seven segment le ilgili sorun

Başlatan semesu, 10 Kasım 2007, 19:50:01

semesu

mrb arkadaslar 16f628 ve ortak anodlu sevensegment  kullanarak  seven segmentli 0-9 sayac yapmak istıyorum.portb nın RB0-RB6 pinlerini kullanıyorum ve programda da display  in a dan g ye  kadar olan pınlerıne gore portb ye bilgi yolluorum  mesela displayde  1 gorunmesı  icin  portb ye  0x06 gonderıorum,  ancak rb7 pın ını sıfır sayarak "00000110" bu sekılde gonderıorum bu yazdıgım sayılar sayacı artırdııkca 16f628 de kullanılan portb nın pınlerınde goruorum ancak displayde gorunmuyor araya dırenc koydum ozamanda farketmıyor .
rbo=a
rb1=b
rb2=c
.
.
.
rb6=g
seklınde baglantı yapıyorum.
yardımcı olursanız sevınırm arkadaslar

Elektron74

Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

Veli B.

Siz de bordun yonetimine yardimci olsaniz, nasil olur?
Bu konu defalarca ve farkli diller icin cevaplandi.

Son donemde ki mesajlarin buyuk kismi sahsa munhasir yardim talebinden olusuyor. Yardim isteyenlerin geneli(tamami demiyorum) bir arama yapmak yerine "ben baslik acip yazayimda, goze batsin, tam bana lazim oldugu gibi hazir kod verilsin, sema cizilsin(zaman zaman pcb talepleri de oluyor), ben golgede oturayim pisince dussun"  olayina dondu. Bu tarz mesajlar yuzunden  Ustadlarin bir kisminda bikkinlik hasil oldu sanirim ki gelmez, mesaj yazmaz oldular. Yazdiklari mesajlarda eskiden oldugu gibi dolu dolu değil de sorumluluktan kaynakli mecburi hizmet tadinda gelmeye basladi.
Ozellikle yeni uye olan arkadaslara tavsiyelerim olacak;
Direkt uye olup mesaj yazmak yerine, once bordu bir inceleyin.
Kim kimdir, nedir irdeleyin. ( zaman zaman yeni uye olan arkadaslarin kim oldugunu bilmeksizin Ustadlarimiza, Hocalarimiza agir hatta hakarete varan mesajlari oluyor ki kimsenin buna hakki yok, hele ki onlar sadece zekat odemek icin buraya gelirken)
Nasil soru sormaniz gerektigini ogrenin/ ogreninceye kadar sormayin. Gerekli bilgiler verildi ve uyarilar defalarca yapildi.    
Siyasi/ideolajik/sahislari zan altinda birakan konulara girmeyin.
Hazira hicbirsey beklemeyin. Yardim istemeden once siz bir seyler yapin/caba sarfedin, takildiginiz noktalari net ve detayli sekilde izah ederek isteyin.
Guzelim dilimize saygi gosterin. Dilimize saygi gostermeyen birisinin cevresindekilere, kendisine ve meslege de saygi gosterecegine inanmak zor cunki...

ilker_32

ortak katot, 84a, hc154 kullanılıyor. Basit bir örnek 0 gösterir. Bu örneğe eklentiler yaparak işini görebilirsin. Senin istediğin cinsten bir kod yapısı

porta = 0
portb = 0
trisa = 0
trisb = 0
-
semesu var porta.4
i var byte
a var byte
z var byte
-
porta = 8
-
basla:
-
for z=1 to 100
for i=0 to 6
call tablo
portb=a
porta=i+8
low semesu  
pauseus 100    
high semesu
next i
next z
goto basla
select case i
-
case 0
a=0
-
end select
return
-
edit: Kusura bakma ya C olayını sonradan farkettim.

semesu

teşekkür ederim yardımınz icin
iyi calısmalar

mech

evet oldukça hazır bir kod olmuş
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

semesu

yok zaten ben c  ile yazmaya calısmıstım sorun ortak anod yada ortak katod kaynaklıymıs
ilgilendigi icin teşekkür ettım  arkadasa.