sim kartların yapıları ve programlanmaları?

Başlatan mustafa_cmbz, 06 Ekim 2007, 21:19:52

mustafa_cmbz

arkadaşlar  bu sim kartı programlamak için hangi dili kullanmam gerek ve nasıl programlıcam program yönunden demıyorum mesela bunda pic gibi port vb. çıkış yok sanırsam seri iletişim ile veri alışverişi yapıyor...daha önce bu tür uygulama yapan varmı acaba...

2. soru ise sitede verilen programlar bizim pic e hex. i yukleme işlemi gibi bir işlemmi görüyor yoksa kod yazıp simkartamı yukluyor...

Fixxer

Bu konuda biraz araştırma yaparsan istediğin sonucu bulabilirsin içlerinde hafızalarına göre farklı picler var genlede 16f876  ;)  nette bol boll şema iç yapıları mevcut kolay gelsin
...............................

Ersin

Anahtar kelime : silvercard,goldcard

Bunlar pic li. Eeprom da var ama pic e bagli direk ulasim yok bilgilerin okunmamasi icin.Once loader yuklenir, o yuklendikten sonra eeproma bilgi azilir,sinra da pic e hex yazilir.

Bunun disinda atmel li kartlar ( funcard )  da var, tabii daha baskalar da vur ama bunlar alinip incelenebilir.

Programlayiciya gelince smartcard programmer yaz birsuru devre cikacak.

mustafa_cmbz

hocam silver kart ile ilgili güzel dökümanlar buldum peki elimdeki sim kartın silver kart gibi pic yapılı olup olmadığını nasıl anlıcam ?

Ersin

Genel olarak soruyorsun sandim.

Uzerinde hicbir yazi yoksa biraz zor.Gumus renkte ise silever dir,altin renginde ise goldtur.Onun disinda pek isine yaramayacak gibi ancak fun felan belki olur.

Silver card i bulma konusunda ise uyducularda ara, artik pek bulunmaz ama yine de sor.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "Ersin"Uzerinde hicbir yazi yoksa biraz zor.Gumus renkte ise silever dir,altin renginde ise goldtur.Onun disinda pek isine yaramayacak gibi ancak fun felan belki olur.

hocam bildiğimiz türkcellin telsimin sim kartları var elimde bloke olmuş sim kartlar....

bişey daha soracam elimde simscan diye bir devre şeması var programlamak için onu kursam işe yarar herhalde ?

fikirlerinizi bekliyorum bu sim kart benı sardı yaw...

Fixxer

Hiçbir işine yaramaz simscan adındanda anlaşılacağı gibi sadece okuyuc ve okuduğu code larda imsi ve ki kodlarıdır. 6 mhz  de bir 74hc serisi idi sanırım onunla devre çözülür
Sen bununla ne yapmak istiyorsun önce onu söyle bari :?:  belki fikir veririz  ;)
...............................

Ersin

Fixxer in dedigi gibi bir ise yaramaz.Asil soruya gelseydin direk ve net cevap alirdin, soruyu kivira kivira sordun biraz gibime geliyo.

ilker_32

Alıntı yapılan: "Ersin"Anahtar kelime : silvercard,goldcard

Bunlar pic li. Eeprom da var ama pic e bagli direk ulasim yok bilgilerin okunmamasi icin.Once loader yuklenir, o yuklendikten sonra eeproma bilgi azilir,sinra da pic e hex yazilir.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bunun disinda atmel li kartlar ( funcard )  da var, tabii daha baskalar da vur ama bunlar alinip incelenebilir.

Programlayiciya gelince smartcard programmer yaz birsuru devre cikacak.

@Ersin hocam bu smart kartları öncelerden anolog cihazlarla dekoder cihazlar kullanılıp Cine5 vs.. kanalları çözüyorlardı. Sim kartlarda böyle bir  yapının kullanıldığını bilmiyordum. :roll:  :idea:

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "Ersin"Fixxer in dedigi gibi bir ise yaramaz.Asil soruya gelseydin direk ve net cevap alirdin, soruyu kivira kivira sordun biraz gibime geliyo.

yok hocam sahtekarlık için sorduğum felan yok aklımda bir sistem var o sistemde sim kartı yuvası olacak ve ben de kendi programladığım sim kartı oraya takınca şifre sorabilir vb. veya hafızasındakı şifreyi devredikiyle karşılaşırabilir vb. daha sonra sistem çalışcak gibi...başka ne tür şeyler olurki bu sim kartlarla yanı kısacası asıl soru dediğiniz şey nedir? siz kredi kartı mevzu gibi bişey sandınız herhalde...

Ersin

sim card i simule ediyodu silever card.Simcardlarda pic yok tabii.Tek kart a 8 tane degisik numara kayidedilebiliyordu.Sonra simcard versiyonlar degisti kopyalanamaz oldu ve sonrasini bilmiyom.Bahsettigim en az 4-5 sene oncesi.
Kart olarak biseyler yapmak istiyorsaniz bunlari kullanin bunlar in semasi ve bilinen bir mcu su var.Yani bu kapi guvenligi v.s. gibi bir yerde kullanaliacaksa, tabii artik proximity de var unutmamak lazim.

mustafa_cmbz

hocam sadece yazdığınız yazıdan sadece sim kartlarda pic olmadığını anlaya bildim cümle yapınız biraz bozuk gibi ve konuyu çok kapalı anlatıyorsunuz...

Ersin

Evet, simcardlar pic li değil.Silvercard (16f877+eprom) bu simcard i simule ediyo.Yazdigim seyler 4-5 sene oncesine dayaniyo, su an neler var neler yok bilmiyrum.

ilker_32

Smart kartlar çok rahatlıkla okunabiliyordu. Çünkü sürekli program değişikliği gerektiriyordu. Şimdi bu şekilde değil kaynak kodları çalınamıyacak şekilde korunuyor. Ve aynı görevi yapan farklı programlayıcılarla programlanıyorlar. İnternetten gerekli bilgilere ulaşılabilir. Ben bu şekilde okumuştum. Yanlış düşündüğüm yer varsa düzeltin. ;)

mustafa_cmbz

yani simkartlar cod korumalı ölemi anladım..peki öyle ise mesela piclerde olduğu gibi kod korumalı bir pici okuyamasakta silebiliyoruz bunlarda da öyle bir şansımız varmı acaba....