Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Uygun harici EEPROM

Başlatan mech, 06 Kasım 2007, 14:26:32

mech

Meraba arkadaşlar. Programımda ds1307 kullandığımdan i2c bus'ını kullanıyorum. Yani Programda SDA_PIN, SCL_PIN'lerini tanıttım.
Bir de 24cxx serisi eeprom kullanmak istiyorum. Bu pinler sabit olduğu için eepromu bağlayacak yer kalmıyor. Piyasada da 25c serisi spi kullanan eeprom yok.

Acaba iki i2c bus'la çalışan modülü tek picte kullanabilir miyim? Bunu yaparken sda,scl pinlerini sürekli değiştirecek miyim? yoksa iki modülü de aynı pinlere mi bağlayacağım. Teşekkürler...
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

M_B

SDA ve SCL Pinlerine birden fazla entegre baglayabilirsin
Her entegrenın bır adres aralıgında tanımlı olması gerekiyor diye biliyorum.   Yanılabilirimde.
Ama tum cihazlarda uygulamalarda yukar da dedıgım gıbı baglantı mevcut.
Kolay gelsın.
M_B
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

mech

http://www.elektronikhobi.com/forum/soruoku.asp?soru_id=92&bolum_adi=PC%20ile%20Otomasyon%20Uygulamalar%C4%B1

bu linkte hakan aksoy adlı bir kişinin şöyle bir açıklaması var:

I2c philips firmasının patenti alytnda çalışan bir veri iletişim sistemidir. 2 hattan oluşur SCL clock bilgisi için kullanylan pindir. sda datadyr. Bu iki hatta çok sayyda cihaz ayny anda ba?lanabilir. örneğin iki hattan hem bir displayi hem saat entegresini hem hafyza birimini hem analog dijital sürücüyü okumanız mümkündür.

Bir deneyeceğim. Herkese Teşekkürler.

mech

isis'te 24cxx kullanımı hala sağlanamadı mı???

Maxim

Alıntı yapılan: "mech"isis'te 24cxx kullanımı hala sağlanamadı mı???

var ,
7.2 SP0

mech

Ama çalışmadıktan sonra ne işime yarar ki. Niye uğraşmışlar da yapmışlar anlamadım. bi ayar mı yapıcaz nasıl çalıştıracağız bunu.

Maxim

çalışıp çalışmadığını denemedim ,
ama VSM DLL modeli olduğuna göre çalışması lazım ?

binary dosyası yüklenmesi gerekiyor ,eeprom için .

1-sağ click ,
2-edit properties ,

yaptınız dimi ?

mech

gördüm. bi başlangıç dosyası kullanılabiliyor diye düşünmüştüm.nereden bulacağız bir binary dosyası.
Ayrıca şimdi aklıma geldi;
SAMPLES\VSM for PIC16\PIC Serial Memory Example klasöründe bir örnek var binary dosya kullanmamış ve ne işe yaradığını çözemedim.
Sanırım sorun bilgisayarın hızından kaynaklanıyor. Hata mesajlarına bakınca başlangıç min 2us olmalıydı derken 2sn geçiyor çoktan.