Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Pic'de sorun

Başlatan Hiram, 02 Kasım 2007, 10:31:20

Hiram

İşlemci olarak Pic16f84a kullanıyorum.
Devremde çıkış olarak kullandığım Ir Led,5mm Led,Röle bulunmakta ve PortB'ye bağlı. Giriş olarak PortB'nin 4. pininde ise Fotodiyot(kuvvetlendirici devresi ile birlikte) bulunmakta.

Ir'i Timer ile belirli frekanslarda sürerek aktif ediyorum,Ir 'in karşına gelen cisme çarpan ışık fotodiyot tarafından algılanıp giriş portunu high yapıyor ve pic tarafından röle aktif hale getiriliyor.

Devrede ve programda hiçbirsorun yok herşey kusursuz çalışıyor derken;

Devre ile aynı prize bağlı olan havya ve frekans jeneratörünün on/off düğmesine bastığım anda devre aktif hale geçiyor ve röleyi sürüyor.
Girişteki paraziti engellemek için kapasite bağladım.PortA ve PortB'nin kullanmadığım portlarını çıkış yaptım, giriş portumu low'a çektim.
Sorun devam ediyor.Tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkürler...

remzi

Güç kaynağı switch mode kullanarak bir dene bakalım. Belki çare olabilir...

Kolay gelsin...

Hiram

Switch Mode power supply kullandığımda da herhangibir değişiklik söz konusu olmadı.Sorun aynı.
İlginiz teşekkür ederim.

mustafa_cmbz

kuvvetlendirici dediğin devreyi burada yayınlayabilirmisin... eğer mümkünse devrende alıcı olarak gurundık alıcı gözü kullan ve tetik ucuna kondastör ile filtrele bence sorun çözülecektir,mantiken böyle...

alayli

Alıcı ile verici arasında bir şifreleme algoritması kur. En basitinden verici ır led fotodiyota 8 bit göndersin. Atıyorum %00110101 gibi. Alıcı bu datayı doğrulamadan röleyi çektirmesin.

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

Hiram

En başta Tsop kullandım 38kHz,fakat onda da mesafeyi ayarlayamadım ve komut işleme sürem yaklaşık 13 saykıla düştü.
Timer la kesme oluşturarak bu süreyi uygulamam zorlaştı.
Devrenin tamamı aşağıdaır.

Hiram

Arkadaşlar devre şemasını gönderemedim.ek dosya olarak nasıl yollayabilirim.

conavar

resmi önce imageshack.us gibi bir siteye upload et ordan da linki siteye post edersen resmini görebiliriz ;)
İyi çalışmalar
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

Hiram

Sağolasın canovar üstat,devre şeması aşağıdaıdr.
http://img372.imageshack.us/my.php?image=dv1yr6.jpg

Teşekkürler

mustafa_cmbz

hocam tam olarak bişey söyleyemiyeceğim fakat bu sorun dediğiniz cihazlar devreye girdiğinde şebekede bir ark oluşturur ve bir sinya şeklinde yayılıyormuş bunun için o göz etkilenebilrmiş... :D  benden tavsiye besleme katını büyük kapasite atın veya ac uçları kutupsuz kondastör ile filtre edin belki çözüm olur,zor bir durum açıkçası açıklanması da zor bir olay :D ... veya orada bir adet 10n bir kondastör var onun değeriyle flan oynayarak denemeler yapın... ama buyuk ihtimal kutupsuz kondastör işi çözebilir...yada serial bilgi ile yolla olmazmı ?

ek tavsiye pic ilgili pinine 0 geldiğinde 1 oluyor değilmi...bunu tam tersine çevirme imkanın varsa 1 geldiğinde çıkış 1 olsun 0 iken çıkış verdirme  yada en garanti çözüm osilaskop'unuz var ise yukseltici katını ilgili cihazları çalıştırma anında pic'e giden ayağında bir ölçüm yapın nasıl bir sinyal cıkmakta ..

sensör olarak ta transistör boyutunda olan bir göz vardı adını unuttum onlardan tavsiye ederim alıcı isabeti iyidir..

stlg

Sevgili kardesim

Bence kuvvetlendirici kısmı transistorler ve alıcı ,pic tumunu metal bir muhafaza icine al ,alıcının onune cok kucuk bir delik del ,ve bu metal muhafazayı ekranla yani gnd ye bagla
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.