sony gps(nmea 0183)

Başlatan XX_CİHAN_XX, 03 Kasım 2007, 18:38:30

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar deniz elektornikte satılan bu gps üzerinde bir yazılım yaptım.Gps ten gerekli tüm bilgileri eksiksiz alıp lcd de gösteriyorum.Ancak uydudan alının saat Türkiye saatinden 2 saat geri.Ben bunu yazılımsal olarak Türkiye saatine göre çevirmek istiyorum.Gps alıcısının saatini Türkiye saatine göre ayarlamanın pratik bir yöntemi var mı?
Pdf inde @TM komutunu gördüm ve denedim bir işe yaramadı.Daha sonra bu komutun gps te disable konumda oldugunu gördüm(yada öyle sanıyorum) Daha önce benzer işemi yapmış fikir verebilecek kişilerden yardım bekliyorum.Bunun pratik bir yöntemini bulmazsam uydudan her saniye başında gelen saat tarih bilgilerini bir buffer e kaydedip.Daha sonra bu bilgileri manuel olarak Türkiye saatine göre artırıp ekrana o şekilde göndermeyi düşünüyorum.Bu işlem her saniye başında yapılması gerekiyor ve yazılımsal olarak baya bir hammaliyet olacak.
Bunun daha basit bir yolu olmalı...
Saygılar, sevgiler.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ozancnc

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "ozancnc"UTM olarak bakiver, hatta daha dogrusu NMEA protokolune bir bak...
Nmea protokolune bakıyorum zaten.Başka türlü gps ten saat vs.. verilerini okuyup ekranda gösteremezdim.Nmea protokolunde zaman ayarı @TM komutu ile yapılıyormuş ancak ben bu komutu kullanmayı beceremedim ve kullandıgım gps te istediğim işleve sahip olmadıgı kanısındayım.Tek derdim gps ten okudugum saat bilgisini +2 ekleyerek Türkiye saatine çevirmek.Bunu manuel olarak eklemek dışında daha kestirme nasıl yaparım bu işi yapan kestirme bir komut yada yöntem var mı? (nmea yı inceledim ve bulamadım)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

pcb

bende deniz elektronikden GPS modül aldım ancak bir türlü nmea bilgilerini okuyamadım. yardımcı olurmsun?
şema ve kod örneğini verebilirmisin?

Maxim

Aradığınız bu mu acaba ?

2- local zone descpriction

XX_CİHAN_XX

@pcb
Proje dökümanlarımı toparlayım projeyi yaptığım kişininde onayı olursa tüm bilgileri zevkle paylaşırım.
@maxiboost
Verdiğin $GPZDA datası gps in bize gönderdiği ve bulunduğun lokal bölgeninsaati ile uydu saati arasındaki saat ve dakika farkını gösterir.Fakat bu farkı ben zaaten biliyorum şuan arada 2 saat fark var yazın bu 3 e çıkacak.Yani bu benim gps verdiğim bir ayar datası değil onun bana gönderdiği bilgilendirme amaçlı bir data dizilimi.Dolayısıyla işime yaramıyor.Kaldıki deniz elektronikteki bu dandik gps bu datayı dahi veremiyor çünkü saniyede bir gönderdiği data hızı 4800
Bu datayı alabilmem için default hızım 9600 olmıas gerekiyor.Diğer gps lerde bu seçenek var ama bu gps te 4800 den başka bir hız kullanamıyorsun :(
Ek olarak pilide çok çabuk boşalıyor çekişide zayıd :( (Bu yüzden dandik diyorum)

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar biraz uğraştırdı ama manuel olarak yukarıda bahsettiğim şekilde gelen saat bilgilerini Türkiye saatine çevirip ekranda gösterebildim.
Devreyi şeması ve programı ile birlikte yeni bir başlıkta yayınladım.İsteyenler bu başlıktan inceleyebilirler.
http://picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=119345#119345
Saygılar, sevgiler...

Elektron74

Cihan Hocam öncelikle paylaşım için teşekkürler. Saat dönüşümünü 2 saat ekleyerek mi yaptınız yoksa daha basit bir yolu varmıymış?
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

XX_CİHAN_XX

Malefes çok uğraşmama rağmen basit yolunu bulamadım.2 ekleyerek yaptım.Gps ten okuduğum saat verilerini önce bir yere koydum sonra kış konumundaysak saat hanesine +2, yaz modunda isek +3 ekledim.Tabi saati bu şekilde artırmak diğer tüm kontorolleride beraberinde getirdi.Örneğin ben saat hanesini artırdığımda yeni bir güne geçilmesi gerekiyorsa bu sefer gün hanesinide artırıyorum.Akabinde yeni aya geçilmesi gerekiyorsa ayı ve gerekeiyorsa yılıda artırarak tüm bu işlemleri manuel olarak yapmak zorunda kaldım. :evil:

ozancnc

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "ozancnc"bir switch olsa sole, on konumu yaz off konumu kis saati olsa :) ya da ne bileim bir pcb-mount button falan basinca yaz birdaha basinca kis olsa...
Zaten öyle :)
Projede açıklamasını yapmıştım gözünüzden kaçmış sanırım.Pcb de iki buton var.
1. buton gps bilgilerini ekranda değiştiri(bir basınca koordinat, b,rkere daha basınca hız,derece ve zaman bilgileri ekrana gelir.)
2. buton ise dediğin gibi yaz - kış saati moduna alır.(her basışta yazdan kışa, kıştan yaza konum değiştirirlir) ;)

AST

Gemilerde kullanılan GPS sistemlerinde de, yerel zamanı menüden artı-eksi saat farkı olarak girip ekranda görüyorsunuz.

XX_CİHAN_XX

Olay yazılıma bakıyor.Ben Türkiye dışındada kullanılacak bir ürün yapsaydım olayı +2 , +3 ile sınırlamaz verdiğin örnekteki gibi up down butonu koyardım.