GLCD HY-12864-K 801

Başlatan pcb, 05 Ekim 2007, 19:27:44

pcb

Aşagıdaki programla isisde gayet güzel çalışıyor ancak uygulamada yazılar sağa sol a kayıyor, ayrıca bu lcd yi sadece 4Mhz de çalıştırabiliyorum, 20Mhz e ayarlayınca ekran karışıyor.
sebebi nedir anlayamadım, bilen varmı?

Device = 16F877
XTAL = 4
LCD_DTPORT = PORTB
LCD_RSPIN = PORTC.1
LCD_ENPIN = PORTC.7
LCD_RWPIN = PORTC.0
LCD_CS1PIN = PORTC.4
LCD_CS2PIN = PORTC.5
LCD_TYPE = GRAPHIC
INTERNAL_FONT = ON
FONT_ADDR = 1

CLS

BASLA:   
[code]
Print At 1,2, "TEST"
Print At 4,1, " PICPROJE.ORG"
DELAYMS 2000
CLS
GOTO    BASLA

Include "FONT.INC"      
End

Prof.EleCTroN

Basic den pek anlamıyorum fakat PIC saat frekansını 20 MHz için XTAL = 4 yerine sanırım XTAL = 20 yazmak gerekiyor.

e3

Portların giriş çıkış durumlarını tanıtmamışsın, Proton bu işi her ne kadar kendisi halletse de programa güvenmeyin, kendiniz TRIS'leri ayarlayın.

Ayrıca BASLA komutundan önce de PORT'ları temizlemeyi ihmal etmeyin.

FONT_ADDR = 1 , Bu komuta da gerek yok sanırım, bu harici EEPROM kullanıldığında EEPROM'a yüklenen FONT adresini tanıtmak için kullanılıyor.Bunlardan sonra çalışması lazım :) Kolay gelsin.İyi günler.
.eem.

pcb

XTAL=20 yazmaktan başka ayarlar yapmak gerekiyor herhalde, analog giriş port u kullanmadığım için ALL_DIGITAL=TRUE eklemedim.

portları temizlemekten kastınız neydi anlamadım.

teknikelektronikci

merhaba
evet protection hocama aynen katiliyorum giris cikislari tanimlayin ayrica portlari sifirlayin ve eger mümkünse protonun kendi icindeki include dosyasini kullanin hic basiniz agrimasin ama baglantilaida ona göre yapmaniz gerekecek
mesela: include  "PROTON_G4.INT"    bunu ara dan bulu ve icerigine bakip devrenizi ona göre kurun kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

pcb

yardımınız için teşekkür ederim ancak 20mhz de nasıl çalıştırabiliriz,
PROTON_G20.INT uyguluyorum yine ekran karışık, bilginiz varmı?

e3

Proton G20.Int dosyasını include ettiğiniz zaman zaten pinlerin tanımlamaları otomatik yapılıyor ve osilatör 20 MHz'ye ayarlanıyor.Harici olarak tanımlamak isterseniz zaten PIC tanıtımının ardından
XTAL 20
yazmanız yeterlidir.Ekranda karakterlerin karışık görünmesinin nedeni belki sizin LCD'nizin invert edilmiş olmasından kaynaklanıyordur.

Alıntı YapDECLARE GLCD_CS_INVERT ON - OFF, 1 or 0
Some graphic LCD types have inverters on the CS lines. Which means that the LCD displays lefthand data on the right side, and vise-versa. The GLCD_CS_INVERT DECLARE, adjusts the library LCD handling subroutines to take this into account.

Bir de yukarıdaki kodu ekleyerek deneme yapınız, kolay gelsin.İyi günler.
.eem.

pcb

Çok teşekkür ederim protection, DECLARE GLCD_CS_INVERT ON - OFF, 1 or 0 ayarını ekleyince ekran çalışdı. Artık ekranda kayma falan yok. İsisde GLCD_CS_INVERT 0 ise çalışıyor 1 olduğunda çalışmıyor. Bendeki ekranda tam tersi. HY serisi ekranlar istanbulda heryerde var, aynı sorunla karşılaşacak arkadaşlar için iyi bir kaynak oldu.
20Mhz e gelince, ilk etapda ekran arızalı olduğundan çalışmadığını zannediyordum ancak XTAL=20 olduğunda çok daha hızlı çalışıyor :D

okreg

Alıntı yapılan: "protection"Proton G20.Int dosyasını include ettiğiniz zaman zaten pinlerin tanımlamaları otomatik yapılıyor ve osilatör 20 MHz'ye ayarlanıyor.Harici olarak tanımlamak isterseniz zaten PIC tanıtımının ardından
XTAL 20
yazmanız yeterlidir.Ekranda karakterlerin karışık görünmesinin nedeni belki sizin LCD'nizin invert edilmiş olmasından kaynaklanıyordur.

Some graphic LCD types have inverters on the CS lines. Which means that the LCD displays lefthand data on the right side, and vise-versa. The GLCD_CS_INVERT DECLARE, adjusts the library LCD handling subroutines to take this into account.

Teşekkürler hocam. Arkadaşın belirttiği sorunu bende yaşadım. Tavsiyeniz üzerine problem çözüldü.

okreg

Alıntı yapılan: "protection"Proton G20.Int dosyasını include ettiğiniz zaman zaten pinlerin tanımlamaları otomatik yapılıyor ve osilatör 20 MHz'ye ayarlanıyor.Harici olarak tanımlamak isterseniz zaten PIC tanıtımının ardından
XTAL 20

Teşekkürler hocam. Arkadaşın belirttiği sorunu bende yaşadım. Tavsiyeniz üzerine problem çözüldü.