ds1307 geri kalıyor

Başlatan mech, 31 Ekim 2007, 09:05:23

elektronik

bende bir devrede ds1307 kullandım bazen saat donuyor sebebini hala bulamadım. aynı durumla karşılaşan oldumu acaba.

Kabil ATICI

Böyle bir durumla karşılaştım. Kristali değiştirdim sorun çözüldü. Elimde birkaç tana kristal vardı ama sorunu çözemeyince eski bilgisayar ana kartından söktüğüm kristali kullandım ve sorun çözüldü. Veri kağıtları ve uygulama notlarında çoğunlukla bu konu işlenmekte.

tasarım olarak ben ds1307 enetgresini sürekli okuma için kullanmadım. Doğrudan 1Hz sinyal çıkışından işlemciyi sürdüm.  DS1307 entegresine elektrik kesintilerinden sonra geçerli saati okumak ve ayar sonrasında yapılan ayara ulaşmak için  iletişim oluşturdum.
ambar7

Erol YILMAZ

Bir kristal kullandım işi çözdüm demek yerine,
Şu marka modeli kullandım Hata oranı şu kadara düştü diyebilirsek genel bir çözüme varabiliriz.

Yaklaşık 10 sene önce ilk projem bir saatti...
3.2768 Mhz xtal kullanarak yapmıştım,
Kalibrasyon için 2 tuşa basılıp elektrik verilince bir pinden yazılımla ürettiğim 163.840 Khz lik sinyal çıkıyordu...
Böylece kristale dokunmadan frekansı ölçmem mümkün oluyordu.
Bu saati ticari olarak hiç üretmedik :)

Şimdi DS1307 gibi RTCC ye sahip olabiliyorken kristali de kökünden halledip adam gibi bir saat yapamamak çok gücüme gidiyor...

Bu yüzden bu işin peşindeyim, Şöyle böyle değil,

Yılda +10...+40 derece şartlarında  max 4 dk hata ile çalışabilmesini bekliyorum... bu da 7 ppm'e denk geliyor.
Kabul edilebilir bir saatin min. şartları diye düşünüyorum.

İstediğim gibi olduğunda ise buradan paylaşacağım bir bilgi olacak...

z

Kalibrasyon vs amacli referans sinyale ihtiyaciniz varsa yillar once ogrenip hic denemedigim asagidaki yontemi deneyebilirsiniz.
Bunun icin buyuk ciddi TV kanallarini secmelisiniz.

"TV nin yatay osilatoru, yayina senkron edilmektedir. TV nin yatay saptirma palslerini referans sinyal olarak kullanabilirsiniz." deniyordu.

TV de (verici tarafinda) bu sinyali ureten osc oldukca kararli imis.

OG ne diyorsun bu konuda?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

The Gariban

Bu sayfadaki ürünlerden denedikleriniz oldumu
http://www.intersil.com/product_tree/Timing_Circuits.asp
Bu arada ppm in buradaki anlamı nedir nasıl hesaplanır?

fahri-

Alıntı yapılan: bunalmis - 09 Aralık 2011, 22:19:51

Hocam TV vericisinde yatay saptırma sinyalleri için osilatör bulunmaz. Vericide kompozit video sinyalini direk modüle eden IF osc (38.9MHz) ve yayın yapılacak frekansın kanal osilatörü var.

mufitsozen

Alıntı yapılan: The Gariban - 09 Aralık 2011, 22:38:23
Bu sayfadaki ürünlerden denedikleriniz oldumu
http://www.intersil.com/product_tree/Timing_Circuits.asp
Bu arada ppm in buradaki anlamı nedir nasıl hesaplanır?

buradaki PPM  = "Part Per Million" yani milyonda bir yerine gecer ve  0.0001% (1E-6) dir.

Bir karsilastirma olmasi acisindan alman DCF77 stabilitesi 1.5 ns/gun yani 1.7E-8 PPM'dir.

Iyi bir quartz saatde senede en fazla 15 saniye sapma(hata) olabilir, buda 0.47PPM demektir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

The Gariban

mufitsozen üstad
Teşekkür ederim açıklamalarınız için.
Kolay Gelsin

mufitsozen

Alıntı yapılan: The Gariban - 10 Aralık 2011, 12:43:43
mufitsozen üstad
Teşekkür ederim açıklamalarınız için.
Kolay Gelsin

Sayin The gariban nezaketiniz icin ben tesekkur ederim. Herkesin arastirip bulabilecegi bir bilgi bu, ben bir muddet once zaman senkronizasyonu ile ilgili calismalar yaptigim icin, zaten bu bilgi elimin altindaydi.

Sizede kolay gelsin.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

z

Alıntı yapılan: fahri- - 10 Aralık 2011, 12:21:21
Hocam TV vericisinde yatay saptırma sinyalleri için osilatör bulunmaz. Vericide kompozit video sinyalini direk modüle eden IF osc (38.9MHz) ve yayın yapılacak frekansın kanal osilatörü var.

TV deseydim evdeki TV den bahsediyor olacaktim. Verici tarafi demekle TV yayininda video sinyallerinin olusturuldugu taraftan bahsediyorum. Yoksa TV vericisinin RF devrelerinden bahsetmiyorum.

The Gariban

mufitsıozen hocam
PPM in anlamını pdf lerdede arattırmama rağmen bulamamıştım.Şimdi anlamını öğrendim sağolun.
Burada maxim  firmasının hesap makinası var bu konu ile ilgili
http://www.maxim-ic.com/tools/calculators/rtc.cfm

Burada Allegronun dediği ppm değerleri tutuyor.Ancak sizin yazdığınız ppm dönüşümlerinde farklı değerler çıkıyor.
(1.7 ppm günde 0.15 sn ye yılda ise 0,89 dakikaya karşılık geliyor)
Acaba benimmi bir yanlışım var.
Düzeltme :nano saniye kısmında katsayı da hata varmış sanırım diğer kısmı sizinde doğru

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: Allegro - 09 Aralık 2011, 21:42:43
Bir kristal kullandım işi çözdüm demek yerine,
Şu marka modeli kullandım Hata oranı şu kadara düştü diyebilirsek genel bir çözüme varabiliriz.

Keşke şu veya bu marka diyebilsem. Çünkü bu tür ürünlerin üzerinde marka bir yanına kristal frekansını zar zor yazıyorlar. kristal söktüğüm kart 386  işlemci veya daha eski üründü.

DS1307 Uygulama notlarında önerilen kristaller vardı. Application Notes 58 'da bazı öneriler var. Ama ürünler bulunabilir mi yada satın alınan ürünler bunlar olabilir mi bilemem.

Referans frekans üretimi konusunda Dallas-Maxim'in bir entegresi vra. Doğrudan kendisi 32KHz sinyal üretiyor. Ve DS1307 gibi aynı şekilde çalışıyor. DS32kHz  isimli bu ürün bulunabilirse, kullanılabilir. 
ambar7

z

1.7 ppm xtal demek  1 milyon palsde  1.7 pals hata yapan xtal demektir.

Yani F Mhz lik xtal aslinda    F(1+1.7E-6)Mhz yada F(1-1.7E-6)Mhz demektir.

Elimizde F(1+1.7E-6) Mhz xtal olsun.

Bununla OSC yapip bunu F e bolen bolucuden gecirirsek elimizde (1+1.7E-6) Hz sinyal elde ederiz.

Burada  1 sayisina ilave gelen 1.7E-6 Hz birike birike ne zaman 1 degeri yapar? yani ne kadar zaman sonra 1Hz hata olur.

1/1.7E-6=588235 saniye sonra. Bu kac  gundur ? 588235/60/60/24=6.8 gun.

Peki gun basina kac saniye hata yapilmistir? 1/6.8=0.147 saniye.

------------------------------------------

1 ayda 1 saniye hata yapan xtal kac ppm dir?

1 Ay 30*24*60*60 = 2592000 saniye demektir.

2592000 saniyede 1 sn hata yaparsa
1 milyon saniyede  x  olur.

X=1E6/2592000=0.38

O halde 0.38ppm xtal den buyuk hataya sahip xtaller ayda 1 sn den fazla hata verir.

-------------------------------

Iyi bir quartz saatde senede en fazla 15 saniye sapma(hata) olabilir dendiyse

365 gunde 15 sn hata oluyorsa 1 sn hata 24.3333 gunde olur.

Bu da 2102400 saniyede 1 sn hata demektir.
1milyon saniyede x?

X=1E6/2102400=0.47ppm eder.

The Gariban

Ben bir konuyuda izah etmek istiyorum.Bundan önceki bu PPM hesaplaması ile ilgili mesajda sanki sayın mufitsozen üstadın hatasını bulmaya çalışmışım gibi görünüyor.Oysa ben Sayın Allegronun
"Yılda +10...+40 derece şartlarında  max 4 dk hata ile çalışabilmesini bekliyorum... bu da 7 ppm'e denk geliyor"
mesajına karşılık  Sayın mufitsozenin
"Iyi bir quartz saatde senede en fazla 15 saniye sapma(hata) olabilir, buda 0.47PPM demektir."  mesajını görünce
değerleri yazıp sonuçlarına bakmıştım.
Yoksa asla bir kişi nano yazacağına piko yazması ile yada 10xE-3 yazması gerekirken 10xE-13 yazdı diye ilminden bişey kaybetmez.
Bu konuyu izah etmek istedim.

OG

Alıntı yapılan: bunalmis - 09 Aralık 2011, 22:19:51
Kalibrasyon vs amacli referans sinyale ihtiyaciniz varsa yillar once ogrenip hic denemedigim asagidaki yontemi deneyebilirsiniz.
Bunun icin buyuk ciddi TV kanallarini secmelisiniz.

"TV nin yatay osilatoru, yayina senkron edilmektedir. TV nin yatay saptirma palslerini referans sinyal olarak kullanabilirsiniz." deniyordu.

OG ne diyorsun bu konuda?
Doğru, her ne kadar gerçekte doğru isim olmasa da biz merkezi clock uretieci cihaza atom saati deriz. Çok yüksek doğruluk oranına sahip de şu an değerleri hatırlayamıyorum. Bütün studio sistemleri ondan referans alır, dolayısı ile yayın da aynı doğruluktadır. Uzayda oluşan feeding bir miktar sapmaya sebep olabilir ama önemli derecede değil.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.