Laminasyon makinasını geliştirme projesi

Başlatan Maxim, 05 Ekim 2007, 20:25:34

Maxim

daha önceki yazılara bu adresten ulaşabilirsiniz .
http://picproje.org/index.php/topic,16669&start=45

Kısaca özetlemek gerekirse ,

Satın aldığım laminasyon makinasının ısısı toneri pcb ye yapıştırmaya yetmiyordu ,
105 dereceya sabit ayarlı olan bu cihazın hem ısısını ayarlayabilmek hemde ısısını görmek istedim .
Cihazı hem pcb kullanmak istiyorum hemde ehliyetimi kaplamak istiyorum !
Bunun için basitçe 2 tane ısı sensörüde kullanabilirdim ama uçuş serbest nasılsa :)

Bu iş için AD597 typeK thermocouple entegresi kullanmaya karar verdim ,elimde vardı.
AD597 analog çıkışlı bir entegre ,çıkışı ısıya göre artmaktadır ,
10mv/C şeklinde çıkışı var ,yani 100 derecede 1000mV kısacası 1 volt ,
500 derecede 5 volt çıkış veriyor .

Isıyı ayarlamak için basit bir opamplı comparatör devresi yaptım Lm358 kullandım ,
Şekilde görüldüğü gibi devreye 1 adet röle bağlı ve bu röle sayesinde ısıtıcı kontrol edilmektedir .

Bu cihazın içerisinde boş olan bir yer ,
Devremizi buraya yerleştiriyoruz ,

Klasik delikli plaket kullandım,
Henüz minik trafoyu almadım ,

Gelelim asıl noktaya ,
Şekilde görüldüğü gibi elimde bir tane voltmetre var ,

Voltmetre şemada gözükmemektedir ,
voltmetre AD597 nin çıkışına takılacak ,
dolayısı ile sıcaklığıda görebileceğim .

Fakat bu voltmetre çok büyük ,eğer bunu takarsam hem yerine düzgün oturmayacak ,
bir tarafı ya açık kalacak ya taşacak ,kısacası çirkin gözükecek .
bu 1. seçenek ,

Bana yeni fikirler verirseniz sevinirim .

2.seçenek ,
Pic ile voltmetre yapıp 3 adet 7segment display kullanmak .

3. seçenek
250 dereceden yukarıya çıkılmayacaktır .
100 derecenin altıda önemli değildir ,
O yüzden gene pic kullanıp beraberinde 10 veya 11 tane 3mm ledi aynı sırada kutuyu delerek takmak ,
her led 10 derece demek ,yani 1. led yandımı 110 derece ,2. led 120 derece diye ...

ne yapalım ?

slm

tyildizak

@maxiboost güzel bir çalışma , tebrik ederim
Tabii ki sunduğunuz seçeneklerin hepsi mümkündür
Ben bir şık daha ekleyebilirim:
#Eski kasetçalarlarda çok güzel döner çerçeveli ibreler bulunuyor:

Hurdacılardan bir tane temin edebilirseniz devreden kablo ile çıkarıp kutunun istediğiniz yerine monte edebilirsiniz.

Maxim

Şöyle birşey yaptım ,

hala minik trafoyu alamadığımdan dolayı çalıştıramıyorum devreyi .

Maxim

evet sonunda dün akşam bitirdim ve çalıştırdım ,

önce sonucu yazayım ,
sıcaklığı 170 derecelere getirip bir pcb denemesi yaptım ,
sonuç süper ,toner plakete mükemmel yapıştı .

şimdi problemler :

1- yüksek ısıda aletten dumanlar falan çıkıyor  :roll:
eriyecek diye korkuyorum .

2-rölenin çekip bırakması sırasında röle cıııırt diye çok hızlı kısa bir süre çekip bırakıyor .
Bunun için devreye histeris eklemek gerekiyor diye düşünüyorum ,
yada devrede hata var .

Çalışma :

en düşük ısı ayarında ,ilk çalıştırmada
cihazı açtığımızda rezinstans 78 dereceye kadar devrede kalıyor ,
bu ısıda röle bırakıyor ve cihaz kendi ısısı ile 97 dereceye kadar ısınmaya devam ediyor ,yani ısı 19 derece kendi kendine artıyor .

ikinci fazda :
97 dereceyi gören cihazın ısısı rezinstanslar devrede olmadığından dolayı düşmeye başlıyor ,78 derecede resistanslar tekrar devreye giriyor ısınma işlemi tekrar başlıyor ,ısı 77 dereceye düşüyor ve tekrar 78 olduğunda rezistanslar devreden çıkıyor ,bu sefer ısı 86 dereceye kadar çıkıyor yani 8 derelik bir artma söz konusu .

şema :

Resimler:

Maxim

sanırım ,opamp ile transistor arasına 1 tane 4.7 k direnç ve transistörün beyzi ile şase arasına 1uf kondansatör koyarsam problem kalmayacak ?

Elektron74

Voltmetre hazır sanırım. Fiyatları nedir? Nerden adınız? Bilgi verirseniz sevinirim.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

cetinkaya

evet benimde dikkatimi cekti voltmetre ne olarak geciyor ? bilgi verirmisiniz saygilar

Maxim

voltmetreyi yurt dışından bir arkadaş getirmişti ,
buralardan alınma değil yani .

wsxwsx

Bunlara gerek yok.  Ben de çok uğraştım. sonunda uyguladığım yöntem ve geldiğim nokta şu şekildedir.  makineyi yaklaışık 2 senedir aşağıda anlattığım şekilde kullanıyorum. Isı kontrol katını baypas ettim sürekli ısınıyor.

1- maks a4 ebadında prototip yapacak olalım. pcbnin mekineden2 kere geçmesi yeterli oluyor. (hp yazıcı toneri ile) Isı yeterliyse hemen plaketi geçirip aleti kapatacağız. yoksa makine erir.

2- Kapak açık vaziyette temiz plaketi alıyoruz. üzerine kuşe kağıt bantlanmış en az 4-5 yerden . ve üzerine ayrıca peçete örtülmüş 1kat  yeterli.

3- Laminasyon fişini plaket %100 hazırlandıktan sonra takıyoruz. başında bekliyoruz. . 3-5 dk bekliyoruz. Ara sıra ıslak parmağımızı resistansın üstündeki metale değdiriyoruz. cos ediyorsa ısı yeterli. (regülasyonu sallayın. lazım değil)

4- cos edebiliyorsa hemen plaketi köşesinden içeri sürüyoruz. sonra çıkan plaketi alıp tekrar sürüyoruz toplam 2 kez. sonra hemen laminasyonun fişini  çekip, plaketi soğumaya bırakıyoruz. bir yandan arka yüzeye kıvrılmış bantları sıcak olduğu için kolayca çıkarabiliriz.

5- plaket soğuyunca suyun altında ıslatıp kağıtları kolayca söküyoruz. mis gibi. hemen asite atıyoruz.

6 -laminasyon makinesinde kontrol mekanizması iptal olduğu için uzun süre kalması sakıncalıdır. işinizi bitirip hemen makineyi kapatmalısınız. Aksi halde plastik dişliler eriyebilir. Yangın çıkabilir.

cetinkaya

Alıntı yapılan: "maxiboost"voltmetreyi yurt dışından bir arkadaş getirmişti ,

ben kendimde almanyada kaliyorum acaba ne olarak geciyor ? biliyormusunuz

Maxim

Alıntı yapılan: "rck8942"
Alıntı yapılan: "maxiboost"voltmetreyi yurt dışından bir arkadaş getirmişti ,

ben kendimde almanyada kaliyorum acaba ne olarak geciyor ? biliyormusunuz

mini voltmetre :D

aslında niye voltmetreye bu kadar takıldı herkes anlamadım ,laminasyon makinasını soran yok, çokmu hoşunuza gitti ?  :D

isterseniz açıp bakayım , ne entegre kullanmışlar ne yapmışlar ?
resim falan çeker koyarım isteyen olursa ,
ama bence voltmetre yapmak çok kolay ,
siz bilirsiniz ,haber verin .