PIC Development BOARD

Başlatan creemstorge, 15 Eylül 2007, 21:28:33

creemstorge

Merhaba arkadaşlar, ben bir adet pic geliştirme board'u hazırlamayı planlıyorum ama aklıma takılan o kadar çok soru var ki. Forumu yeteri kadar araştırdım, neredeyse konuların yerlerini bile ezberledim .

Aklıma takılan birtakım hatta bintakım sorular var. Şimdi ISIS'te aynı portta led'ler bağlıyken lcd sürmeye kalkınca lcd'de saçma sapan karakterler çıkıyor. 2.si ben aynı portta birden fazla modül kullanırsam, bu modüller (led takımları, alıcı-vericiler,step motorolar gbi) birbiri ile çakışmaz mı. birisine elektrik giderken diğerine de gidince sorun yaşanmaz mı?

Ayrıca nasıl birşey önerirsiniz, step motorlar, servo motorlar hariç neler kullanabilirm geliştirme board'unda? Udea'nın alıcı ve verici kesinlikle bulunmak şartıyla, neler ekleyebilirm? Ayrıca bu elemanların gücünü tek hat üzerinden versem, çok akım çekildiğinden dolayı herhangi bir elemana zarar verir mi?

DumrulBey

Merhaba,

Kendi geliştirme tahtanı yapman çok taktir edilesi bir şey. Herhalde en az bir yıldır PIC'ler ile muhatapsın. Bir süre sonra basit şeyler için gerekiyor. O yüzden tebrik ederim.

Başta basit bir şey yapıp tecrübe kazanman ileride hayal kırıklığını engelleyecek. O yüzden PIC portlarını oraya, buraya, şuraya bağlamak yerine bunları kablolar ile ilgili yerler ile irtibatlamanı önerebilirim.

Sonra gelişmiş devreler için bağlayacağın birime uygun sürücü transistörleri veya tümdevreleri kullanmalısın. Böylece PIC'e zarar vermeyeceği gibi olası karışıklıkları da engellersin. Örneğin motoru MOSFET ile sürebilirsin.

Bu işin neredeyse sınır yok. Tabii kaliteli bir 'debugger'den bahsediyorum. Yani her geçen gün yeni standartlar veya bağlanabilecek yeni birimler çıkıyor. Senin vizyonunu aşağıdaki adreste yer alan resimler açacağını düşünüyorum:

http://www.mikroe.com/en/tools/easypic4/

Önce sayfanın yüklenmesini bekle sonra alttaki küçük resimlere bak bakalım. Her gördüğün resim sana yapabileceğn onlaraca deneye ışık tutatacak. İşte böyle modüler sistemler en iyileri. Çünkü herşeyi temel devreye takınca olası bir sorunda başını ağrıtıyor. Üstelik tek başına çok pahalı oluyorlar.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

volblood

DumrulBey'e katılıyorum. Basitten başlayıp karmaşık yapılara geçmek daha verimli olabilir. Ama illa ki aynı pinleri farklı uygulamalar için kullanmak istiyorsan latch ve buffer'lar vasıtası ile bunu yapabilirsin. Yani bir LCD ve step motoru araya latch koyarak aynı porta bağlayabilirsin. Eğer LCD'yi kullanman gerekiyorsa onu aktif hale getirirsin, step motoru kullanacaksan pasif duruma çekersin gibi.

creemstorge

Peki ICSP sürekli bağlı kalsa herhangi bir soruna yol açar mı?

DumrulBey

Cevap ICSP'nin açılımında yatıyor: In-Circuit Serial Programming
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)