Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

proton 4 digit display sürme

Başlatan lordtorm, 02 Eylül 2007, 17:49:10

lordtorm

önce teşekkürler
arkadaslar tarama mantıgı ile ortak katotlu 4 digit display sürmem gerek ama daha once hiç display ile calısmadım hep lcd kullandım.dowload bolumundeki display uygulamalarını inceledim displayleri tektek sürmeyi anladım ama ortak anod yada katot olunca nasıl oluyor cozemedim.data bilgisini gonderdigimizde hangi displayin calısacagını nasıl belirleycez.
yani 3452 sayısını tektek data olarak gonderdigimizde hangi sayının hangi displayde gosterecegimi anlamadım bir türlü.
bırakayım diyorum bu işleri

salih18200

bende biraz önce digital saat yapımı için 4 digit ortak katotlu display kullanarak donanım kısmını hallettim.Madem displayin ortak katotlu 3452 sayısını yazmak için yapman gereken 3 yazısını yazarken 3 yazısını göndersiğin anda hangi digitte 3 sayısını göstermek istiyorsan o digiti aktif etmelisin.Diğer rakamlar içinde bu böyle olmalıdır bu rakamların dördünü aynı şekilde sürekli sırayla tarayarak görüntüyü elde edersin.Ha bide ben devremde sürücü filan kullanmadım sen nasıl yapyıyosun bilmiyorum.Ben direk mikrodenetleyici ile sürdüm.

lordtorm

amacım 3 adet 4 digit display sürmek o yüzden direk sürme sansım yok 16f877 kullanıyorum.benim anlamadıgım yer, secme olayı nasıl olacak daha dogrusu degişken içindeki 5674 sayısını displaye gondercem lcdde direk yazıyordum oluo bitiyordu ama displayde degişken içindeki sayıyı nasıl yazdırıyorum bilmiyorum.bildigim kadarıyla saat uygulamalarında sayıcı gibi calısıp birler basamagı 9 oldumu sıfırlayıp onlar basamagına geciliyor benimkisi herhangi bir anda random bir sayıyı displaye gonderecek

mustafa_cmbz

arkadasın de dediği gibi surucu kullanamana gerek yok o anda gelen bilgiyi hangı hanede olacaksa mesela ölçü aletinde 100 ohm yazdırcan ekrana bunun ıcın elde edilen degeri ilk önce hangı dısplaye yazdıracağını bılmen gerek bunun için ilk önce bir kod yazmalısın daha sonra bu değeri displaye surmek için bir tarama programı yapcaksın işin zor vallahi c neden kullanmıyorsun kı ?

ayhani

Aşağıda ortak katot display için tarama mantığını gösteren bir animasyon verdim umarım yararı olur.
http://img167.imageshack.us/my.php?image=tarama2vp8.swf
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

lordtorm

tarama mantıgını anladım ama displaye veriyi nasıl gonderecem onu anlamadım. c bilmiyorum protona gectim daha yeni 3 gün oldu

lordtorm

teşekkür ederim herkese lookup tablosu ve dig komutuyla derdimi çozdum
@mustafa_cmbz hocam beni gozümü korkutunuz toplam kırk satırda 5 adet 4 digt displayde istedegim sayıları gorebiliyorum.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "lordtorm"teşekkür ederim herkese lookup tablosu ve dig komutuyla derdimi çozdum
@mustafa_cmbz hocam beni gozümü korkutunuz toplam kırk satırda 5 adet 4 digt displayde istedegim sayıları gorebiliyorum.

:D vallahi ben daha önce hiç display sürmedim fakat bir ara araştırmış mantığını anlamaya çalışmıştım fakat kod konusunda pek bir bilgim yok demıştim :D

neyse peki programı neyde simule ettiniz tarama isiste çalışmıyor displayler sapıtıyor...bir çözümünü felanmı buldunuz acaba...

salih18200

isis gayet güzel tarama yapıyo 7 segmenti belki bir hatan vardır.

mustafa_cmbz

hocam 2-3 örnek varmı acaba elinizde ben tarama sistemınde hep basarısız oluyorum mesela hazır devreler felan buluyordum onları isiste kurup denemeye kalktığımda displaylerde acayip yazılar çıkmakta :D

salih18200

iki gündür dijital saat uygulaması yapıyorum orada 7 segment 4 digit display kullanıyorum bitirince simülasyonu gönderirim.