bc556 pnp transistörün npn karşılığı

Başlatan eub, 12 Ekim 2007, 22:57:15

eub

Elimde bulunan pic16f84le kayan yazı devresinde bc556 transistörler kullanılıyor. kağıt üzerindeki devre şemasında transistörler npn. Fakat malzeme listesinde bc556 yazmış. Fakat bc556 pnp. Şimdi ben sizce bc556 mı kullanacam yoksa onun varsa npn karşılığı olan başka transistörleri mi? Eğer öyleyse bu transistör ne olabilir?Teşekkürler...

emperor

kaydıracağın şeye bağlı, örneğin tarama mantığı kullanacaksan display in ortak anot mu, ortak katot mu ona göre pic çıkışından 1 veya 0 a çekeceksin npn yada pnp seçeceksin...ama bc 546,547,548,BC336,bc337,bc237,bc238,bc239 hepsi npn dir, sen tercih etmelisin, ne kadar hızlı bir transistör, ne kadar kuvvetlendirme yapmalı vs...

eub

devremde display değil ledler var...ve ledlerin anoduna npn transistörün emiterleri bağlanmış. Beyzlerine pic portb çıkışları gelmiş...kollektörleri birbirine bağlanmış...

ilker_32

Kısacası displey(yada led) ortak katotlu ise sütunlara PNP transistör. Satırlara ise NPN transistör bağlarsın.

Bence farklı bir transistör kullan BD132 ve 132 gibi elindeki transistörlerden fazla verim alamazsın. :lol:

teknikelektronikci

sütün taramasi hangi tip entegre ile yapilior ve hangi entegre kullanilior ona göre degisir ve picdeki karakter tablosuna görede degisir ama genelde satirlardan lojik 1 bilgisi gönderilir bu durumda npn kullanman gerek ama ben onu pek tavsiye etmem.en iyisi uln kullan uln ile tersle ve pnp transistöre git ordanda transistörün colectörlerini ledlere emiterlerini ise vcc ye bagla ve öyle sür gene ayni mantik olmuş oluyor ama hic olmazsa transistörlerin beyz akimini artirmis oluorsun.ve böyle daha saglikli calisir.ayrica bende kayan yazimda udn2981 de kullandim entegre süper bütün transistörlerin yerini aldi hemde parlaklik süper oldu ama nedendir bilmem karakterler düzgün cikmadi hatta hic cikmadi diye bilirim sanirim yüksek frekansdan dolayi oldu veya cok fazla akim cektigim icin sapiti(cünkü en büyük boy display kullaniuorum) ama sana tavsiyem udn2981i bir denemen   kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ilker_32

@teknikelektronikçi hocam bu displeyin boyu ne kadar. 8x8 6cm'ye 6cm'den büyük displey bulamadım ben. Ve aldığınız yer ve fiyat konusunda bir bilgi verebilirmisiniz.

teknikelektronikci

merhaba 5x7 boyutu 105 e 75   eger isterseniz özelden aldigim yerin adresini gönderirim veya reklam olmazsa burda yazabilirim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

ilker hocam madem herkez almak isteyebilir o zaman yazayim buraya

izmir de hatfon elektronik den aldim google da aratirsaniz gerekli iletisim bilgilerioni bulabilirsiniz kolay gelsin

ya birde yeni baslik acmak istemedim burdan sorayim

udn 2981 i aldim ve denedim fakat parlaklik cok iyi olmasina ragmen karakterlerin hepsi birbirine girdi yani kayma var ama karakterler hic belirgin değil hatta bütün ledler ayni anda yanior diye bilirim acaba bunun sebebi nedir bilgisi olan varmi acaba? yüksek taramadan kaynaklaniyor olabilirmi acaba? ya da direncsiz kullaniorum 500 mA den fazla akim cektigi icin yapior olabilirmi (gerci direnclide denedim sonradan gene sonuc ayni) acaba ilk etepda fazla akip cektigi icin cikislar zararmi gördü bilgiis olan varsa yazarsa sevinirim simdidien tesekürler