PIC ASSEMBLY yi PIC C ye çeviren programa ihtiyacım var

Başlatan sercanblbn, 20 Kasım 2007, 13:17:01

sercanblbn

elimde 1000 in üzerinde satır sayısı olan bir assembly komutu var..

assembly çalışmaya başladım ama 35 tane olan programlama komutunun dışında bir sürü yazılmış şeyler var, anlamakta çok zorlanıyorum..!

Pic Assemby ' yi Pic C ' ye çeviren program olduğunu duydum ve internette aradım ama bulamadım..

YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM

(bitirme projem için çok önemli arkadaşlar, ilgilenenlere şimdiden çok teşekkür ederim..)

saygılar..

Ziya

ben duymadım öyle bir program. Bulursan ve bize de haber verirsen sevinirim. 35 komutun haricinde komut kullanılmış ise bunlar mplab makrolarıdır. onlara da bak.

Program mantık olarak biraz anlaşılır ise C'de kendin yazabilirsin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

F493

pic asm'yi pic c'ye çeviren program bilmiyorum .
ancak tüm dillerden asm'ye dönüştüren programlar biliyorum .

onlarda derleyiciler ...

her derleyici asm çıktısnı verir. ancak oda derleyinin optimize edip sonrasında ürettigi asm dir.. yani derleyicinin kalitesine göre asm çıktısı demek..gereksiz gördügü kodları atar ve yenide organize eder...

myesil89

Çeviremezsiniz.  :lol:

Sadece diassemblerler var. .HEX kodunu ASM'ye çevirir.

muahah

arslan74

Alıntı yapılan: "sercanblbn"elimde 1000 in üzerinde satır sayısı olan bir assembly komutu var..

assembly çalışmaya başladım ama 35 tane olan programlama komutunun dışında bir sürü yazılmış şeyler var, anlamakta çok zorlanıyorum..!

Pic Assemby ' yi Pic C ' ye çeviren program olduğunu duydum ve internette aradım ama bulamadım..

YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM

(bitirme projem için çok önemli arkadaşlar, ilgilenenlere şimdiden çok teşekkür ederim..)

saygılar..

Öyle bir program yok olmasıda pek mantıklı değil. Buğdaydan ekmek yapılır ama ekmekten buğday yapılmaz.

Senin duyduğun yanlızca HEX'i (makina kodunu) ASM koduna dönüştüren programdır. Cünkü ikiside aynı şey yanlıza farkli bicimlerde ifade etmişlerdir. Üst dilden daha alt seviyeye dönüştürme mümkün olabilmekte ama tersi ne yazikki cok zor.

Ama PC bazında bu işlerlerle uğraşanlar var. Orda ise şundan yararlanmaktadir, Dilin komutları için hazır ASM kalıbları kullanılır. Eğer o kabılı görürse o zaman burda şu komut kullanımış diye yorum yapar, ama bu olay sadece bir üst dilden, alt dile derlenmiş programlar için gecelidir. Yoksa Alt seviyeki dilde program yaz sonra bunu otomatik üst seviyeye ceviren otomatik program yapılsın, mantık dahili dışındadır. Zaten öyle gelişmiş program olsaydı bizim C dili öğrenmemize bile gerek kalmazdı. Ona sözlü olarak sunu yap derdik oda sana otomatik olarak o programı yazardı.

Selamlar

sercanblbn

Alıntı yapılan: "Ziya"ben duymadım öyle bir program. Bulursan ve bize de haber verirsen sevinirim. 35 komutun haricinde komut kullanılmış ise bunlar mplab makrolarıdır. onlara da bak.

Program mantık olarak biraz anlaşılır ise C'de kendin yazabilirsin.

programın anlaşılması çok zor işte... asm yi bu programda kullandığı için yeni öğrenmeye başladım ama ... :(

mplab makroları dediğini ben nerden bulabilirim.. kitaplarda falan yazar mı acaba ? çünkü komutları anlıyorum az çok ama onlarda takılıyorum ve ne iş yaptıklarını anlamayınca programda ne demek istediğini anlayamıyorum...

benim bitirme projemin konusu : TV de kayan yazı...

internette PICDREAM devresini buldum, kurdum, programı 16F84A ' ya attım TV ye de bağladım çalıştı.. saat ayarı falan da yapıyor...

ama işte programı bi çözebilsem, 16F877 kullanarak , başka yazılar yazıp , onları kaydırmak istiyorum ve bu işi PIC C de yapmak istiyorum ki daha kısa ve anlaşılır olsun....

ilginiz için teşekkürler..

sercanblbn

Alıntı yapılan: "arslan74"

Öyle bir program yok olmasıda pek mantıklı değil. Buğdaydan ekmek yapılır ama ekmekten buğday yapılmaz.

Senin duyduğun yanlızca HEX'i (makina kodunu) ASM koduna dönüştüren programdır. Cünkü ikiside aynı şey yanlıza farkli bicimlerde ifade etmişlerdir. Üst dilden daha alt seviyeye dönüştürme mümkün olabilmekte ama tersi ne yazikki cok zor.

bende disassembler programı var , o dediğini biliyorum ama pic ile uğraşan arkadaşlar, asm yi c ye çeviren program olduğunu duymuşlar da ondan biliyor musunuz diye sormuştum...

teşekkür ederim..

diğer arkadaştan da rica ettim, şu MPLAB Makro ları hakkında nerden bilgi edinebilirim ..?

Bir link ya da indirebileceğim bir döküman fln var mı..?

Türkçe olursa çok iyi olur ama ing varsa o da yardımcı olur inş..

teşekkür ederim...

Ziya

MPLAB'ın help kısmında yeterli bilgi var. Ben daha önce kullanmadım ama karşılaştığım assembly programlarını anlamada help'ten yararlandım.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

sercanblbn

Alıntı yapılan: "Ziya"MPLAB'ın help kısmında yeterli bilgi var. Ben daha önce kullanmadım ama karşılaştığım assembly programlarını anlamada help'ten yararlandım.

teşekkür ederim ...

saygılar