam belki daha buyuk guçte çalışan opamplar vardır onları araştır benım fazla fikrim yok ama direnç kullancaksan da wattlı kullan pek sorun olmaz..

OG

Direnç ile 1/10 bölsen max 10V yapar  Bu gerilimi Bir opamp ile rahat kullanırsın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

papylon

Madem ki herkesin görüşü direnç yönünde  ve bende dirençle 30 voltta deneme yaptım ve gayet başarılı sonuç aldım. En azından kafamdaki soru işaretleri :?:  de böylelikle kalkmış oldu.

Herkese çok teşekkürler ve çalışmalarınızda başarılar...