Mp3 çaları pilsiz kullanmak istiyorum.

Başlatan ilker_32, 12 Ekim 2007, 00:21:18

ilker_32

Arkadaşlar aşağıya basit bir program yazıyorum. PORTA'nın 0. bitinden 1.50V alıyorum. Ben bunu mp3 çalarda kullanmak istiyorum. Amper olayı uyuşmuyor. Acaba mp3 çalara pil şarj sistemi taksam olur mu ? Birçok yöntem denedim olmadı. Sizce nasıl birşey yapayım. Normal bir şarj edilebilen kalem pil taktığımda mp3 çalar bir süre sonra ateş gibi oluyor. Normal birdurum mu? :roll:
;******************************************
LIST P=16F628A
INCLUDE <P16F628A.INC>
__CONFIG _CP_OFF & _WDT_OFF & _PWRTE_OFF &  _INTRC_OSC_CLKOUT
MC EQU h'20'                  
Z EQU h'21'
SAYAC EQU h'22'
ORG 0x00
BASLA
BSF STATUS,5
CLRF TRISA
BCF STATUS,5
CLRF PORTA
MOVLW h'60' ;)
MOVWF MC
MOVLW h'C0'
MOVWF Z
GIT
BSF PORTA,0
MOVF MC,W
CALL GECİKME
BCF PORTA,0
MOVF Z,W
CALL GECİKME
GOTO GIT
GECİKME
MOVWF SAYAC
A
DECFSZ SAYAC,F
GOTO A  
RETURN
END
;**********************************

:roll:

dijiman

Kullandığın pilin amperi yüksek olduğundan bunu yapması gayet doğal ama dediğin dibi çok aşırı ısınıyorsa fark etmisindir ekranda varsa içindeki led ısınıyordur daha parlak yandığından.

ilker_32

Alıntı yapılan: "dijiman"Kullandığın pilin amperi yüksek olduğundan bunu yapması gayet doğal ama dediğin dibi çok aşırı ısınıyorsa fark etmisindir ekranda varsa içindeki led ısınıyordur daha parlak yandığından.
Evet biliyorum pilin amperi biraz yüksek. Transistör takarsam belki işe yarayacak.

aslan_korhan

LM317 ile fena olmuyor. Fakat ilginçtir ama MP3 çalarlar harici bir besleme ile beslendiğinde ses pildeki kadar temiz olmuyor. MCU'nun sinyalleri karışıyor sese. Birkaç tane bobin ve kondensatör bağladıktan sonra kullanılacak duruma geliyor.

Şarjlı pilin akımının yüksek olması MP3 çaların daha fazla ısınmasına neden olmaz bu arada. Yani 1.2V-500mA ile 1.2V-2600mA'lık akünün arasındaki fark sadece dayanma süresidir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ilker_32

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"LM317 ile fena olmuyor. Fakat ilginçtir ama MP3 çalarlar harici bir besleme ile beslendiğinde ses pildeki kadar temiz olmuyor. MCU'nun sinyalleri karışıyor sese. Birkaç tane bobin ve kondensatör bağladıktan sonra kullanılacak duruma geliyor.

Şarjlı pilin akımının yüksek olması MP3 çaların daha fazla ısınmasına neden olmaz bu arada. Yani 1.2V-500mA ile 1.2V-2600mA'lık akünün arasındaki fark sadece dayanma süresidir...

Ne tür bir kaynak gerilimi kullanıyorsunuz ? Bu da biraz farkettirebilir.

elektronikci03

@ilker_32 , cep telefonlarının arabalarda şarj olabilmesi için araç adaptörleri var.onlarda akım düşük oluyo.işini görebilir.
                                ;)

ilker_32

Alıntı yapılan: "elektronikci03"@ilker_32 , cep telefonlarının arabalarda şarj olabilmesi için araç adaptörleri var.onlarda akım düşük oluyo.işini görebilir.
                                ;)

Bu dediğin yönteme gidersem bir ön devre kullanmalıyım. Zaten o ön devreyi yapmaya çalışıyorum. Bu ön devreyi yaparsam iş tamam zaten benim için önemli olan gerilim değil şuan amper olacak. Amperi ayarlarsam gerilim basit ayrıca dediğin sistem 3.6V A? mp3 çalar sistemi ise 1.2-1.5V 3A olmalı.

@elektronikçi03 Cevapların için teşekkürler :P

aslan_korhan

LM317'nin ADJ bacağından şaseye 47ohm ve ADJ bacağından OUT ucuna 220 ohm takarsan 1.5V çıkış verir. Yüksek değerde kondensatör takarsan beslemeye daha iyi oluyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.