Hassas Konumlandırma

Başlatan efe1409, 17 Kasım 2007, 13:30:41

efe1409

3 Eksenli bir sistem ile maksimum 5 mm'lik hassasiyette konumlandırma yapmam gerekiyor.Servo sistemleri olarak ne marka önerebilirsiniz.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

Analyzer

Selam,

Hassasiyet olarak 5mm mi demek istediniz yoksa 5 um (mikrometre) mi? Milimetre çok çok büyük bir hata

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

efe1409

Sistem için 5 mm'lik bir sapma yeterli,fakat buradaki esas sorun 2 farklı hızın senkronize edilmesi.Beni asıl uğraştıracak olan konu bu.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

INFINITY

2 farkli hizin senkronize edilmesi derken bu CAM olayindanmi bahsediyorsunuz...
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

Analyzer

Selam,

Delta ve Panasonic'in servo sistemleri var. Bunları araştırabilirsiniz. Ya da step motorlarla da konumlama yapabilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

tae

Alıntı yapılan: "efe1409"Sistem için 5 mm'lik bir sapma yeterli,fakat buradaki esas sorun 2 farklı hızın senkronize edilmesi.Beni asıl uğraştıracak olan konu bu.

Bu sorun hareket sistemlerinde interpolation kullanılarak çözülüyor.

Başlangıc için EMC2 linux yazılımı kullanabilirsiniz (http://www.linuxcnc.org/). Gereken hareketi Gcode programı üzerinden yaptıracaksınız

ozancnc

efe1409

Akış yönünden kumanda geldiği zaman 3.Hareket Z ekseninde aşağıya doğru inip belli bir mesafede duracak,2 hareket Y ekseninde aşağıdaki malzemeyle temas ederek kilitlenme işini yapacak sonra 1.hareket X ekseninde akış yönünde olacak şekilde yürüyecek ve bunu 3 metre içersinde tamamlayarak tekrar başa dönecek.Malzeme akış hızı maksimum 15 metre/dakika ve ayarlanabilir durumda

ozancnc