TPIC6B595 DAHA ÖNCE KULLANAN VARSA YARDIM

Başlatan border, 02 Eylül 2007, 20:31:16

border

Daha önce ete hocamızın yapmış olduğu saat termometre devresini hc595+uln 2003 kullanarak gerçekleştirdim .Fakat fazla malzemeden kurtulmak için tpıc595 kullanmaya karar verdim.acaba programda veya bağlantılarda bir değişiklik yapmam gerekirmi
daha önceki devrede
16f628 de  
data pini portb.0   clock pini portb.1   lach yani aktarma pini portb.4 veya başka bir pine bağlı

x=DAK DIG 1:GOSUB AL
SHIFTOUT PORTB.0.PORTB.1,1,[SAYI]
HIGH PORTB.4:PAUSEUS 2:LOW PORTB.4 GİBİ

Bu yazılımda değişikliğe gerek varmı.

ben data pini portb.0'ı------- tpıc6b 595'de RCK YANİ12 nolu pine
     clock pini portb1'i-------------------SCRK
     aktarma pini------------------------SRCLR PİNE bağladım

acaba yanlışmı yaptım anlayamadım gözden kaçırdığım bir şeymi var.
tpıc 595 besleme 5 volt ortak anotlu devrem.
 yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum .şimdiden teşekkürler
yorum yapma, üret

XX_CİHAN_XX

aynen kullanabilirsin.
hc595+uln 2003 ile tpic595 arasında bir fark yok.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

border

cihan hocam bende öyle biliyorum fakat  bağlantıları yaptım. ilkin görüntü yoktu  daha sonra unları değitirdim yarım yamalak flaş yapıyor
amlamadım bu tpıc 595' in data ve clock ucları hangisi kestiremedim
yorum yapma, üret

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "border"

ben data pini portb.0'ı------- tpıc6b 595'de RCK YANİ12 nolu pine
     clock pini portb1'i-------------------SCRK
     aktarma pini------------------------SRCLR PİNE bağladım

acaba yanlışmı yaptım anlayamadım gözden kaçırdığım bir şeymi var.
tpıc 595 besleme 5 volt ortak anotlu devrem.
 yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum .şimdiden teşekkürler

Bağlantıyı yanlış yapmışsın.Yazılımda bir değişikliğe gerek yok.
74hc595 in data girişini( 14 ) yerine koyacağın tpic in data girişine( 3 )
74hc595 in clk girişini( 11 ) yerine koyacağın tpic in clk girişine( 13 )
74hc595 in ltc girişini( 12 ) yerine koyacağın tpic in ltc girişine( 12 )
74hc595 in data çıkışını( 9 ) yerine koyacağına tpicin çıkışına( 18 )
74hc595 in oe girişini( 13 ) yerine koyacağın tpic in oe girişine( 9 )
74hc595 in reset girişini( 10 ) yerine koyacağın tpic in reset girişine( 8 )
Bağladığında işlem tamamdır.Tpic in 1 ve 20 no lu ayakları boş kalacak. ve 74hc595 in Q0 dan Q7 ye kadar olan çıkışları daha doğrusu uln nin çıkışları yerine gelecek tpicin drain0 dan drain7 ye kadar olan çıkışlarına aktarılacak.
Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ilker_32

Yanılmıyorsam bacak yerlerinde farklılıklar olmalı. Datasheetleri karşılaştır.

border

cihan hocam teşekkür ederim 10 ile 13 nolu bacakları unutmuşum hallettim . şimdi devre çalışıyor. bir şey daha öğrenmek istiyorum . bütün çıkışlara direnç koymaktansa sadece + beslemeye tek direnç konulsa ne sakıncası olur, daha önceki devremi bu şekilde yaptım . 2 aydırda sorunsuz çalışıyor
yorum yapma, üret

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "border"cihan hocam teşekkür ederim 10 ile 13 nolu bacakları unutmuşum hallettim . şimdi devre çalışıyor. bir şey daha öğrenmek istiyorum . bütün çıkışlara direnç koymaktansa sadece + beslemeye tek direnç konulsa ne sakıncası olur, daha önceki devremi bu şekilde yaptım . 2 aydırda sorunsuz çalışıyor
Malesef displaylerin uzun ömürlü olması için tüm çıkışlara koymalısın.Sebebini izah edeyim.Tüm çıkışlara direnç koyduğunda her direnç bağlı olduğu segmenin akım sınırlamasını yapar.Burada direnç değeri o segmenin çektiği akıma göre ayarlamıştır.
Ortak anota tek bir direnç bağlarsan.Bu direncin değerini 7 segmen birden yanarsa diye ayarlaman gerekir.Bu durumda displaylerin sönük yanacaktır.Ve ayrıca 7 segmen birden sadece "8" sayısında tam yanar.Diğer sayılarda segmen sayısı değişecektir.Bu durumda çekilen akım dolayısıyla direncinde değişmesi gerekir.
Yani uzun lafın kısası ortak uca tek bir direnç bağlarsan, displaydeki sayılar değiştikçe o direnç üzerinden farklı akmlar geçecek ve buda displaydeki sayıların (yanan segmen sayısına göre) ışık parlaklıklarının bir artıp bir azamasına sebep olacak.Hatta displaye zarar gelmesin diye yüksek bir direnç seçmen gerekecek buda parlaklığı düşürecek.Direnci düşürürsen parlaklık artas bile akım farklılığından display zarar görecek.
Fakat her bir çıkışa direnç koyarsan her bir direnç daima tek bir çıkışı kontrol edeceğinden akım değişikliği/parlaklık değişikliği/sönüklük gibi durumlar olmayacak ve doğru direnç seçildiğindede displaylerin ömründe azalmada olmayacaktır.Umarım anlatabilmişimdir.  :)
Kolay gelsin.

border

verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim cihan hocam . oldukca net ve anlaşılır bundan sonra buna dikkat edeceğim.
yorum yapma, üret