GLCD sorunları

Başlatan mesmert, 03 Eylül 2007, 18:43:54

mesmert

Selam arkadaşlar 128x64 KS0108 tabanlı grafik lcd uygulamalı bir devre yaptım fakat bazı problemler vardı çoğunu aştım ama aşağıdaki sorun bir türlü gideremedim acaba nerde nasıl bir hata yapmış olabilirim.

Tasarlanmış karta ilk voltaj verdiğimde grafik ekran üzerindeki yazıların satırları kayıyor

Not:lcd RST pini direk +5V bağlı.

teknikelektronikci

yazilimi sizemi ait yoksa hazir kodmu kullandiniz ?   eger lcd pinleri anaog giriislere bagli ise ve adc iptal etmemis iseniz böle bir durum ortaya cikti bende sizdede belki ayinsi ollabilir ayrica problem yazilimsal ollarak gözüküyor bende önceleri glcd ile ugrastim ve rst ucu vdd de sorun olmaz yani siz en iyisi ayrintili bilgi verin kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mesmert

pic 16f877 kullanıyorum yazılımı ben yazdım asm dilinde lcd data uçları portd ucuna bağlı rs, rw, en uçları porte bağlı

aslan_korhan

Yazdığın programın en başına yaklaşık yarım saniyelik bir geçikme verdinmi?
LCD veya GLCD'ye ilk voltajı verdikten sonra kendini toparlaması için biraz bekledikten sonra programı başlatman gerekir.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

mesmert

programın başında 1sn gecikme süresi koydum port tanımları yapıldıktan koydum ama anlayamadığım bir problem

fatihvelid

Glcd Driverini siz mi yazdınız ?

Size olabilecek ihtimalleri yazayım.

1- Glcd_İnit fonksiyonunda satırı Y (0~63) 0. pikselden başlayacak şekilde ayarlamamışsınızdır.
DI = 0;
Glcd_Write(CS1,0xC0);
Glcd_Write(CS2,0xC0);  ile ayarlayabilirsiniz?

2 - İnterrupt kullanıyorsanız ve interrupta girerken context saving işlemi yapılmıyorsa yada bu işlemlerde bir bug varsa Glcd çalışması sırasında böyle sorunların yaşanması normaldir.

3- Glcd_Write fonksiyonunuzda sorun olabilir.

4-
Alıntı Yappic 16f877 kullanıyorum yazılımı ben yazdım asm dilinde lcd data uçları portd ucuna bağlı rs, rw, en uçları porte bağlı

PSP'nin  kapalı olup olmadığını kontrol edin. Açıksa kapatın.

5- Min lcd'lere göre 450ns,bazılarında da 600 ns lik gecikme yeterlidir.
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

mesmert

sorun çözüldü arkadaşlar glcd RST ucunu ilk enerji verildiğinde gecikmeli pull up kaldırdım sorun çözüldü şimdilik test ok değişiklik olursa tekrar yazarım.