multiplexer-demultiplexer

Başlatan pcb, 15 Kasım 2007, 05:56:39

pcb

Entegrenin I/O portları yetersiz port çoğaltmak açısından multiplexer demultiplexer arıyorum, piyasada kolay bulunan bir model söyleyebilirmisiniz ?

askb

cd4067 yı onerebılırım.bende boyle bır calısma yapmıstım.kolay bulabılırsınız.

bigbey

TA6R

CLR

port çoğullamak için en iyi seçenekler ,
74HC595(çıkış için latch'li) , 74HC164(çıkış için latch yok),74HC165(giriş için)

analog olarak çoğullamak istiyorsan
4051(mux/demux)

bana mux/demux lazım diyorsan
74hc138(demux), 4051(hem demux,hemde mux)

tümü ençok kullanılan IC sınıfındandırlar ve piyasada rahatlıkla bulursun

74hc299 ile 8 bit giriş çıkış yapabilirsin(5 port kullanarak)
Knowledge and Experience are Power

pcb

Arkadaşlar, mutiplexer konusunda  sorun yok ama 4051 ile demultiplexer uygulayamadım .

multiplexer doğruluk tablosu ile yapılabiliyor, A-B-C pinlerine farklı kompozisyonlarda 8 farklı şekilde giriş yapılabiliyor, buna karşılık da X0 dan X7 ye kadar çıkış alabiliyoruz.

demultiplexer da ise X0 dan X7 ye kadar herhangi bir pinine giriş yapıldığında A-B-C pinlerinde  1  görebilmeyi umuyorum yoksa demultiplexer hakkında yalnışmı düşünüyorum ?

birde siz açıklarmısınız ?

aslan_korhan

Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

dombilik

4051 pdf den anladığım kadarı ile 0-7 arası girişleri entegrenin 3 nolu bacağına ABC secim bitleri sayesinde bağlıyor.
mesela a=0 b=0 c=0 ise 0.pin(13 nolu pin) ile 3 nolu pin birbirine bağlanıyor.3 nolu pinden giriş yapıp 13 nolu pinden veriyi alabileceğiniz gibi 13 den giriş yapıp 3 nolu pinden alabilirsiniz.
a=1 b=1 c=1 yaparsanız bu seferde 7 nolu(4 nolu pin) hat 3 nolu pin ile bağlanacaktır.Bu arada 6 nolu inhibit pinini "0"yapmayı ihmal etmeyin tabii..
Kolay gelsin..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

CLR

Merhaba,

işlem çok basit, iletişim iki yönlü olduğu için hem mux hemde demux gibi çalışır.  X0-X7 arasındaki uçları giriş olarak kullanırsan X çıkış(mux işlemi),
X0-X7 arasındaki uçları çıkış olarak kullanırsan X giriş(demux işlemi) olur hemde analog, çok kullanışlı bir IC'dir.

ABC uçları mux ve demux işlemlerinde aynı amaç için kullanılır yani kanal seçilir.

Kolay gelsin.
Knowledge and Experience are Power

pcb

cevaplarınız için teşekkür ederim, anlatılanlar şeklinde kullanabiliyorum, ben X0--X7 pinlerinden herhangi birini 1 yaptığımızda A-B-C de tersi şeklinde bir değişim olacağını düşünmüşdüm.

4051,  A-B-C pinleri tarafından tetiklenen X0--X7 den X e veya tam tersi olarak kullanılabilen bir switch.

Aslında benim istediğim A-B-C nin 1 olma kombinasyonlarına karşılık X0--X7 arasındaki pinlerdeki değişimin yine tersine X0--X7 deki bir 1 olma durumunda A-B-C deki belli kombinasyonların gerçekleşmesi.