Pic, abuk subuk çalışıyor-Garantili reset nasıl olur?

Başlatan alieren, 13 Aralık 2007, 19:00:37

alieren

pic kulanilarak yapilmis bir devrede pespese bir kac defa yada bazan ilk seferde de olabiliyor, enerji verilip, enerjisi kesildiginde normal programin disinda davranis gosteriyor, bu normal bir durum mudur?
      bir ikincisi ise; yuklenen programin karisik,sade,anlasilir yada basit diye ifade ettigimiz programlardan kaynakli kendi normal calisma sistemini etkilermi?
      ilk sordugum, yasadigim bir durum ikincisi ise kafamda olusan bir soru?
iyi calismalar

XX_CİHAN_XX

1. sorduğun sorunun cevabı NORMALdir.Programın işlevini ve enerj düşerken yaptığı şeyi söylersen belki yazılımsal önlemler alınabilir ama yinede zor.Programdan PWRTE ve BODEN sigortalarını açarak dene belki tamamen olmasada önemli ölçüde sorunun çözülebilir.
2. sorduğun sorudan hiç birşey anlamadım. 8O
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

files

Enerji kesildiğinde picin resetlendiğinden emin olmalısınız. Şöyle yapabilrisiniz. Birçok  ticari devrelerimde öyle yaptım sorun yok.

mclr ucunu doğrudan 5 volta bağlayın. 5 volt ile toprak arasına 10k direnç atın. Sahibinden garantili reset böyle olur. ceyranı kes , ver. PIC kesin resetlenmiştir. Program baştan başlar çalışmaya devam eder. Sorun MCLR pini etrafında .

Programın bilmediğin bir zaman ve bilmediğin şekilde abuk subuk çalışması yanlıştır. gülerler. rezil olur gidersin.

ibrsel

Beslemende 7805 in giriş ve çıkışlarına 1000uF ve 100nF kondansatörleri bağla..Ayrıca PIC in besleme uçlarına direk tantal kondansatör bağla..Program yükleme esnasında PWRT,BODEN atarlarını OFF yap..Çalışma esnasında yazılımsal ve donanımsal hataların yok ise çalışma sorunlarının azaldığını göreceksin..(Eğer devrende röle,konraktör veya bunlara bağlı endüktif elemanlar yok ise)..Bunlar içinde ayrıca önlemler alman gerekir..

ipek

sizinle hem fikirim öylede olması gerekir diye düşünüyorum
fakat orijinal yada ticari pic yada atmel ile yapılmış kontrol kartlarında
regulator giriş tarafında belki 100mikrofarad fakat çıkında hicbir elko kapasite görmek kısmet olmadı bir yada iki adet 100nf serpiştirmişler okadar ikinci dikkat ettigim bir hususta gnd yi bol bol geniş adacıklar yapmışlar piç yada mcu diyelim + vcc yi taşıyan yol ise incecik
tabiiki bu benim gözlemim üstelik ürünlerde CE belgeli ve durum hep başımıza gelir nerede ise Murpy yasası oldu hep düşünmüşümdür acaba hata yazdığımız yazılımda bir eksiklik mi yapıyoruz ?? yapılanlar zaten başlangıc kaidesi olmazsa olmazlar voltajı veririm devre çalışır lcd init olmaz gözümle görmüşümdür defalarca denerim bir daha olmaz fakat bir kere olmuştur ve gözlemlenmiştir... kaç tane cep telefonumuz oldu düğmesine basıldığında hiçbir zaman abuk subuk başlamazlar e bular mcu'da bizimki değilmi.????? :lol:

OG

Alıntı yapılan: "ipek"fakat orijinal yada ticari pic yada atmel ile yapılmış kontrol kartlarında
regulator giriş tarafında belki 100mikrofarad fakat çıkında hicbir elko kapasite görmek kısmet olmadı
Kullanılan kapasiteler hattan cekilen akım darbelerinin frekanslarına göre secildiği için gerek kalmıyordur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

files

REseti sağlama alın, bir de watchdog açık olsun.  Hiç bir sorun çıkmıyor. cep telefonu gibi güzel çalışıyor PICli cihazlarımız. asm ile yazıyorsanız 18mS den uzun sürecek döngüleirn içine clrwdt koymayı unutmayın ki durduk yerde resetlenmesin.

mcan

arm,avr ,psoc,renesas bunlarda da durum aynımıdır?

remzi

Mclr ucunu 4.7K ile Vdd ye bağlasan ve mclr ile şase arasına 10µF kondansatör koysan nasıl olur. Kondansatör şarj olana kadar pic in resette kalır. Dolduktan sonrada programın sıfırdan çalışmaya başlar.
Güvenli bir çalışma olur...

mcan

Alıntı yapılan: "remzi"Mclr ucunu 4.7K ile Vdd ye bağlasan ve mclr ile şase arasına 10µF kondansatör koysan nasıl olur. Kondansatör şarj olana kadar pic in resette kalır. Dolduktan sonrada programın sıfırdan çalışmaya başlar.
peki devreye elektriği çekip verdiğimizi düşünelim bu seferde mcrl ucundaki gerilim sabit kalıp picin elektriği gidip geldiği için anormallikler ortaya çıkabilir belki.yani açılışta mcrl ucu geç vcc konumuna gelmeli ve voltaj düşerken devreye göre daha hızlı düşmeli bence.bide lcd var, onuda bi şekilde sağlama almak gerekebilir bazen lcd_init() işe bile yaramadığı olabiliyor.

remzi

Benim yazdığım çözüm  ilk açılış içindi. Enerjiyi kestiğimiz zaman için ise pic in sigortaları var power için onları denerdim. Mesela power 4V un altına indiği zaman resete git derim. 4V un üzerine çıkınca çalışmaya sıfırdan başlar.

( Bu dediklerimi denemedim sadece düşünce haberiniz olsun...)

Cetinal

Alıntı yapılan: "mcan"
Alıntı yapılan: "remzi"Mclr ucunu 4.7K ile Vdd ye bağlasan ve mclr ile şase arasına 10µF kondansatör koysan nasıl olur. Kondansatör şarj olana kadar pic in resette kalır. Dolduktan sonrada programın sıfırdan çalışmaya başlar.
peki devreye elektriği çekip verdiğimizi düşünelim bu seferde mcrl ucundaki gerilim sabit kalıp picin elektriği gidip geldiği için anormallikler ortaya çıkabilir belki.yani açılışta mcrl ucu geç vcc konumuna gelmeli ve voltaj düşerken devreye göre daha hızlı düşmeli bence.bide lcd var, onuda bi şekilde sağlama almak gerekebilir bazen lcd_init() işe bile yaramadığı olabiliyor.

bu yöntem hep kullanılır 8051 li devrelerde  10k ve 10uf  kullnılır rst ucuna

ve işlemciyi resetlemediği denk gelmedi henüz

alieren

bircok yorum yapilmis bunun icin tesekurler. ancak

Alıntı yapılan: "ibrsel"Program yükleme esnasında PWRT,BODEN atarlarını OFF yap..Çalışma esnasında yazılımsal ve donanımsal hataların yok ise çalışma sorunlarının azaldığını göreceksin

PWRT'nin ON olmasi ilk enerjilenme aninda programa reset at anlamina gelmiyormu?  OFF yaparsak bu islem olmayacak. ama ihtiyacimiz olan ise reset atilmasi.

birde 2. soru vardi.herhalde tam anlatamadim onu. ama neyse vazgeciyorum ondan.

Maxim

arkadaşlar ,herkes farklı birşey söylemiş ,çok garip ?

bi arkadaş mclr ucunu direk 5 volta ver demiş ?
bi arkadaş mclr ucunu 10k direnç ile 5 volta ver demiş
bi arkadaş watchdog u aç demiş ,
bi arkadaş boden i aç demiş ,
bazıları kondansatör koy demiş ,
bi arkadaş hayır bodeni ve pwrt i kapa demiş ?

olmaz böyle ,
isterseniz şunu doğru dürüst tekrar konuşalım .

Ben başlıyorum ,
mclr ucu 10 k ile 5 volta bağlı ve mclr ucu ile şase arasında 47nf var ,
çünkü microchip böyle yap diyor .

varsa boden enable !
zaten bodenin amacı o .

Pwrte ,on

wdt kapalı !

beslemeye 100nf şart

ana girişe regülatörden önce 470mf ,regülatörden sonra 100mf ve 100nf

files

wdtyi kapatmak çok yanlış. Bodeni keyfin bilir. pwrt iyidir.