High Frequency Induction Heating

Başlatan KAZIMUGUR, 19 Ekim 2007, 20:43:22

KAZIMUGUR

ajlaalias

Sanırım bu sistem yarı iletkenlerle yapılamadığından bu tarz lambalar kullanılmış.
Benim anlamadığım nokta metal kesim cihazlarında hem yüksek frekans hem de yüksek güçte cihazlar yapılıyor ama nasıl?
Onlarda da aynı şekilde mesela 250 kW lık yük lambalarla mı sağlanıyor?

http://www.alibaba.com/offerdetail/15596054/Sell_Used_Oto_Tube_Mill_Line.html

mesela burda
1-THERMATOOL 250 KW Model CFI 250 High Frequency Welder (Solid State)
S / N CS9703467, Output 250KW at 380 KHZ Frequency
1-Seam Guide Unit, Rotary
1-3-Roll Weld Pressure Unit
1-Scarfing Stand, 2 Tools w / Scrap Bailing Unit (Hydraulic)
Coolant Section-Flood Type, 16' Approx.
yazıyor.
Muhtemelen eksik düşünüyorum ama yüksek frekansı en iyi mosfetli devrelerle sağlarken ve sadece birkaç Kw a kadar çıkabilirken  bu tarz bir cihaz yapmak için method ne olmalı?

Not:Tezimde bu cihazı yapmam gerekiyor :)
......

ajlaalias

Demek istediğim solidstate teknolojisi ile bunu yapmak istesem sizce yapılabilirmi?
Tabi yaparsam nasıl yaparım?

Mesela bana sorulan soru
200 tane mofseti bi grup halinde bağlasak 250kW elde edebilirmiyim?

Bu konu hakkında bilgisi olanlar varsa yazarmı lütfen?
......

OG

Normalde bu frekans ve bu güç günümüz yarıiletkenleri için zor değil. Belkide yükün empedansı fazladır ve yüksek güç sürümü için sıkıntı çıkarıyor ve yüksek voltaj ile sürmek gerekiyordur. Bu durumda tube kullanmak mecburiyeti doğuyordur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

KAZIMUGUR

Pdf deki belge , 1979 yapımı bir makinanın kullanım kılavuzu.
O yıllarda benim gördüğüm tek mos yanlış hatırlamıyorsam vn10 idi.
Kaynak pilipis ve değerler uygulamalar ile örtüşüyor.Bu yönü ile değerli.

Diğer başlıkları takip ediyorsun,örnekleri var.
Birde çok eski konular olacaktı.Bulup incelemelisin.

Bu işde kullanılan frekanslar olsa olsa 400kHz.Günümüzde microdalgaları bebe şebe bile biliyor.
Somun ısıtan devre mantığı ile kW lık makina mantığı aynı.
2.5kW lık bir link de verdim diye hatırlıyorum.

Kağıt üzerinde atladığımız problemler gerçekte vardırlar ve çok şımarık şeylerdir.İhmali hiç sevmezler.

Mosları paralel bağlamak kolay diye yazılır.3-5 lamba yakıyorsanız doğruymuş dersiniz.Rezonans devrelerinde neler olur da nolurda moslar içlerini gösterir derseniz iyi derecede devre analizi biliyor olmalısınız.

Lambaların tek avantajı anahtarlamanın (doğrusu iletimin) kontrollü olmasıdır.Basit yapılı osilatörler oluşturulabilir.Böyle devrelerde sinüs dalga iyi bir şey.

Prensip ve devre basit ama elemanları özel.İş parçası doğrudan devreyi etkiliyor.Çalışma noktasının kontrolü için değişken değerli elemanlar kolaylık olur.

Bir kaç tane yaptığım yıllarda her elemanı bulmak bir kenara satın almanız için gereken samamcaları taşımak bile suçtu.Bizde kendimiz yapıyorduk.

200-300A/1000V moslar var,gerçi hiç çalışmadım nasıl patlıyorlar bilmiyorum ama varlar.
Bunlardan 200 adedini yanyana dizen devre mutlaka bir işe yarar , ısıtmasa bile çok güzel havai fişek gösterisi sunabilir. :)
40 adet mosun tüm bacaklarının paralel bağlandığı 5kW lık bir ups görmüştüm çalışıyordu.

Nasıl bir tez bu ,250kW veren nasıl yapıldığını biliyormu,hiç bir şey öğretmedenmi sordu ?

ajlaalias

Ben biraz daha araştırayım.
Tez araştırma olarak başlıyor,2 dönem içinde bişeyler üretmem gerekecek,ama sponsor firmadan baskı var,bende ne yapacağımı anlamaya çalışıyorum.
......

KAZIMUGUR

Resimdeki tüpler lamba değil iş parçası..!
Vakum altında buharlaşan metallerin kaplama (şeffaf) işinde kullanımı ile ilgili,mesela.