hard disk motoru ve 2-3 soru?

Başlatan mustafa_cmbz, 04 Aralık 2007, 22:10:54

mustafa_cmbz

arkadaşlar bir projede ufak bir güneş panelini hareket ettirmek ve fazla masraf etmemek için elimde bulunanan hard disk motorlarınadn kullanmaya kara verdim fakat takıldığım 2-3 nokta var...şimdi motorlara direkt 5v verdiğimde sırası ile hafif hareketlenme sağlıyorum fakat ben bu motorları nasıl her seferinde 45derece veya 90 derece döndürebilirim mesela bir değişkene bağlı olarak motorun yönunu değiştirmesi gerek bunun için bu motor ile pic arasına nasıl bir sürücü devre yapmalıyım...elimde l293 ve yanlışlıkla aldığım l298 var bunlar ile örnek devre verebilecek arkadaşlar varmı acaba....(bu arada elimdeki hard disk motorları 4 uçlu)  ve isiste bu 4 uçlu motorun bağlantısı nasıl olacak bilen arkadaşlardan örnek şema ve isisteki motorun uçlarını bulma konusunda yardım istiyorum....

konu daha önce açıldımı bilmiyorum bu bölüme biraz göz attım fakat benim işime yarıcak basit bir devre bulamadım ve l298'in datasheetini inceledim fakat sense uçları ve enable uçlarının görevini tam anlayamadım ingilizcem vss ve toprak uçlarını bulamaya yetti :D

bu da isisteki motorun resmi bunun ayak uçları nasıl bağlanacak ?

kolay gelsin...

teknikelektronikci

merhaba
motoru 45 90 derece bu motorlarla cevirmek sanirim zor(elindkei motorun ne oldugnu ilmiyorum) eger motoru acili cevirmek istiorsan bence en ideal servo motorlardir onlarla daha basit yaparsin.

ayrica elindkei motor 4 uclu demistinn değilmi?  bu büyük olasilikla eski flopy disklerdede olan step motor ollabilir o yüzen step motor hakinda bilgi toplasan ve uclarinin bulunmasi hakinda bilgi edinsen ve denesen en azindan bi sonuca ulasabilirisin

l298 iicn örnek devre ve aciklamalarda biltek.tubitak dergisinin internet sayfasinda kendimiz yapalim bölümünde örnek bir deve ve aciklama var bakarsan biraz bir seyler var sanirim isini görür.

edit: eger step motor ise bununla 45 90 dereceyi yakalayabilirisn am step daha kolay olur gibime geliyor

kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Macera

Hard Disk motorları yüksek devirli motorlardır.
Sakın fırçasız DC motor olmasın (BLDC)
Onlarda biri toprak 4 uçlu olabilir.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

kemalsa

şimdi bende merak etdimm netde biraz araştırmamma ragmen doyurucu bır bılgı edınedımm aca bılen bırısı bu hdd cd veya dvd lerdekı kulanılan yüksek devirili motorlar hakında bilgi verirse sevinirimmm ...

ayhani

Merhaba. Harddisk motorları diğer arkadaşların belirttiği gibi çok yüksek devirli motorlardır, bu iş için hiç uygun değiller.
Yapısına gelince açıp incelediğimde biraz step motora benzettim. Pcb üzerine yerleştirilmiş bir dizi daire şeklinde bobin gurubu var. Bu bobin gruplarını kapatacak şekilde içinde çok kuvvetli sabit mıknatıs olan bir yapı var(resmi aşağıda verdim). Bu sargıları, karmaşık elektronik devre ile çok hızlı sürerek devir elde ediliyor.  

Sonuç olarak bu motorların kontrol devresini yapmak hem zor hemde bu işe uygun motorlar değil.

Bu iş için en uygun motorlar bence
1-Eğer panel büyükçe ve güçlü bir motor lazımsa motorlu uydu antenlerinin motorlarından kullanın. kullanımı çok basi 12v(veya 24 olabilir tam hatırlayamadım) dc gerilimle çalışır, bildiğiniz reduktörlü dc motor. uçları değiştirince devir yönüde değişir. Bu motorları uydu anteni satanlarda bulabilirsiniz.
2-Eğer panel küçükse oto yedek parçacılardan elektrik kumandalı dikiz aynalarından alıp bunun içindeki motoru kullanabilirsin. Üstelik bu motorla sanırım 4 yönde hareket sağlayabilirsiniz. Çıkma parçacılarda daha ucuzada bulabilirsiniz.
Saygılar.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

kemalsa

yaaa youtube de bır adet 16f84a yardımıyla yapılmıs bazı görüntüler var yani o kadrar karmaşık bır yapısı  ve kontrolü olmasa gerek tabi bu benim fikrim benim merak etğim mu hdd veya cd,dvd gibi cihazlarda ne tarz motor kulanılıyo bu motorları sürmek için nasıl bır eküpman gerekli sadece buuu

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"merhaba
motoru 45 90 derece bu motorlarla cevirmek sanirim zor(elindkei motorun ne oldugnu ilmiyorum) eger motoru acili cevirmek istiorsan bence en ideal servo motorlardir onlarla daha basit yaparsin.

ayrica elindkei motor 4 uclu demistinn değilmi?  bu büyük olasilikla eski flopy disklerdede olan step motor ollabilir o yüzen step motor hakinda bilgi toplasan ve uclarinin bulunmasi hakinda bilgi edinsen ve denesen en azindan bi sonuca ulasabilirisin

l298 iicn örnek devre ve aciklamalarda biltek.tubitak dergisinin internet sayfasinda kendimiz yapalim bölümünde örnek bir deve ve aciklama var bakarsan biraz bir seyler var sanirim isini görür.

edit: eger step motor ise bununla 45 90 dereceyi yakalayabilirisn am step daha kolay olur gibime geliyor

kolay gelsin

hocam şimdi proje kafamda biraz şekillenmeye başaladı.. 4 ldr'nın durumlarına guneş panelini çevirmeyi düşünüyorum fakat basit bir şey olsun ki pic fazla yorulmasın çünki diğer işlemleri de aynı picle yapmayı planlıyorum lcd filan var devrede sırf bunun için ldr'nın ışık şiddetini op-amplar ile değerlendireceğim ve bunun yanında güneş paneli dinamo derken proje iyice pahalı olmaya başladı bu yüzden elimdeki motorları değerlendirim dedim...zaten maket bir proje olacak... olmazsa daha önceden açtığım bir konu da servolar ile ilgili biraz bilgi edinmiştim bu harddisk motoru olmazsa servo motoru  edinip projemde onu kullacağım....

takıldığım yerlerde soracağım...kolay gelsin...

ayhani

Harddisk motorunun yapısı ve çalışma şeklini bir önceki şekilde açıkladım, bu kadar yüksek devirli motorun bu iş için kullanılması imkansız. bari step motor kullan.

Mustafa Cambaz arkadaşım maliyeti yükseltmek istemiyorum diyor fakat servo motor kullanmak istiyorum demiş bu nasıl olacak anlamadım. Bu iş için kullanılacak en mantıklı seçenekler bir önceki mesajımda vermiştim. Başka fikri olan varsa buraya yazsınlar. Saygılar.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "ayhani"Harddisk motorunun yapısı ve çalışma şeklini bir önceki şekilde açıkladım, bu kadar yüksek devirli motorun bu iş için kullanılması imkansız. bari step motor kullan.

Mustafa Cambaz arkadaşım maliyeti yükseltmek istemiyorum diyor fakat servo motor kullanmak istiyorum demiş bu nasıl olacak anlamadım. Bu iş için kullanılacak en mantıklı seçenekler bir önceki mesajımda vermiştim. Başka fikri olan varsa buraya yazsınlar. Saygılar.

servoların pahalı olduğunu biliyorum fakat başka çaremiz kalmaz ise proje danışmanı hocamızdan bir adet servo almasını söyliyeceğiz hiç olmazsa başka uygulamalarda da kullanırız o bakımdan demek istedim...

teknikelektronikci

mustafa_cmbz hocam ldr leri mutlaka op-amp ile yap yoksa düzgün neticeye ulasamazsin proje yarim kalir (tecrübe ile sabitdir) o yüzden kesin op-amp kullan veya farkli bir alternatif bulmaya calis derim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mustafa_cmbz

önerin için sağ ol hocam bende op-amp ile yapmayı düşünüyorum hocam  şöyle sakin bir zaman bulup pic'in  ADC özelliğini öğrenemedim daha :D ama olacak inşallah...motor konusunda hayal sıkıntı çekiyorum halledebilirsek çok güzel olacak bugun 4.2v'luk güneş paneli aldım (7$)   artık tekirdağda  da bu tür malzemeler bulunuyor tabiki bizim teşvikimizle :D  yakında servo çeşitleride gelicek :D  

bu arada hocam sizin projeniz nasıl birşeydi belki faydalı olur bu konuda paylaşırmısınız?

tayyar

Hard disk motorları yüksek devirli motorlardır bu nedenle hızlı sürücüler gerekmektedir ben eski bir quantum fireball hard diskinin motorunu 297-298 ciftiyle yaptıgım sürücüyle sürmeyi denedim ama sürücü yavaş kaldıgı için dengesiz bir dönüş gözledim.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ozancnc

tayyar

Ben sürdüm demedim sürmeyi denedim dedim hard diskin altında 4 tane pin vardı aceba bipolar step olabilirmi diye düşündüm ve sürücüyü direk bagladım bu durumda her  pals gidisinde dengesiz bir dönüş gözlendi( bir pals geliyor bir miktar dönüyor sonra disk boşta sallanıyor sonra bir pals daha geliyor bu sefer ters yönde bir miktar dönüp boşta sallanıyor gibi)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

serdararikan

hdd motorları spindle motor olarak adlandırılır.aslında yapı olarak step motorlara çok benzerler ama step motor değildirler.içerisinde 9 nüve üzerine sarılı bobinler bulunur ve bu bobinler 3 erli grupşar halinde birbirine bağlıdırlar.dolayısı ile 3 bobin olarak düşünülür.kontrol mantığı ise her zaman dliminde bobinlerden biri enerjisiz diğer 2 si enerjilidir.fakat bu bobinlerden biri poztif yönde indüksiyonlanırken diğeri negatif yönde indüksiyonlanır.yani birisi N kutbu diğer S kutbu oluşturur.arkadaşlarımızın bahsettiği sürme şeklinde onlar sadece 1 bobini enerjilendirdiği için dönme gerçekleşsse bile kararsız bir dönme hareketi gözlemlenir.hdd motorlarını sürmek biraz zahmetlidir ama çok sessiz ve yüksek devirli çalışabilirler.