Pozlandırma masası için zamanlayıcı devre şeması+kodu

Başlatan sigmoid, 22 Eylül 2007, 20:59:34

sigmoid

Yaklaşık 1 aydır serigrafi ile uğraşıyorum. Pozlandırma süresini hassas olarak ayarlamak için kendime bir tane zamanlayıcı devresi yapmam şart olmuştu. İnşallah herkese faydalı olur.

Yaptığım devreye ait tüm şema, baskı devre, hex, kaynak kodu ve fotoğraflar.

http://rapidshare.com/files/57500699/zamanlayici.rar
Boyut : 2.66 MB

upayi

Bence fayadali olur.Ama picprje.4shared.com a koymak lazim.Bu bircok kisiye lazim olur.Emegine saglik ellerin dert gormesin.Tasarimini begendim kutu hos olmuş
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

sigmoid

Kutuyu keserken displaylerin üstünü yamuk ve fazla kesmişim, rölenin kenarı gözüküyor. Tasarımı beğenmene sevindim.

rapid üyesi bir arkadaşa upload ettirdiğim için silinmez.

ergin

bende masa hazırlıklarına baslamak uzereydim. 2 adet 400 watt metal halide lamba kullanacagım.daha once kullanan oldumu acaba?
guzel bır çalışma olmuş .seninkiler kaç watt ve UV lamba mı kullandın?

sigmoid

Serigrafi ile evde amatör olarak uğraşıyorum. Amacım kendi baskı devre ihtiyacımı karşılamak. İlk başlarda nasıl bir pozlandırma sistemi kullanmam gerektiği konsunda kararsız kalmıştım. Bizim burdaki serigrafici karar vemem konusunda çok yardımcı oldu ve normal florasanlada işimi görebileceğimi söyledi. Çok ince detaylı işler için özel lamba gerekiyormuş. ayrıca uv ışık göz için zararlı olduğundan bu tür bir ışık kaynağını evde kullanmam sakıncalı olur.

4 adet 18w lık (yaklaşık 55cm boyunda) normal florasan lamba ile pozlandırıyorum. 5 dakikalık pozlandırma süresi sonunda 0.25 mm (10 mil) kalınlıktaki yollar güzel çıkıyor.

mustafa_cmbz

hocam bu devre nasıl çalışıyor butonlardan ayar yaptın diyelim ve set ettin ondan sonra ayarladığın değerden geriye saymaya mı başlıyor....

sigmoid

aynen öyle.
Soldaki iki display dakika yandaki iki display saniyeyi gösteriyor. İ yazan buton iptal, T yazan butonda Tamam butonu.

Önce çalıştırmak istediğin süreyi giriyorsun ve T tuşuna basıyorsun. Röle çekiyor ve pozlandırma masasının lambası yanıyor. 1 er saniye olarak geriye saymaya devam ediyor. Süre dolduğunda da röleyi kapatıp lambaları söndürüyor. Eğer süre dolmadan lambaları kapatmak istersen İ tuşuna basıyorsun.

mustafa_cmbz

hocam çok makbule geçti hiç sorma bende benım atelye için bir uygulama yapmak istiyordum açık olan kapı belli bir süre sonra  kapansın istiyordum :D ellerine sağlık...programda değişiklik yapcam ama c ile yazmısın galiba ama ben basic kullanıyorum yardım edermısın..

sigmoid

Basic hiç kullanmadım ama elimden geldiğince sana yardım etmeye çalışırım.

Fixxer

Hocam şimdi süreyi girdik tamam dedik cihazımız saymaya başladı, sayma işlemide bitti ışılar kapandı  birdahaki pozlamada tekrar zaman mı girmemiz gerekiyor? yoksa tamam dediğimizde var olan ayarlamadan devammı ediyor :?:  :?:
...............................

sigmoid

mustafa_cmbz

hocam kefensiz_50@hotmail.com msn eklermısın senın profılde gmaıl yazıyor ekledim ama acmadın...yardımlarını bekliyorum...

ground

Msn ekleme olayları yeni bir akımmıdır? Neden burada sorup cevap beklemiyorsunuz..

Buranın paylaşım sitesi olduğunu buradaki sorulan soruların ve verilen cevapların, tüm üyelere katacağı birşeyler olabileceğini unutmayalım.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

mustafa_cmbz

özel 2-3 soru soracaktım yanı dediğiniz gibi burdan sorsam yanlış anlaşılma olur arkadaş ta bunun sebebini biliyor,yanı hocam maksat paylaşımı engelleme değil yanlış anlaş anlama devre ne devresi olduğu belli bende heryerde konusulmaması gereken bu devre ile ilgili 2-3 soru sordum  malum net ortamında her bilgi herkese açık iyisine de kötüsünede.yanlış anlaşılma oldu herhalde....kolay gelsin...

erhanzeynel

ben kendi yaptığım zamanlayıcıda, program başlangıcında ufak bir çekme-bırakma işlemi uygulatıyorum. Kötü amaçlı kullanımları engellemek için. Sonuçta ışık vb. sistemlerde bu ani tetikleme pek bir sorun olmuyor.