sorun dewam ediyor877 glcd problemi lutfen yardım....

Başlatan sansar741, 25 Ekim 2007, 13:47:41

sansar741

arkadaslar proteusta programıı yazdım fakat devreyi kurdugumda bir türlü goruntu alamıyorum iki gündür denemdeiğim yol kalmadıı gecikmeler atıyorum. osilator değistiriyorum sadece bir uufak göruntü alsam bi problem kalmııcak ama basaramadm kafayı yemek üzereymm. acaba örnek bir kod varmı 877 için ben epey arastırdım ama asmbly bulamadm glcd sürmek içinn. benim preteus sim de calısan devre uzerinde nie bu kadar ugrastırdı anlamadm.ekranda sadece lcd sag sol gecişlerini farkedebiliyorm. oda tum satırlar full görünüyor. hiç bişey okunmuyo anlayamadnmmm.....

arkadslar bir defadaolsa lcdede göruntu almıstm anca simdii hala alamıyorum kon ayarlayabiliyoum ekranda bişi görmesemde kont bağlantısı Vee potun bir bacagına v0 orta bacagına ve diğer bacakta topraga gidicek sekilde bir görutu almıstım anaca devreden power kestğim zaman geri taktıgımda sorun yasıyordumm 20 denemede bir anacak görüntü alabiliyordmm şimdii hic alamıyormm asagıdaki asmde bi problem var mı acaba ..... yada elinizde sağlam 4 mhz 22 pf kullanıyorum
zaman gecikmelerini ms kakadr cıkardmm.... sorun nered sizce
                                               CALL AC
         CALL SA
         MOVLW H'B9'
         MOVWF ADRS
         CALL ADR
         MOVLW H'42'
         MOVWF ADRS
         CALL ADR
         CALL HRFS
         CALL TTMER

CALL HRFY
         CALL TTMER

CALL HRFS
         CALL HRFT
         CALL HRFE
         CALL HRFM

KOM
         CALL TTMER
         NOP
         NOP
         BCF      PORTB,2

RETURN

VER      
         CALL TTMER
         NOP
         NOP
         BSF      PORTB,2

RETURN

ENB
                                                      MOVLW h'F0'
         MOVWF SAYAC1
    LE1S_1EN
         MOVLW h'0C'
         MOVWF SAYAC2
   LE1S_2EN
         DECFSZ SAYAC2,F
         GOTO LE1S_2EN
         DECFSZ SAYAC1,F
         GOTO LE1S_1EN
         BSF      EN
         NOP
                                                 NOP      
         BCF      EN
         RETURN

AC      CALL TTMER
         CALL KOM
         CALL TTMER
         MOVLW H'3F'
         MOVWF PORTD
         RETURN
   SA      CALL TTMER

BCF      PORTB,3
         NOP
         CALL TTMER
         NOP

BSF      PORTB,4
         RETURN
ttmer  0c ff seklinde iki dongü.....

teknikelektronikci

forumumuza hos geldiniz öncelikle keyifli forumlar

sorununuz yazilimsal değil donanimsal   contrast baglantisini yaptinizmi ? bu problem contrastdan kaynaklanyor (tabi glcd saglam ise) yapmis olsaniz bile hangi glcd yi kullaniorsunuz bilmiyorum ama normal lcd deki gibi contrast baglantisi yok bunda  glcd nin -vee ucunu potun 1. bacagina potun orta ucu Vo ya 3. bacagi ise kimine göre degisiyor ya gnd ye veya vcc ye baglayacaksiniz bir deneyin bakalim sonra sonuca göre bir cözüm bulunur kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

alayli

Proton'un sample klasörü içinde örnek kodlar var. INT_FONT.BAS olacaktı sanırım adı. O dosyayı bir incele...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

sansar741

ilginiz için tesekkür ediyorm. sorunu buldum az once ben programlarken 877 seçiyormusum 877a ya cevirip programladım ve görüntü geldiiii...
ama ufak bi sorun var ekranın bos olması gereken bolümleride 1 yani doluu görünüyor kontraslamı ilgili dedim ama deill normalde nu lanlara be bişi yazmadğm halde yazının dısındaki piksellerin hepsi doluu nie anlayamadmm.....

efe1409

Son yazdığınız mesaj'dan hiçbir şey anlamadım.
1-Nie ne demektir.
2-deill  ne demektir.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

sansar741

arkadaslar sorun giderildi şimdilik glcd de ac komutunu her iki ekran için sağ ve sol için ayrı ayrı vermek gerekiyormus sanırım bu arada proteusta ac komutunu yazmadığımhalde similasyon yapıyor anack pratikte olmuyor tabii bunu farkettim. birde su an 4mhz de lcdyı calıstırı yorum ama 20 mhz de basaramadm henüz gecikmelerlemi oynanam geerkiyor yoksa baska bi püf noktasımı war acaba??????