ds1307 geri kalıyor

Başlatan mech, 31 Ekim 2007, 09:05:23

mech

geceleri 3V tam dolu pille Vpil pininden gündüzleri 5v ile normal pinden besleniyor. 1 gecede 1 sn geri kalıyor. Bu normal mi?
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

ete

Tabiiki RTC lerin geri yada ileri gitmeleri normal değildir. Ancak diğer bir yönden düşünürseniz sorun kristalinden yada osilatöründen kaynaklandığını hemen anlarsınız. O halde ne yapmak lazım. Osilatörü bir şekilde kalibre etmek gerekiyor. Ölçebilirseniz osşlatör frekansını ölçün ve bakın tam değerinde midir. BU sorunu çözmekiçin genelde kristal bacaklarına 5-6 pf lık bir trimmer atılıp osc ayarı yapılıyor. Deneyin isterseniz.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

erguncaliskan

kronometre ile mi tespit ettiniz

sakın kronometrede bi hata olmasın :D

kemalguler

Benzer sorunu ds1302 ile ben de yaşadım.ETE hocamın yol göstermesi ile çözdüm.Xtal uçlarına paralel 6p9 kapasite bağladım.Yine de çok randımanlı değil.Haftada 1 sn gibi geri kalıyor.Başka bir çözümü olmalı diye düşünüyorum.Frekansmetre ile frekansı yerine oturduktan sonra düzgün gidecekse ds yi ve kristali kullanmanın ne anlamı var diye düşünüyorum.Bu konuda farklı önerilerinizi bekliyoruz.

mech

kristal uçlarından frekansı nasıl ölçeriz. Yani Ölçü aletimle 44 KHz 'e kadar ölçüm yapabiliyorum. Ölçü aleti de iyi kalibreli olmalı sanırım. Yani ne kadarlık bir sapma bizi kurtarır.
6p9 kapasite standart mı her zaman bağlamalı mıyız?

mech

şimdi bir prob şase diğer uç krşstalin bir bacağında iken 32.4 khz ölçüyorum.

alayli

DS130X RTC' leri ben de bir çok uygulamamda kullanıyorum. Hatta ben hariç bir çok ticari uygulamada kullanılageliyorlar. Elbette geri kalma veya ileri gitme durumları olabiliyor. Ama bu kadar kısa sürelerde değil. 3-4 ay/sn gibi benim tespitim genelde. Şu ana kadar hiç OSC uçlarına ayarlı kondansatör bağlama ihtiyacı hissetmedim. Günde veya haftada 1 sn çok absürt bir değer. Ne mi yapılabilir?..

*Nihai uygulamalarda bu entegreleri mutlaka PCB üzerinde kullanın... PCB mümkün değilse delikli pertinaks vb. uygulamalarda da OSC bağlantı uçları etrafındaki sinyal şaselemesini ince tek damarlı kablolar ile oluşturun.

*Datasheet'lerindeki aşağıda yer alan şaseleme tavsiyesini yabana atmayın...

*Kristal sinyal uçlarının çevresini elinizden geldiğince bol şase alanı ile (ground plane) doldurup, bu alanlardan darbeli akım çeken görece daha güçlü elemanların (HC595'ler, ULN2003 veya 2803'ler vb.) şase akım yollarını geçirmeyin veya DS leri görece yüksek akım çeken bu yolların uzağında bir yere konumlandırın.

*DS leri regülenin ve regüle kondansatörünün mümkün mertebe yakınına koyun.

*DS lerin şase bağlantıları regüle mesnet kondansatörünün şasesine mümkün olduğunca yakın olsun ve mümkünse müstakil bir track ile bağlansın.

*Kaliteli kristal kullanmaya bakın ve mutlaka ama mutlaka kristal gövdesini şase ile lehimleyerek irtibatlayın.

Bunlara dikkat ederseniz DS ler sadakatle çalışacaktır...

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

alayli

Alıntı yapılan: "mech"kristal uçlarından frekansı nasıl ölçeriz. Yani Ölçü aletimle 44 KHz 'e kadar ölçüm yapabiliyorum. Ölçü aleti de iyi kalibreli olmalı sanırım. Yani ne kadarlık bir sapma bizi kurtarır.
6p9 kapasite standart mı her zaman bağlamalı mıyız?

Bu uçlardaki frekansı bozmadan veya kaydırmadan yüksek doğrulukla ölçmenin yolu ancak osiloskop ve kaliteli prop kullanmakla mümkün bence. Ölçüm aletinin ölçtüğü yerdeki sinyali hemen hiç yüklememesi gerek. Eğer imkanınız varsa bu sinyalleri karaköy piyasasında harcı alem satılan sıradan bir propla ve kaliteli (mesela tektronix 100- veya 150 MHz) proplarla ölçüp aradaki farkı gözlemleyin. Osiloskobunuzun kalibresinin de düzgün olması gerektiği bir başka husus.
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

mech

Piyasada toleransına göre kristal satılıyor mu?

mech

acaba saati içten yapıp (picin içinde kesme ile) 20mhz kristal kullansak nasıl olur

remzi

Bende DS1302 ile saat yaptım. Gecede 2-3 sn ileri gidiyor. Acaba kristallerdede kalite sözkonusumudur?

emperor

evet söz konusudur, örn seiko, citizen gibi markalar bulabiliyorsanız bunlardan kullanın, çok fark ediyor...

remzi

Bu dediğiniz kristal markalarını nereden bulabilirim. Bildiğiniz bir satıcı varmı. Adetli mal alıcam. Yardımınızı bekliyorum iyi çalışmalar...

Erol YILMAZ

DS1307 ile yaptığım saatlerdeki şikayet artınca Jauch tan aldığım 32 khz leri deneyim dedim...
12.5 pF yük kapasitansı ile SQW pininden 32768 hzlik çıkış aldım.
Başka türlü ölçüm mümkün değil arkadaşlar, Probu xtal e dokundurunca herşey değişir.
SQW pini en mantıklısı....

Bu da sonuç:
He çok doğru mu frekansmetre?... (bilmiyorum)
1 ay çalıştırıp öyle anlayacağım durumu...
[IMG]http://img542.imageshack.us/img542/497/superaccuracyclock.th.jpg[/img]

Erol YILMAZ

Bu sabah DS1307'yi smd Jauch kristalle tam 9:40 da time.nist.gov ile aynı ayara getirip dahili pille çalışmaya bıraktım,
daha sonra karşılaştırma yapacağım, O zaman gösterilen rakamların doğruluğu ortaya çıkacak.