ADC problemi

Başlatan showtime, 27 Kasım 2007, 22:05:44

showtime

VCC ile MOSFETin drain ucu arasındaki gerilimi PIC ile ölçemiyorum. PWM ile sürdüğüm mosfetin çıkış gerilimine göre dutycycle ı değiştireceğim. Arkadaşlar bu konuda yardımınızı rica ediyorum.

showtime

Normalde ADC ile ilgili bir problemim yok yani GND ye göre gerilim ölçmesi tamam ama VCC ye göre ölçüm ilk kez başıma geliyor. Neyi nereye bağlayacağımı bir türlü bulamadım. :(

ete

Pic in AN2 ve AN3 bacaklarını ref voltajları girişi olarak ayarlaman gerekiyor. Böylece VSS yi -Ref Voltaj girişi olan AN2 ye bağlayacaksın. AN3'e de +5V ref voltajı girecek ve diğer AN pinlernden birine ölçülecek voltajı girip ölçümünü yapacaksın.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

showtime

ete hocam hemen deneyip sonucu yazacağım

showtime

ete hocam,
Bu şekildeki bir konfigürasyon zaten default konfigürasyon ile aynı değilmi?

ete

Default diye bir config yok. Sen kullanacağın adc bacaklarına göre seçim yapıyorsun. Yapacağın seçimler içinde;
AN bacaklarına ilaveten +Ref bacağı için VDD ve -REF Bacağı için ise VSS kullanabileceğin gibi bazı seçimlerde +Ref bacağı için AN3 den girilen değer ve -Ref bacağı içinde AN2 den girilen değeri kullanabiliyorsun. Benim demek istediğim bu son alternatif idi.
Data sheet de bulunan tabloya bakarsan, en son hanede AN girişi ve REF girişi şeklinde bir hane var. Orada 1/0 3/0  gibi değerler görüyorsun.
Sıfır gördüğün yerlerde ref voltajları pic in besleme voltajları olacak diğerlerinde AN2 ve AN3 den girilen değerler kullanılacak anlamındadır burası.
Sen mesajında GND ile ölçüm yaptığımda sorun yok ancak VSS ile ölçüm yaptığımda sorun var demişsin. Buradan GND nin ortak şase VSS nin ise bir başka bir şase olduğunu anladım. Pek çok devrede her ikiside aynı şase olmakta ancak senin ifadenden ayrı yerler olduğu sonucunu çıkarıyorum.  

Ete,

showtime

Şemayı vereyim daha iyi açıklanır. PWM ile sürülen mosfetten feedback alıp aldığım gerilime göre PWM değerini değiştirmeyi düşünüyorum.
Saygılarımla.

ete

Bana kalırsa o noktalar arası voltaj ölçebilmen için bazı ilaveler gerekiyor. Bir defa voltaj 20V ve direk olarak pice verilemez. (Ben isisde veriyorum ve direk ölçüm yapabiliyorum ancakgerçekte denemedim ve pic girişlerinin 5V daha daha fazla olması durumunda girişlerin yandığınıda biliyorum).
Yapılacak işler bana göre şöyle;
- AN2 ye MOsfetin Drain ucu bağlanacak. Orası şase referansı olmuş olacak.
- AN3'e istersen vede cesaretin varsa 20V ref voltajı gir. Ve AN0 dan ölçüm yap.
- Değilse AN3'e +5V ref voltajı gir ve +20V noktasına bir gerilim bölücü ekleyerek voltajı 5V seviyelerine düşür ve AN0 dan voltajı oku derim.

Ete

showtime

Hocam ikinci şık olarak denediğimde bile bile PIC i yaktım. 3. şıkkı denediğimde saçma değerler görmekteyim. Acaba PIC in pwm çıkışına sadece ölçüm için ayrıca bir transistör ekleyerek mi ölçsem demeye başladım. :cry:

ete

Pic in yanmış olması tamamen ADCON1 seçeneklerine bağlı olması lazım. Şayet ref girişlerini seçmemiş isen otomatikman pic bacaklarına yüksek voltaj tatbik etmiş olacaksın. Kullandığın işlemci nedir ve ADCON1 değerin nedir söylermisin?.

Ete

tyildizak

Selamlar; örn. 741 opamp'ın eviren ve evirmeyen girişlerini yüke paralel bağlayıp comparator olarak eklerseniz , opamp çıkışını da gerilimi bölerek veya geribesleme ile <5v seviyesine kalibre ederseniz iş hayli kolaylaşacaktır.

showtime

@ete
Kullandığım PIC 18f458. Dışardan referans almak için  ADCON1=00001000 kullanıyorum.

@tyildizak
Zaten sizin söylediğiniz aklımda. Sonuçta yük üzereine düşen gerilim ölçülecek olduğu için galiba en sonunda sizin dediğinizi yapacağım. Ama başka eleman kullanmadan sadece PIC ile ölçebilmenin yollarını arıyorum.

N-Channel MOSFET kullanıp output voltajını illaki başka arkadaşlar da ölçebilmiştir sanırım ama pek cevap yok.

dombilik

@showtime;

benimki sadece bir fikir..Yük direncinin transistör ile birleşen noktasından ölçüm ucu alıp onu gerilim bölücüler ile düşürüp kullanamazmısın..
Neticede iletimde değilken o nokta 20V olacaktır.İletim durumuna göre şaseye doğru yaklaşacaktır...
Kolay gelsin...
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

showtime

dombilik kardeş onu da denedim ama referans GND sebelerinden galiba olmuyor. Sanırım opampla biraz boğuşmak gerekecek.
Saygılar

M_B

showtime arkadasım mosfetin s ayagına şase ile s arasına birtane 0- 1 ohm veya bıraz daha yuksek seri direnc takıp olcmeyi denedinizmi.
bu yontem genelde Smps besleme devrelerinde cok uygulanıyor. Deneyip sonucu bildirirsenız sevinirim.
Kolay gelsın.
M_B
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet