PT2262 + PIC

Başlatan protech06, 20 Eylül 2007, 21:46:34

protech06

Slm Arkadaşlar iyi çalışmalar daha once ete hocamızın ders orneklerindeki 2 pic kullanılarak yapılan  Rf alıcı ve verici devresini yapmıstım sorunsuz bir sekilde calısmıstı .
  Şimdi elimde bir hazır kumanda var pt2262 kullanılmıs 8 adet buton var. Assembly kullanarak  pic ile 8 adet ledi bu kumanda ile yakmak istiyorum kumandadan hangi numaraya basarsam o led yanacak fakat pt2262 ile hiç calışmam olmadı datasheet indirdim fakat bş yazmıyor asagıdaki linkte datasheet var fakat bir turlu çözemedim datasheetten

Datasheet  Link

PT2262

Yapmak istedigim devre asagıdaki sema devremde 8 adet led ve birde udeadan aldıgım arx34 rf alıcı var. Daha once pt2262 ile calışan arkadaşların yardımlarını bekliyorum... nasıl bir yol izlemem gerekir _?

bigbey

PT2272 entegresini de alış (decoder) entegresi olarak kullanmanı öneririm.
TA6R

kafa1500

Selam, PT2262 bildiğim kadarıyla 6 kanal kodlayıcıdır. Sendeki kumandanın 8 butonlu olması ilginç geldi.
@bigbey arkadaşın dediği gibi PT2272 kullanmanı öneririm. Ama PT2272 8 kanal kodçözücü değil. Datasheetlerinde gerekli devre şemaları var.

Ayrıca kendi yaptığım 4 kanal verici-alıcı devre şeması resimleri aşağıda. Unutmadan alıcı devresinde alıcı kitine 12 volt yazmışım o 5 volt olacak. Buna dikkat et.

http://img528.imageshack.us/my.php?image=4kalte5.jpg

http://img528.imageshack.us/my.php?image=4kverxz9.jpg
Güzelin nazına, Ford'un ara gazına hastayım.

turelsan

selam benimde aynı sorunum var ve 3 hafta önce bu foruma yazdırdım selobaba06 kanalıyla ,,lakin ya insanlar anlamıyorlar yada anlamak, anlatmak istemiyorlar..sorun şu elbetteki encoderi bilen kişi decoderi olduğunuda bilir. bunu söylemeye gerek yok bence sorun encoder enteğresinin datalarını PIC'e okutmak..arkadaşın sorunu üzerinde çözüm önerecek arkadaşlar a şunu söyleyebilirim (aynı soruyu bende şormuş ve yardım istemiştimç) arkadaşlar elimde PT2262 ile yapılmış bir kumanda var ve farzedinki PT2272 yada başka bir decoder dünyada icat edilmemiş veya bulunmıyor..bunu PIC ile nasıl çözdürürüz...şeklinde olmasıdır.
teşekkürler

protech06

Arkadaslar ilginize teşekkurler. Benim sorunum bu kumandayı semadaki gibi  pic kullanarak  çözmek. PT2272 kullanılarak çözülüyor onda sorun yok.

@kafa1500
Selam, PT2262 bildiğim kadarıyla 6 kanal kodlayıcıdır. Sendeki kumandanın 8 butonlu olması ilginç geldi.

Kumandadaki buton sayısına gelince PT2262 6 kanal kodlayıcıdır denilmiş ama  PT2262 kullanılarak yapılmıs ve 12 adet butonu olan kumanda var hazır görmüştüm. Ama nasıl yapılmıs yada calısır onu bilemem konu hakkında yeniyim.
Bu işlemi daha once pic kullanarak yapan arkadaslar varsa çözmek icin nasıl bir yol izlenmeli _?

aslan_korhan

PT2262'nin 6Bit data girişi var buda 0'ı saymazsak 63 button takılabilir. 8 adet adres girişinide kullanırsak yüzlerce kanal olur.

Bir ara 40 küsür kanallı bir verici yapmıştım bununla. Yanlız baya diyot kullanmak gerekiyor.

PT2262'nin data çıkışını bir lojik analyzer ile ölçersek kolay bir şekilde PIC'le dekoder yapılabilir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

protech06

Arkadaslar bu işte PT2272 kullanmak şartmı_? Yani bunu pic ile çözme imkanı yokmu ?

aslan_korhan

PIC ile çözülme durumu var tabiki ama tam olarak PT2262'nin hangi hızda ve ne şekilde bilgi gönderdiğini bilmen lazım. Datasheet'inde bununla ilgili bilgi yok.

Daha önce dediğim gibi; PT2262'nin data çıkışını bir logic analyzer ile ölçmen gerekir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

XX_CİHAN_XX

Veya bu logic analyzer i kendin yapıcaksın. ;)
İşe şu şekilde başla picin rb0 pinine pt nin data cikisini bağla.Rb0 düşen kenar kesmesini aktif et.Data hattını pull up yapabilirsin.Akabinde şöyle bir yazılım yapmalısın.rb0 kesmesi geldiği anda pt data göndermeye başladı demektir.int. vektöründe gelen her biti registerlara depolayacaksın.veri gönderme işlemi bittiğinde bu registerleri tek tek inceleyip pt nin gönderdiği dataları elde ediceksin.
Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.