kayan yazida titreme

Başlatan teknikelektronikci, 05 Aralık 2007, 15:59:56

teknikelektronikci

merhaba iyi günler

yaptigim kayan yazi devresinde büyük dot matrixler kullandim bir led capi sanirim 10mm oluyor .devrede parlaklik ile sikintim yok artik. fakat yazi kayarken titremeler oluyor yani yazi güzel kayiyior yazi belirgin okunakli ama titriyor isterseniz bi video ile de gösterebilirim. acaba bu sorunu nasil halledebiliirm tecrübesi olan arkadaslar yardimci olursaniz sevinirim . ben yazilimsal ollarak düsünüyorum ama tam ollarak emin değilim sizce donanimsal bir problemde ollabilirmi ? kodlari vermek isterdim ama kodlari arkadasimla beraber uzun ugraslar sonucu yazdigimiz icin yayinlamama izin vermiyor anlayisli olursaniz sevinirim. fikirlerinizi bekliyorum simdiden tesekürler kolay gelsin   (forumda bu baslikla ilgili arastirma yapma firssati bulamadim eger var ise özür dilerim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

lojikmemo1

Bir videosunu al bakalım ama bu çok zor taramalı sistem olduğu için videyoda sıkıntı çıkabilir
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

teknikelektronikci

hocam cevabiniz icin tesekürelr öncelikle

hocam videoyu youtube a ekleyemedim malesef o yüzden rapidden verdim bi bakariseniz sevinirim simdidien tesekürler kolay gelsin

http://rapidshare.com/files/74494809/Video_01_.mp4.AVI.html
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

hocam öncelikle cevabiniz icin tesekür ederim
fakat video koymayi denedim youtube üzerinden olmadi hata verdi eger bi bakabilirsenbiz sevinirim simdidien teseküreler

Your Download-Link #1: http://rapidshare.com/files/74494809/Video_01_.mp4.AVI.html

lojikmemo1

Kastetiğin şey videodaki yazının kayması sırasındaki yanıp sönmeler mi ? Eğer öyle ise sanırım sorunu anladım sen şimdi kaynak kodunu da gönder üzerinde inceleyelim büyük ihtimalle shif reg yada benzeri bir bilgi taşıma işleminde ki küçük bir hatadan kaynaklanıyor. Ha! unutmadan proteus  çizimi olursa onuda alalım Çok şey istedim ama başka çaresi de yok :)

teknikelektronikci

hocam haklisiniz proteus cizimini gönderebilirim fakat acik kod da malesef zor gibi gözüküyor bana kalsa hic problem değil cünkü paylasmayi seven bi insanim ama diger koddun digger yarisni yazan kanki yayinlanmasini istemiyor malesef kendiside bu siteye üye oldugu icin onsuzda yapamiyorum gerci prgramin tarama kismini kaydir kismini ete hocamdan aldik o yüzden o kismi vereyim ki bence sorunda burada olsa gerek diye düsünüyorum

PORTB=%00000000
   Low CLK            
   High DAT
   High CLK              
   Low DAT                
   For I = 0 To 45      
   Low CLK
   Low SIFIR
   High SIFIR
   PORTB=%00000000
   PORTB=SUTUN[I]
   DelayUS 1000
   High CLK    
   PORTB=%00000000
   Next I                
   PORTB=0                
   I=0  
   Return

kayan yazida ilk etaplar gölgelenme vardi sonradan ben bu kisma clk data alri gönderdikten sonra portb yi sifirladim yani portb registerini sifirladim acaba bundan dolayimi diye düsünüoruz ama bu seferde gölgelenme basliyacak ayrica hocam biz 4 Mhz ile calistirioruz bunu 20 Mhz e cikarsak bi ise yarrarmi yani bir faydasi olurmu ?  kod konusunda anlayisiniz icin tesekür ederim kolay gelsin

deserteagle

hocam bu dor matrixleri kaç liradan aldın

teknikelektronikci

vala hocam inaninki bilmiyorum dedigim gibi ortaklasa bir calisma oldugu icin dot matrixleri diger arkadas alior oda hesabina yazdiriormus ay sonunda toptan ödüyor daha belli değil ama sanirim tahminimizce 4.5-5 civari

ilker_32

20Mhz'de çalışsanız daha iyi olurdu. Ben hep böyle yaparım. Yazdığım kodlar bana hiç problemde yaratmadı. Şimdi siz kristal değerini yükseltirseniz tabi titreşimde değişiklikler olacak bu sefer tarama hızı problem yaratacak. 20Mhz kristal kullanın fakat kodlarını elden geçirmeniz gerekir.

lojikmemo1

Gölgelenme olayı benim başıma gelmişti onun cevabını biliyorum ama sen şu devreni gönder de bakalım donanım da ne var

forsa1975

Gölgelenme için en iyi tedbirlerden biri 74373 gibi latch kullanman olabilir. Shift registeri 1 öteleyen clock sinyalini latch enable için kullanırsan portb yi 0 yapmana gerek kalmayacaktır.

For I = 0 To 45 
Low CLK 
Low SIFIR 
High SIFIR 
PORTB=%00000000 
PORTB=SUTUN[I] 
DelayUS 1000 
High CLK 
PORTB=%00000000 
Next I

portbyi değiştirdikten sonra clock sinyali gönderinceye kadar satır bilgileri değişmeyeceği için gölgelenmeyecektir. Yani sutun kaydırdığında yeni sutunun satır bilgiside aktif olacak.  Titreşim için freakansı yüksek tutman gerekiyor. Bunun içinde döngüdeki süreleri mümkün olduğuınca azaltman gerekiyor.

teknikelektronikci

merhaba üstadlar cevaplariniz icin cok tesekrü ederim öncelikle:

simdi ilker hocam 20 Mhz i bu hafta sonu deniyecem fakat anliyamadigim sey niye kodda degisiklik yapmam gerekecek protonda xtal 4-20 ollarak belirtiyinizde otomatik ollarak her seyi ayarliyor diye biliyorum yoksa baska bir noktami var acaba?

lojikmemo hocam:

devrenin iside kurulmus semasi var onu göndereyim isteerseniz ama gercekteki uygulama ile ayni değil örnegin sütünlarda uln2802 yok

sonra isisde transistör ve gene uln yok ama kisaca özetlemek gerekirse picin portb ciksiini direk uln2803 e girdim sonra oradan 990ohm direnc ile bdx54c nin beyzlerine girdim ordan colectörler satirlara gidior emiterler ise 9 volta gidiyor ? bunda bir problem varmi yokmu bilmiyorum ama parlaklikda problem yok genel ollarak durum böyle

forsa1975 hocam dedginiz oalyi hc595 de latch yani (sanirim output enable 13.bacak) onalri pice bagladim fakat bi faydasi olmadi yani 13 . bacagida picden kontrol ettim ama kimbilir belki o kismin kod kismini yanlsi yaptim bir kez daha deniyecem.

lojikmemo hocam devre su an yanimda olmadigi icin deniyemiyorum ama sizce register lerin byte veya word ollarak tanimlanmasi durumu degistiririmi? ayrica isis versionunda hic bir problem yok gayet güzel titresmisiz ve gölgelenme olmdan kayiyor anlamadim gitti birdebir sey daha sormak istiyorum sanki devre yi ilk kurdugumda titrsim daha azdi sonradan artii acaba bu durum transistörlerle ilgili ollabilirmi ?

cevapalriniz icin tesekür ederim herkeze kolay gelsin iyi günler

lojikmemo1

isis de problem olmaz zaten sen isis de ki sürücü transistörlere bir osilaskop tak bir incele. Ayrıca transistörlerin anahtarlama hızları yüzünden bir gölge oluşur benimde başıma geldi mesela bdx54 tam tamına 6 us yede yalıtıma geçebiliyor bu da gölge oluşturuyor programdan halledebilirsin.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "lojikmemo1"isis de problem olmaz zaten sen isis de ki sürücü transistörlere bir osilaskop tak bir incele. Ayrıca transistörlerin anahtarlama hızları yüzünden bir gölge oluşur benimde başıma geldi mesela bdx54 tam tamına 6 us yede yalıtıma geçebiliyor bu da gölge oluşturuyor programdan halledebilirsin.

hocam isisde sürücü transistör yok ama gercekdemi takip inceleyim ?
ayrica 6us ve altindami yalitima gidiyor yoksa üstündemi ayrica sirf bdx54 de değil bc serisindede gölgelenme oluordu ki benim su an gölgelenme ile ilgili problemim  yok bnim roblemim titresim problemi bakalim 20 Mhz deneyecem fikirlerinizi bekliyorum üstadlar ayrica transistörle pull-up taksam cözüm yolu ollabilirmi?

lojikmemo1

şu devrenin tam bir şeması olmadan ancak bu kadar yardım edebilirim kusura bakma.