Transistor ile seri çıkış ?

Başlatan Maxim, 22 Ekim 2007, 12:34:24

Maxim

daha denemedim ,

pic seri çıkışta ST232 entegre yerine ,
transistor kullansak ,yüksek hızlara çıkamazmıyız ?
57600 kbps deneyen varmı ?
daha kolay gibi değilmi ? 2 transistor bir kaç tane direnç ..

**
pic to rs232 bağlantısı için .

CaFFeiNe

voltaj farkından dolayı pici korumak için sadece 1 direnç kullanarakta yapabilirsin (transistör filan yok) picbasic yada proton ile ilgili help dosyalarında görmüştüm ve denemiştim yalnız RS232 pinlerini invert şekilde kullanman gerek kullanacağın derleyicide açıklama vardır

st232 kullanınca yüksek hızlara çıkamıyormusun?

Maxim

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"

st232 kullanınca yüksek hızlara çıkamıyormusun?

çıkabiliyorum st232 de sorun yok ,

transistor hem daha az yer kaplar hemde daha basit olur diye düşünüyordum ,mesela şu an sadece çıkış almam gerekiyor yani 1 tane tr yetecekti bana .
tabi işin içine portların veya picin bozulabilmesi de girince ,aklıma hemen optocoupler geldi ,tr yerine optocoupler kullansak o zaman bozulma riskide ortadan kalkacak ,hatta hiç kalmayacak ?

acaba elinde optocouplerlı bir örnek şema olan varmı,özellikle test edilmiş ve denenmiş ?

x-tol

st232 220Kbps'ye kadar çıkabiliyor. hız konusunda problem yok.
kolaylık bakımından diyorsanız st232 daha az yer kaplar ve daha güvenilir. her pin için en azından bir yükselteç  transistör hesaplandığında st232'den daha büyük alan kaplar.

OG

seri portun - ve + gerilimle çalıştığını unutmayın. Bu tip entegreler aynı zamanda - voltaj üretir. Data seviyelerini de buna göre ayarlar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Maxim

ST232 ye devammı diyorsunuz ?

CaFFeiNe

pic'ten rs232 ye veri göndermek istiyorsan picin TX ucunu direk rs232 nin RX ucuna bağlayınca olması gerek fakat nekadar hızlı olur bilmem denemek lazım

mavi

birileri bunu yapmış ben denemedim
Telecommander Monster Of Network

buiba

optokuplorle yuksek hizlara ulasamazsin.led bir yari iletken kadar hizli calisamaz.yuksek hizlarda devamli yanar.tabii ozel bir malzeme varsa onu bilemiyorum,varsa bende ogrenmek isterim.

mavi

6n35 10 megabit destekler....

optocoupler

4n35 19200 boud max
Telecommander Monster Of Network

Macera

PC den PIC'e giriş yapacaksan aşağıdakide yeterlidir.
Opamp kısmına bakma 12 V -12v elde etme için çizdim.
PCden gelen sinyali bir dirençden geçirip 5.1 volt bir zener diotlan doğrultursan işini görürsün.Tabiki gelen karakterin tersini MCUda alıcan.
Yani ikili sisteme göre 1 i 0 ve  0 da 1 yapıcan.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

buiba

Alıntı yapılan: "mavi"6n35 10 megabit destekler....

optocoupler

4n35 19200 boud max

oncelikle 6n35'i hangi firma veya firmalar uretiyor.ilgili datasheet bulamadim.4n35 ile bahsettiginiz hizda data transferi yaptiniz mi?

Maxim

arkadaşlar ,
herkes aynı fikirde değil anladığım kadarı ile ?

birde ben Pic ten pc ye data göndericem ,
pic -->pc

Macera

Bu iş için  -12V kaynak lazım anladığım kadarı ile.
PIC den PCye seri haberleşmede TX vede RX dışındaki diğer bağlantıları kullanıyormusun?
Eğer kullanmıyorsan diğer bağlantı uçlarını bir ölç.
Büyük ihtimal bir -12V kaynağın vardır.Bu -8 voltda olabilir.
PIC de 5 V da çalıştığına göre bir transistörle sinyal çıkışı olur.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

Maxim

Alıntı yapılan: "Macera"Bu iş için  -12V kaynak lazım anladığım kadarı ile.
PIC den PCye seri haberleşmede TX vede RX dışındaki diğer bağlantıları kullanıyormusun?
Eğer kullanmıyorsan diğer bağlantı uçlarını bir ölç.
Büyük ihtimal bir -12V kaynağın vardır.Bu -8 voltda olabilir.
PIC de 5 V da çalıştığına göre bir transistörle sinyal çıkışı olur.

-12 volt ?
yukarıda bir arkadaşın verdiği 2 transistorlu devre iş görmezmi ?
ona benzer başka basit devrelerde var ,hatta optocoupler falanda dedik ama herkes aynı fikirde değil ,bazı arkadaşlar gerek yok st232 kullan diyor .

Bu arada konu açılmışken ,
rs232 iletişiminde rx-tx uçları dışındakileri ne amaçlı kullanabiliriz ?
avantajları nedir bilen açıklayabilirmi ? handshake falan ?

slm