röle sürme problemi

Başlatan krian, 12 Kasım 2007, 17:09:17

krian

merhaba arkadaslar

benim problemim tek bir transitor ile 3 tane röleyi paralel baglayarak sürmek.

karsılastıgım iki problem var
1-rölelerde yük yokken sistem sorunsuz calısırken rölelerden bir tanesi bazen cekmiyor.röleyi cıkarıp saglamlık kontrolu yaptıgımda calısıyor(12v direk vermek).röle cektikten sonra yükü verdigimde ceken röleler sorunsuz calısıyor
2-rölelerde yük varken cektirdigimde sistem sapıtıyor  pic baglı olan buzzer durup dururken calmaya baslıyor.sistem kitleniyor

röle sırasıyla

pc817 opto - bd139 tr -1n4001 ters diyot -konnektor-15cm kablo röleler

seklinde sürdüm.

bu sorunu nasıl gideririm.bu arada yüküm 12v 30amper rölelerim elo firmasının 12v 70a mini röleleri.bir tanesi cekiliyken 150ma akım cekiyor

stlg

Yukunuz 12v 30 A ise roleyi kaldırıp yerine ırfz44 baglayın eger role olsun diyorsanız sorunlar cıkacaktır bu akımın kontaklarda olusturdugu ark pici etkileyecektir (havadan) bu problemi cozmeniz baya zorlasır ekranlama vs vs 12v kaynak ile picin kaynagını tamamen ayırın kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

krian

bunu arac üzerinde kullanıyorum yani beslemem 12vluk akü
röle kullanmamdaki sebeb yüksek akımı karta sokmak istemem
röleler karttan uzakta 15cm kablo ile baglı.bazı forumlarda 100nf kondansatorlerden bahsediliyor sizce ise yarar mı

stlg

Yani opto uzerinden mosfet ile bu işlemi yapamıyormusunuz
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ayhani

Merhaba.
1-ULN2003 kullan.
2-köprü doğrultma kullanıyorsan filtre kondansatörünü olabildiğince büyük değerli seç.
3-köprü diyotun ac girişine ve dc çıkışına 100 nf kondansatör bağla
4-Pic'in besleme uçlarına 100nf kondansatör bağla.
Benim yaptığım asansör projesinde aynı problemler ile karşılaşmıştım söylediklerimi yapınca sorun gitmişti. Saygılar.
NOT:Tek transistör ile sorduğunu sonradan farkettim.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

aslan_korhan

Her röleye ayrı bir transistör bağla yada BD139'dan önce bir BC548 transistör daha kullan ( darlington ).
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

solidus

Tabi rölelere diyot eklemeyi de unutma bence..
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

CLR

Merhaba,

BD139 ile 3 röleyide sürebilirsin ama senin sorunun BD139'u saturasyonda çalıştıramıyorsun. Yani 817, bd139 'u saturasyona sokacak akımı basamıyor. Bu 2 sebepten kaynaklanabilir.
1) 817'nin ledini yeterli akımla süremiyorsun dolayısıyla optonun CMR'sinden dolayı BD139'a az akım gidiyor.
2) 817 ile bd139 arasında oluşturduğun devrede

Şemayı buraya atarsan çözümü söylemek daha kolay olur.
Knowledge and Experience are Power

bigbey

Transistörün Beys akımı sınırda kalıyor sanırım aynı düzeneğe BD680 darlington transistör kullanabilirsin.
Muhtemelen senin kullandığın bd139 Vce gerilimi iletim anında yüksek kalıyor.
TA6R

kemalguler

Yüksek amperli akım, kablolarda aşırı gerilim düşümüne neden olabilir.Ör:temas direnci 0.2 ohm olan kablo sisteminde kablolarda düşen gerilim U=0.2*30 =6 volt kalan gerilim 12-6=6 volt Buna da dikkat etmenizde fayda var.Boşta çalışıp yükte hatalı çalışmasının  sebeplerinden birisi de bu olabilir.Kolay gelsin.

stlg

Optonun transistor pinlerini kabloyla uzatıp ayrı bir kartta mosfet kullanmanızı oneriyorum kolay gelsin

mech

role kontaklarına 250v 0.1uf kondansatör at.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

krian

Arkadaşlar sorun cözuldu.bd139 3 tane röleyi süremiyor.kartı tasarladıgım için tekrar yapmak istemedim.cıkısa 12v tek röle bagladım bu tek röle ile diger 3 röleyi sürdüm.bu rölelerin cekme sorununu giderdi.her röle için 1n4148 ve 100nf kondansatörde takılı.

Yükte calısma sorunu da röle kontakları atarken 30a akım cektigi icin olusan gerilim yükselmesi pici etkiliyordu.bunu engelemem icin kontagın ilk önce yüksüz cekip daha sonra kontaklardan akım gecmesini gerceklestirmem gerektigini düsündüm ve her röle için kontak arasına 220nf 63v kon bagladım sorun çözüldü.Kondansatör dolana kadar oluşan gecikemeden sonra kontaklardan akım geciyor.bu cok düsük bi bekleme olsada yeterli oldu.ilk denememde 100nf 63v bagladım karta en uzak olan röle calıstı sadece.220nf baglayınca hepsi calıstı.

ilginiz icin tesekkürler.

aster

STLG hocamız başta belirtmiş, kendini boşuna yormuşsun.

Artık yeni nesil araçlarda röle yerine  MOS kullanılıyor.