rs485 hattını koruma

Başlatan volblood, 04 Eylül 2007, 09:22:18

volblood

Merhaba,
Uzak mesafe seri iletişim kullanmamız gereken bir projede SN75LBC184
rs485 entegrelerini kullanıyoruz. yalnız entegreler çok uzun ömürlü olmuyor, sık sık yanıyor.
sahada çalışan sistemlere 4 kablo birleşik olarak gidiyor. bunlardan ikisi 24V ve GND. Diğer ikisi data kabloları (bu 4 kablo aynı kılıf içerisinde).

bu entegrelerin yanmasını nasıl engelleyebiliriz, nasıl bir çözüm önerisi verebilirsiniz ?

(data kablolarını rs485 entegresinin data pinlerine direk giriyoruz. pin kısmında herhangi bir korumamız mevcut değil.)

dijitaltemas

hocam rs485 hattını korumak için optik izalasyon yapabilirsiniz. ayrıca haberleşme pinlerine 10ohm-56ohm arası bir direnc koyabilirsiniz.

OG

Benim de çok başıma geldi. Data uçlarına +24V temas ederse yanması kaçınılmaz oluyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

volblood

Ben de 24V ile temastan dolayı olduğunu düşünüyorum.
araştırmalarımızda maxim'in 10$ seviyelerinde rs485 koruma entegreleri olduğunu görmüştük. tabii ki bu entegreleri kullanmaktansa yanmasını tercih ediyoruz maalesef.
optik izolasyon derken data pinlerini opto coupler üzerinden geçirmek demek istiyorsunuz değil mi?
bu durumda iletişim hızında (57600baud) bi problem yaşanır mı?

Göktuğ

Texasın daha uygun (fiyat) urunleri yerine SN75LBC184 kullanmanızın ana sebebi nedir?

dijitaltemas

hocam ben rs485 haberleşmede optik izlasyon yapıyorum. benim haberleşmem 250 000 baud rade. bunun içinde 6N137 kullandım. Gayet iyi çalışıyor. ;)

volblood

koruması olmayan başka bir entegre seçemiyoruz çünkü elimizde bunlardan yeterince var ve tüketilmesi gerekiyor.
optik izolasyon yaptığınız taktirde opto coupler'ın yanma ihtimali olmuyor mu ?
yani mevzu aslında sadece entegrenin yanması (maliyeti) değil, sistemle haberleşme kopmuş oluyor ve entegre değiştirilene kadar sistem kullanılamıyor..

mavi

vakti zamanında buna benzer yanan devreler vardı başa çıkamadık birbirine seri ters bağlanmış ( Aynı anda diyotun biri çalışacak şekilde)iki zener diot attık (A-B hattının arasına )bir daha da yanmadı ama 485 te hiç denemedim ama çalışır sanırım..
Telecommander Monster Of Network