Programım syntax hatası veriyor

Başlatan burakayaz, 20 Ekim 2007, 21:15:57

burakayaz

merhabalar

bilgisayar kontrollü bir robot kol tasarımı yapıyoruz

arayüz programını yaptık ama pic kodunu hex ceviremiyoruz

dim serindata
SEROUT PORTB.0 , 16780 ,
SEROUT PORTB.0 , 16780 ,
SEROUT PORTB.0 , 16780 ,
SEROUT PORTB.0 , 16780 ,
SEROUT PORTB.0 , 16780 ,
SEROUT PORTB.0 , 16780 ,
loop:
SERIN PORTB.1 , 16780 , [serindata]      
select case serindata
      case "1"
            High PORTA.0
      case "2"
          Low PORTA.0  
      case "3"
       SEROUT PORTB.0 , 16780 ,
       end
end select

Goto loop

verdiği hatalar
Error Line 1: syntax error
ERROR Line bad expression
ERROR line 10 bad expression

picbasic hexse çevirmiyor sebebi ne olabilir teşekkürler

mustafa_cmbz

deneme yapabilmemiz için bu kodu hangi pice yuklemek istediğinizi açıklarsanız yardımcı olunur ve birde programın hepsi bu kadarmı?

burakayaz

mustafa_cmbz

bende çözemedim yaw bende de 2-3 tane örnek kod vardı ama pek benzerliği yok,bana kalırsa o decimal sayılarda hata var gibi yanı degerlerde değilde ondan sonra bişeyler yazılamsı gerekıyor gibi ama pek anlamadım ....

burakayaz

peki nasıl yapabiliriz  ben seri porttan  sinyal gönderip porta.1 bitini hıgh yapıp daha sonra tekar command tuşuna başınca low yapıcam command tuşlarına vusialda low  ve hıgh yaptım.yaptım ama 1 çıkış yeterli değil en az 8 cıkış yapmam gerekiyor teşekürler saygılar.

ete

Programınızın tamamı bu ise hem eksik var hemde yanlışlar var.

Önce eksikleri söyleyeyim.
1. Program hangi pic için yazılmış ise define komutlarını kullanarak hem pic i belirleyin hemde sigortaları ayarlayın.

2. Yon registerlerini belirlemeniz gerek. Pic in hangi bacağı giriş hangisi çıkış olacak bunuda TRIS registerleri ile yapmanız gerek.

Hatalara gelince;

1. PBP da DIM komutu bulunmaz. Bu komut proton basic'e ait bir komutdur. Programı hangi basicde yazacağınıza karar verin. PBP da bu komutun karşılığı  SERINDATA VAR BYTE   şeklindedir.

2. SEROUT PORTB.0 , 16780 ,    komutunda virgülden sonra değişken adı yazılmalı bunu untmuşsunuz.

3. Serindata program içinde değişken olarak tanıtılmadığı için 10. satırda da hata ortaya çıkıyor. Yukardaki açıklananları düzeltirseniz bu hata otomatik ortadan kalkacaktır.

Genelde yapılan hatayı burada yinelemek istiyorum.
Program nedir nasıl yazılır şartları nelerdir bunlar incelenmeden balıklama direk program yazılmaya çalışılıyor. Önceden biraz bilgi birikimi sağlanması gerekmezmi?.
Biraz kitap okuyun lütfen. Yada ders notlarını okuyun. sürü ile var artık.

KOlay Gelsin
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

burakayaz

ete hocam teşekür ederim

saygılar