dimmere ihtiyacım var

Başlatan pc_mania, 06 Aralık 2007, 16:02:35

pc_mania

arkadaşlar bana 220 volt lambanın parlaklığını otomatik olarak arttırıp azaltan ya da efekt oluşturabilen bi devre lazım. 16f84a kullanarak bi prg yazdık ama simülasyonda biraz tuhaf çalıştı. devre olarak daha denemedim ama sizin fikirlerinize ihtiyacım var. elinde böyle bir simülasyon olan var mı acaba. bir lamba çalışacak. şimdiden teşekkürler

Burada bizim hazırladığımız simülasyon var.

http://rapidshare.com/files/74707206/heykel.rar.html

osilaskopa bakarsanız sölediğim hatayı görebilirsiniz

lojikmemo1

Birincisi dvrede kararsızlık var sen önce bir opamp ile karşılaştırma devresi yap ve sinüs ün sıfır geçiş anını yakala sonra da sinüsün düşen kısmından kes çünkü tristör sinüsün 0 noktasına kadar kesime gitmeyecektir.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

arslan74

Alıntı yapılan: "lojikmemo1"Birincisi dvrede kararsızlık var sen önce bir opamp ile karşılaştırma devresi yap ve sinüs ün sıfır geçiş anını yakala sonra da sinüsün düşen kısmından kes çünkü tristör sinüsün 0 noktasına kadar kesime gitmeyecektir.

Merhaba,

tristör devreye girdikten sonra tetik ucundan tekrar kesme olayı söz konusu olmaz. Sürekli devrede kalır. Taki devreden gecen voltaj kesilene kadar.

Tristörün kullanım mantığı söyledir. Önce sıfır geciş noktasından referans alırsın. Sonra hangi acıda tristörü devreye sokmak isityor isen o acıda tristöre bir puls verirsin ve tristör iletime gecer. Sonra sıfır noktasında tekrar tristör kendisini otomatik keser, Voltaj Sıfıra düşdüğü için. Sıfr noktası tekara referans sinyali geldiğinde belirlediğin acıda tekrar tetiklersin. Böylelikle tetikleme acılarını değiştirerek devrenin voltajını değiştirebilirsin.

Selamlar

pc_mania

ben bu devrede tristör değil triak kullanacağım. lamba küçük aydınlatma lambalarından ama 220 v. devreyi henüz zaman bulup kuramadım. bir parçası da bugün elime geçti triağı sürmek için opto kuplör ısmarlamıştım. moc 3021. bunun içinde de yine triak var. bakalım nasıl bir sonuç çıkacak. programda bir ilerleme kaydedemedik :cry:

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "pc_mania"ben bu devrede tristör değil triak kullanacağım. lamba küçük aydınlatma lambalarından ama 220 v. devreyi henüz zaman bulup kuramadım. bir parçası da bugün elime geçti triağı sürmek için opto kuplör ısmarlamıştım. moc 3021. bunun içinde de yine triak var. bakalım nasıl bir sonuç çıkacak. programda bir ilerleme kaydedemedik :cry:

Fark yapmaz sonuçta triyak dediğin teyyare 2 tiristörün ters bağlantısından meydana gelir.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

aslan_korhan

Proteusta PWM ve lamba veya LED kullanan simulasyonlar iyi çalışmıyor.
PWM kullanarak bir devre yapabilirsin.  PIC'in çıkışını bir optokopler üzerinden Triyak veya tristöre verip çalıştırabilirsin.

LED ve MOSFET ile gayet iyi oluyor ama bu şekildede çalışması lazım...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

pc_mania

bu devreyi buldum. sanırım bu devre işimizi görür. bizim yapmak istediğimize çok benziyor

http://rapidshare.com/files/75625615/auto_lamb.rar.html