Projem için yardımcı olur musunuz ?

Başlatan izmirlim90, 29 Ekim 2007, 19:43:07

izmirlim90

Arkadaşlar kusura bakmayın elektronik konusunda yeterli bilgiye sahip değilim.Projem hakkımda yardım ederseniz sevinirim..projem şöyle olucak :

Güneş açtığında motor belli bir süre ileri dönücek ( 10-30 sn arası ) güneş kapadığında aynı şekilde bu sefer geri dönücek.Motor dediğim küçük oyuncak araba motorlarından.Bunu nasıl yapabilirim acaba...? şimdiden ilgilenen arkadaşlara çok tşk ediyorum

files

LDR ile ışık var -yok durumunu algılarsın PIC bunu LDR ile anlayabilir. 2 adet çıkışlar istediğin süre kadar çalışır dururur. motoru 1 adet transistörle sürersin.

creemstorge

Bence röle kullanmalısın. Sürekli bir tarafa döner, ve LDR sayesinde ışık gelince röle kontakları değişir ve kapanır, böylelikle motor diğer yöne döner.

izmirlim90

Alıntı yapılan: "files"LDR ile ışık var -yok durumunu algılarsın PIC bunu LDR ile anlayabilir. 2 adet çıkışlar istediğin süre kadar çalışır dururur. motoru 1 adet transistörle sürersin.

peki bunları nasıl yapabilirim.örnek olabilecek bir devre varsa koyabilir misin ?

Alıntı yapılan: "creemstorge"Bence röle kullanmalısın. Sürekli bir tarafa döner, ve LDR sayesinde ışık gelince röle kontakları değişir ve kapanır, böylelikle motor diğer yöne döner.

Sürekli dönerse bu benim işime yaramaz belli bir süre dönmesi gerekiyor..

izmirlim90

Alıntı yapılan: "files"LDR ile ışık var -yok durumunu algılarsın PIC bunu LDR ile anlayabilir. 2 adet çıkışlar istediğin süre kadar çalışır dururur. motoru 1 adet transistörle sürersin.

peki bunları nasıl yapabilirim.örnek olabilecek bir devre varsa koyabilir misin ?

Alıntı yapılan: "creemstorge"Bence röle kullanmalısın. Sürekli bir tarafa döner, ve LDR sayesinde ışık gelince röle kontakları değişir ve kapanır, böylelikle motor diğer yöne döner.

Sürekli dönerse bu benim işime yaramaz belli bir süre dönmesi gerekiyor..

conavar

arkadaşım su sitede Transistör anahtarı sensörlerle birlikte kullanma diye bir başlık var burayı bir incele ;) LDR nasıl kullanılıyor.
Sonra sana turn-on ve turn-off devreleri iş görecektir dite tahmin ediyorum.
temel elektronikten birkaç basit devreyi birleştirerek istediğini yapabilirsin ;)
1-LDR Uygulamaları
2-Turn-on
3-Turn-off
bunları bilirsen istediğini yaparsın.

http://www.aadf.net/calismalar/elektronik/elektronik_transistorler.htm

files hocamın dediği şekilde de olur
Transistör anahtarı sensörlerle birlikte kullanma başlığında verilen devrede led yerine röle bağlarsan ve gerekli kontak bağlatısını yaparsan güneş açında motor bir yönde sürekli çalışır!
güneş batınca da motor aksi yönde sürekli çalışır! Burada dikkat edeceğin olay sürekli çalışmadır!
ama senin istediğin kesintili çalışma onun için turn-off yapacaktır.
Alıntı Yap
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
A anahtarı kapatılıp B1 butonuna basıldığında C1 anında şarj olur ve uçlarındaki 12V gerilim R1 ve P gerilim bölücüleri üzerinden T!'in bazına uygulanır. Bu voltaj ile doyuma gelen transistör, kollektörü üzerindeki röleyi enerjiler. Röle kontaklarına bağlı olan cihaz hemen çaılşır. Elimizi B1 butonundan çektiğimiz anda 12V ile şarjlı kondansatör. R1 ,P ve transistör üstünden deşarj olur. Voltaj belli bir seviyenin altına düştüğünde transistör kesime gider ve rölenin enerjisini keserek cihazı durdurur.
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

izmirlim90

Alıntı yapılan: "conavar"arkadaşım su sitede Transistör anahtarı sensörlerle birlikte kullanma diye bir başlık var burayı bir incele ;) LDR nasıl kullanılıyor.
Sonra sana turn-on ve turn-off devreleri iş görecektir dite tahmin ediyorum.
temel elektronikten birkaç basit devreyi birleştirerek istediğini yapabilirsin ;)
1-LDR Uygulamaları
2-Turn-on
3-Turn-off
bunları bilirsen istediğini yaparsın.

http://www.aadf.net/calismalar/elektronik/elektronik_transistorler.htm

teşşekkür ederim.. :)    Devre hakkında daha fazla ayrıntılı bilgiye sahip olan arkadaşlar paylaşabilirler.

files

Alıntı yapılan: "izmirlim90"

Bu istedikleirn özel bir devredir. hazırda yok. tam olarak istediğin şekilde yapılabilir. pci programlama, devre tasarımı yapan kişi için en fazla 1 gün sürer. elektronik ile meslek olarak ilgilenmiyorsanız bunu yapmak sizin için uzun vakit alır.  

Elektronik  bilginizin yeterli olmadığını bildirmişsiniz.ancak ne düzeyde olduğunu anlayamıyoruz. Size yardımcı olmak için konuyla ilgili aklımıza ne gelirse yazsak bile yetersiz kalabilir. direnç nedsir, kristal nedir. hex nedir. programlayıcı nedir. asm compiler, ldr, ohm, kondansatör, NPN , pnp, röle çekerken transistör yanmış. neden olaiblir. 1n4148i koydunmu.... tonla bilgi ve vakit gerekir.

Oyuncak motoru demişsiniz.  Eğer bu bir imalat ise  iş ilanları bölümüne ilan vererek bunu kısa sürede ve uygun fiyata tasarlayacak, prototip üretecek kişi bulabilirsiniz.

izmirlim90

Alıntı yapılan: "files"
Bu istedikleirn özel bir devredir. hazırda yok. tam olarak istediğin şekilde yapılabilir. pci programlama, devre tasarımı yapan kişi için en fazla 1 gün sürer. elektronik ile meslek olarak ilgilenmiyorsanız bunu yapmak sizin için uzun vakit alır.  

Elektronik  bilginizin yeterli olmadığını bildirmişsiniz.ancak ne düzeyde olduğunu anlayamıyoruz. Size yardımcı olmak için konuyla ilgili aklımıza ne gelirse yazsak bile yetersiz kalabilir. direnç nedsir, kristal nedir. hex nedir. programlayıcı nedir. asm compiler, ldr, ohm, kondansatör, NPN , pnp, röle çekerken transistör yanmış. neden olaiblir. 1n4148i koydunmu.... tonla bilgi ve vakit gerekir.

Oyuncak motoru demişsiniz.  Eğer bu bir imalat ise  iş ilanları bölümüne ilan vererek bunu kısa sürede ve uygun fiyata tasarlayacak, prototip üretecek kişi bulabilirsiniz.

Ben lise son öğrencisiyim.elektronik bölümüne gidiyorum.bizden bir proje yapmamızı istediler.Fakat elektronik bilgim yok denecek kadar az.Ben size projemi tamamem anlatayım.Projem şöyle olucak: Güneş açtığında otomatik olarak perdeler açılacak,güneş kapadığında aynı şekilde otomatik olarak perdeler kapanıcak..ve bunun yadında bir kaç tuş takımı sayesinde manuel olarak perdeleri kontrol etmek istiyorum.umarım anlatabilmişimdir.ilgilendiğin için çok tşk ederim :)

conavar

bunu pic kullanarak cok basit ve kolayca yapmak mumkun.
Ama senin yapman daha iyi olur sanırım pic programlamayı bilmiyorsun.
Yukarıda dediklerimi 1 saat çalışırsan kafanda birşeyler canlanacatır ;)
Benim yada sitedeki bir cok hocam için bu devre cok basit ve kolay birşey ama madem sen yapacaksın biraz araştırma yap ;)
bu turn-on ve turn-off tipi zamanlayıcı ve LDR leri atölye derslerinde görmüş olmanız lazım

files

Ben bu arkadaşın öğrenci olduğundan emin değilim

izmirlim90

Alıntı yapılan: "conavar"bunu pic kullanarak cok basit ve kolayca yapmak mumkun.
Ama senin yapman daha iyi olur sanırım pic programlamayı bilmiyorsun.
Yukarıda dediklerimi 1 saat çalışırsan kafanda birşeyler canlanacatır ;)
Benim yada sitedeki bir cok hocam için bu devre cok basit ve kolay birşey ama madem sen yapacaksın biraz araştırma yap ;)
bu turn-on ve turn-off tipi zamanlayıcı ve LDR leri atölye derslerinde görmüş olmanız lazım

bunların hepsini lise 1 ve lise 2 de gördük...diğer zamanlarda yok opamp ve entegrelerle uğraştık.geri kalan zamanda ben ne yaptığımızı hatırlamıyorum.pic bize gösterildi fakat tam olarak öğrendiğim sayılamaz.onuda unuttum :D  çok tşk sizede iş açtım :D

diğer arkadaşta öğrenci olup olmadağımdan şüphelenmiş.. haklısın kardeş benim temel konularım çok eksik.sizinde başınızı çatlattım arkadaşlar kusra bakmayın :D

conavar

yardımcı olmak için varız ;)
başımız da çatlar göbeğimiz de yarılır :)
ama yeter ki sen ve senin gibi birçok genç arkadaşımız birşeyler öğrenebilsinler ;)
yardım konusunda elimizden geleni yaparız ama devreyi bizim yapmamızı bekleme ;)
sen başla yaptıklarını adım adım anlat elimizden geleni yapalım ;)
Selametle

files

izmirlim90,
anlatığın şey okul projesi gibi durmuyor.  biraz kapsamlı bir iş gibi geldi bana. Perdeler kontrol edilecek, tuş takımı ... O yüzden  öğrenci olmayabileceğini düşündüm.

mustafa_cmbz

lisede pic göstermiyorlar diye biliyorum ben ..... :D öyle olsa hoca benden yardım istmezdi sadece micro işlemcileri öyle gösterip bitiriyorlar ben kaldığım için o derse girmiyorum fakat o dersi görüyormuşum gibi tutulan notları arkadaşlardan alıp çalışıyorum eksiklerimi gideriyorum seneye kadar kim bilir kaç yerde lazım olur diye :D ... neyse yinede bişeyler öğrenmiş oldun ama önemli olan dürüst olmak :D