SHT11 Kablo uzatma sorunu

Başlatan burak_82, 16 Kasım 2007, 16:26:44

burak_82

SHT11 le bir proje geliştiriyorum. 4 tane 7 segmentte tarama metodu ile sıcaklık ve nemi gösteriyor, RS485 üzerinden master'a bilgi gönderiyor. SHT nin kablosunu 50-60 cm kadar uzatmam gerekiyor. Clock frekansını düşürerek denedim, olmadı. Data ve Clock uçlarını pull-up yaptım olmadı.Kabloyu kısalttığımda düzgün çalışıyor ancak SHT yi okuma süresi tahmin ettiğimden uzun sürdüğünden tarama metodunda segmentlerden birinin yanık kalıp diğerlerinin sönük görünmesine sebep oluyor. Bu kısmını okuma yapmadan önce tüm displaylari kapatarak çözdüm. Veri tazelenirken ekran kararıp normale dönüyor.Ölçüm yaparken bilinçli olarak ekranın kapanması daha uygun bir görüntü veriyor. Ancak kablo halen büyük problem. Okuma süresini kısaltmak ve kabloyu uzatmak ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum

#DEFINE C_PORT 0b10011111
  while(1)
  {
  int p;
  set_tris_c(C_PORT);
  veri_ok=false;
  p++;
  if(p%2)
  {
  sicaklik=ReadTemperature();tx_sicaklik=sicaklik/10;
  }
  else
  {
  nem=ReadHumidity();tx_nem=nem/10;
  }
  veri_ok=true;
  for(k=0;k<230;k++)
  {
  #DEFINE KK 4
  restart_wdt();
  set_tris_c(C_PORT);

output_b(rakamlar[a=tx_sicaklik/10]);  
  output_low(PIN_C2);
  delay_ms(KK);

set_tris_c(C_PORT);
  output_b(rakamlar[a=tx_nem/10]);
  output_low(PIN_C3);
  delay_ms(KK);

set_tris_c(C_PORT);
  output_b(rakamlar[a=tx_sicaklik%10]);
  output_low(PIN_C0);
  delay_ms(KK);

set_tris_c(C_PORT);
  output_b(rakamlar[a=tx_nem%10]);
  output_low(PIN_C1);
  if(k!=199)
  delay_ms(KK);

}
  }

parda

Merhaba;

Blendajlı (umarım doğru yazmışımdır) kablo ile uzatırsan çalışacağını düşünüyorum.

Kolay gelsin
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

CLR

Merhaba,

Blandaj'lı kabloyla 1,5m'de çalışıyor.

Kolay gelsin.
Knowledge and Experience are Power

cenkishan

Blendajlı kablo ile de olmuyorsa mc3486 mc3487 entegrelerini kullan sorunun cozulur datasheetlerini indirip inceleyebilirsin ;)
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

Fixxer

Kablo ile ilgili olarak benimde söyleyebileceğim birşey cat5e veya cat6 ftp kullanmalısın olaki bilmiyorsan diye cat5 lerin datasheetlerini incele data yollamak için belirli uçlar var onları kullan birde beslemesine bir adet 100nf kullan derim  yanlış hatırlamıyorsam en son bu tekniği kullarak 10 mt kadar denedim ;)  kolay gelsin. yazılımla ilgili olarak bişey diyemiyceğim.
...............................

aslan_korhan

Sensörün yanına küçük bir PIC ( PIC12F675 gibi ) daha koy ve bu bilgiyi seri olarak tekrardan ana PIC'e gönder...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ise

işlemci koyma şansın yoksa scl sda sinyallerinin 10-50 kat hızını yavaşlat  büyük olasılıkla sorunun çözülür.

tae

p82b715 'e benzer bir takım aletler var . Yarımcı olabilir. Ben denemedim.
google de i2c bus buffer ve ya buna benzer kelmeler kullanarak bula bilirsin.

Bir de pull up direnc yerine curren source kullan olabilsinyarımcı olur.

Peki scop ne gösteriyor kablo uzanınca ?

sekoli

Selamlar,

Aynı problemi yaşıyorum. Acaba denemelerinizde nasıl netice aldınız? Bir yöntem bulabildiniz mi?