MCS programının hangisini indireyim?

Başlatan mert3162, 19 Ekim 2007, 22:17:18

mert3162

Arkadaşlar yaklaşık 3 saattir forumu geziyorum.

MCS programının hangisini indireyim kurayım karar veremedim

https://www.picproje.org/index.php/topic,4246

Bu linkte bir çok mcs var kafam dağıldı üstüne üstelik başım ağrımaya başladı.

MCS kurarken mplab ta kurmak gerekiyormu ?
Kurulumuda anlatırsanız çok sevinirim. Ayrıca kurarken bir video çekip benim gibi acemiler için youtube'a atarım böylece herkez rahatca kurabilmiş olur.
Size bi zahmet MCS için bir Download linki Rentron linki çalışmıyor

Ayrıca MCS ücretli bir programmıdır. ücretli ise Cr2ck ı elinde olan yollayabilirse çok sevinirim.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

mustafa_cmbz

hocam sitede MCS pro sürümü var sanırım onu indirip kurmanı tavsiye ederim
daha sonra pic basic in pic dosyaları (pic model dosyaları)olacak onları

C:\Program Files\Mecanique\MCSP\ICDModels  içine kopy yapıştır yap olsun bitsin :D

ben mplap yuklemedim ama gerekte yok sanırsam..gayet iyi çalışmakta....kolay gelsin...

ilker_32

Bunu indir bu güzel.

http://rapidshare.com/files/63525076/MCSP.rar

Bu da pbp2.46

http://rapidshare.com/files/63786591/pbp2.46.rar

Ben pbp2.47 kullanıyordum. Bir ara derleme hataları çıkıyordu. Sonra pbp2.46'yı kullanmaya başladım şimdi daha huzurluyum.

Yukarıda verdiğim linkteki MCSP'de MPLAB gerekiyor. Ben MPLAB ile kullanıyorum. Olmazsa olur mu bilmem denersin.

MCSP ücretsiz temin edilebiliyor.

MPLAB'ı kur. Kurulum bittikten sonra C: dizinine pbp adlı klasör yarat. MCSP'nin setup dosyasını pbp klasörüne kur. Kurulum bittikten sonra pbp2.46 klasörünü pbp klasörüne kopyala yapıştır yap. Sadece ayarları yapman gerekiyor. Wiev menüsünden compile and programs options ' ı seç. Compiler bölümünde find automatically butonuna bas.  c:/pbp/pbp2.46 yolunu bulması gerekir. Sonra Assembler bölümüne gel USE mpasm'yi işaretle find automatically butonuna bas. c:/pbp/mpasm yolunu bulacaktır. OK butonuna bastığında ayarda tamamdır. Şimdi derleme yapabilirsin.

Kolay gelsin...

mert3162

@mustafa_cmbz
@ilker_32

Üstadlarım her ikinizede çok  teşekkür ederim.RapidShareden download yapamadığım için yarın indirmeyi deneyeceğim...
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

ilker_32

Alıntı yapılan: "mert3162"@mustafa_cmbz
@ilker_32

Üstadlarım her ikinizede çok  teşekkür ederim.RapidShareden download yapamadığım için yarın indirmeyi deneyeceğim...

Rapidshare linkine tıkladığında gelen sayfadaki Free butonuna tıkla. Sonraki sayfada süre çıkacak sürenin 0.0 olmasını bekle. Arkasından kendiliginden güvenlik kodu çıkacak. Here yazan yere güvenlik kodunun aynısını yaz. Sonradan download butonuna bas. Dosya inmeye başlayacaktır. Ayrıca forumda rapidshare nasıl download edilir diye bir başlıkta var. İnceleyebilirsin.

mert3162

:D  :D

Yok üstad
Rapidden nasıl download yapabileceğimi biliyorumda şuanda işyerindeyim rapid işyerinde bloklu oyüzden :)

Proxy adresi varsa rapidi kandırabilen bişiy oda olur :D
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

sanalgezgin

PBP2.50 Yi bulan varmi. ben hiç bir yerde bulamadim. bulan varsa burada linki verirse çok makbule geçer.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mert3162

Üstadlarım yaptıklarımı anlatayım.

MPLAB7.1 vardı kurdum
verdiğiniz linkleri download ettim öncelikle
MCS yi

C:\pbp içerisine kurdum (MCS kurulum aşamasında iken klasörü göstererek install işlemini yaptım.)

Daha sonra pbp2,46 klasörünüde c:\pbp içerisine attım sonrada mcs yi acıp
view >compile and program options tan gerekli ayarları sanırım yaptım find auto.. dedim ilgili klasörleri buldu

Şimdi sorularım şunlar K128 usb programlayıcı cihazım var

MCS de yazdığım kodları nasıl derleyebiliyorum yani hex e nasıl çeviriyorum

yada K128 için ayarları yaparak direk olarak MCS üzerinden pic i programlayabiliyormuyuz.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

ilker_32

MCSP'de;

Soldaki buton sadece compile işlemi yapar .HEX oluşur. Kısayol tuşu ise F9'dur.

Diğer buton ise compile and programs. Gerekli ayarları açılır metin kutusundan yapabilirsin. Kısayol tuşu F10'dur.

mert3162

Çok teşekkürler f9 a bastıgımda pbp içerisinde olusturdugum projects klasörü içerisine hex dosyaların kaydedildiğini gördüm
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

mustafa_cmbz

hocam illahakı mcs dosyasının içine kaydetmen gerekmez yanı masa üsütne bir klasör oluşur mesela devre semanı felan içine koyarsın varsa diğer dökümanlarını vb. sana tavsiyem kolaylık açısından hex. kodunuda o klasörün içine oluştur bunun için izlemn gerekne yol çok basit açıklamya gerke yok sanırım

not: bazen hata felan verebilir bunun için ya çok uzun ve karakterli isim oluşturma yada unılted diye verdiği kendi ismi kullanarak kaydet bu arada pic basic ailesine hoş geldin... :D kolay gelsin..

mert3162

Hoşbulduk diye başlıyalım

Tüm sorunlarımı bu başlık altından sorayım en iyisi :)

Üstad Project klasörünüde ben oluşturmuştum zaten şimdilik ısınma turlarındayız projemin devre şemasını cizdikten sonra inceden kodlara girişmeye başlayacağım dediğin olayı ozaman yapabilirim benim klasör sistemi anlayışım şu şekilde

D:/Pic Project's/Deneme/Shema
D:/Pic Project's/Deneme/Program
Bu şekilde genelde Klasörlendiririm ki aradığımı bulabileyim :)

Ayrıca Yardımların için çok teşekkür ederim.
Şimdi Sıra k128 cihazı ile MCS ortak olarak çalışıyormu
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

mustafa_cmbz

hocam bence hiç mcs ile ortak çalıştırmaya kalkma tanıtma işlemini bilmiyorum eğer programlayıcını hazır aldıysan onun yanında program vermiş olmaları lazım onu kullan en sağlıklısı o yada yoksa ben sana benım kartın programlayıcısını verim delaptan d149bc programlayıcısı almıştım onun programı senın cihazı da çalıştırıyor...kolay gelsin

mert3162

bu resimde görüldüğü gibi install programmer diyerek bişiyler yapılabiliyor ben install programmer dedim ve ekledim ancak şöyle ufak bir sorun var F10 a bastığımda ilgili olan MicroPro26.exe dosyasını çalıştırıyor picle iletişime geçiriyor ancak programın hex kodlarını alamıyor bunun için de bir path gösterme gibi bir bölüm var $ işaretiyle ilgili konması gereken bazı sabit bilgiler var bunu bulabilirsek süper olacak
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___