DS1820 İle 125 metre'den ısı ölçümü?

Başlatan efe1409, 26 Ekim 2007, 15:56:20

efe1409

DS1820 ile 125 metreden sıcaklık ölçmem gerekiyor.Sistemi kurdum ama 40 metrenin üzerine çıktığımda sensörü okuyamıyorum.Nasıl çözebilirim.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

x-tol

ds1820 çıkışını güçlendirin. mesela bir transistörle 12v yapın ve akımı arttırın.

LazBoy

tolga.onder

merhaba,

blendajlı kablo ile biz sorunsuz kullandık. İyi kaliteli blendalı kablo kullanın. Mikrofon larda kullanılanlardan. Cat5 ile sonuç alamadım.

efe1409

Kullandığım kablo CAT5 fakat mesafe uzayınca okuyamıyorum.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

efe1409

Alıntı yapılan: "x-tol"ds1820 çıkışını güçlendirin. mesela bir transistörle 12v yapın ve akımı arttırın.
Bunu nasıl yaparız

Elektron74

Bence bunu RF modüllerle kablosuz yapsan olur
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

aslan_korhan

Araya RS485 türü birşey yapın. 1200 metreye kadar çalışır.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

birkan

cat5 olmuyorsa birde cat6 ve cat7 ile deneyin, cat7 ler şu anda biraz pahalı

efe1409

Çözümü buldum.Sensör tipini değiştireceğim.(PT100 kullanmayı düşünüyorum.)

tnen

PT100 kulanıldığında hat direncini absorbe etmen gerekir bunun için 3 yada 4  uclu PT100 kullan derim bu sayede hat direnci absorbe edilir.

bcavlak

Bence PT100 turu analog sensorlerden cok digital sensorler daha mantikli. soz konusu olan uzaklik ise voltaj farkliliklari meydana gelecektir. MAX 232 ile voltaj yukseltimi yapabilirsin. Sensorun hemen yanina 5 v hattini 15 volta kadar yukseltir. Zaten 18b20 1 wire hat kullaniyor/1 max 232 ile 4 tane kullanabilirsinde..
Bilgiler, paylaşıldıkça değer kazanır.

CaFFeiNe

onewire kullanıyor ama onu 2 yönlü kullanıyor!

Veli B.

Bir 12 serisi pic ve 75176 ile butun sorun cozulur. Bu kadar dolambacli ve sikintili yollara gerek kalmaz. Hali hazirda twisted pair kablo cekilmis zaten.
1. OW haberlesme simplex değil half-dublextir. (karslilikli haberlesme vardir)
2. Analog bir sensor kullanmaniz durumunda surekli kalibre etmeniz gerekir.(hat mesafesi cok uzun ve zaman icerisinde  cesitli sebeblerle hat ozellikleri degisiklik gosterir)
3. Ilerde bir sensor agi kurmaniz gerekirse ayni sikintilari bir daha yasarsiniz.
4. Ilerde sensor tipini degistirmeniz gerekirse sorun teskil eder.

Bunlarin tamanini sorun olmaktan ise ilk basta bahsettigim gibi basit bir sistemle cikarabilirsiniz. Size ilave olarakta 2 lira civarinda bir maliyet getirir.