Havada yazı yazma (bilim-teknikteki proje) sorunu

Başlatan Onurhan, 15 Aralık 2007, 14:20:08

Onurhan

Merhaba arkadaşlar, bu konuda fazla mesaj yazdım biliyorum, ancak sorunlar peşimi bırakmıyor malesef :(
Fazla uzatmadan problemimi anlatayım ve bir de siz gözden geçirin acaba nerde hata yapıyorum?
İlk olarak http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/9.htm adresindeki projeyi gerçekleştirdim, derlemede problemler yaşamıştım ama değerli site sakinleri sayesinde bu problemi de aşmayı başardım.
Verdiğim adresteki bilgilere göre elemanları monte ettim ve devreyi gerçekleştirdim. pic16f84a yıda programladım. Buraya kadar her şey çok güzel, ancak devreye enerji verdiğimde; devrede herhangi bir değişikli meydana gelmiyor, acaba enerjide mi bir problem var diye düşündüm hatları kontrol ettim, hatlar sağlamdı, acaba devre elemanları mı bozuk dedim zaten onların da montajdan evel sağlımlık testini yapmıştım belki lehimlemede yanmıştır dedim tekrar kontrol ettim, herhangi bir sorun çıkmadı, daha sonra acaba pic te mi problem var dedim ve onun da lehimlerini kontrol ederken devre birden çalıştı ama elimi yerinden oynattığımda tekrar durdu, daha sonra acaba soğuk lehim mi var acaba diye bütün lehimleri yeniledim, yine bir değişiklik yok,  sonra farkettim ki pic in osilasyonunu sağlayan 22pF lık kondansatörlerden eleman yerleşimine göre sağda yer alanının baskı devre  tarafndan şaseye bağlı ayağına parmağımla dokunduğum sürece devre çalışıyor elimi çektiğimde ise devre duruyor, bağlantılarda bir problem yok, kondansatör ve kristalide aynı değerli olarak farklı elemanlarla da denedim sonuç aynı, hatta üşenmedim aynı devreyi tekrar yaptım, şu an elimde aynı devreden 2 tane var ve aynı problemi ikisinde de yaşıyorum maalesef, bu konuyla ilgili, bu devreyle uğraşmış arkadaşların ve bu sorun hakkında fikir verebileceklerin yardımlarını bekliyorum, umarım problemi mi iyi bir şekilde ortaya koyabilmişimdir, şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkürler arkadaşlar...

Maxim

bazı kristaller bozuk çıkıyor,
bana 20mhz çok rastladı ,
acaba sendekilerde bozuk olmasın ?
zaten parmaklayınca çalışması ,frekansla ilgili bir sıkıntıya delalet .

aklıma gelen şu ,
ben senin yerinde olsam ,hemen çok basit bir kod yazardım ,
ledleri sırayla yakıp söndürürdüm ,
eğer çalışmıyorsa kod kısmı egale olur ,yani yazılımsal bir hata değildir ,
ondan sonra önce kristali denerdim ,
sonra 16f84a yı söker breadboard üzerinde başka bir deneme yapardım

Onurhan

tavsiyelerin için teşekkürler maxiboost usta, dediklerini yaptım ve sorunun program kaynaklı olduğunu anladım, ayrıca yavuz erol hocama da aynı anda mail atmıştım, o da ilgilendi sağolsun ve hatanın pic i programlarken osilatör ayarını XT seçmemem olduğunu anladım, yavuz hocam da aynısını söyledi zaten ;)  onu düzeltir düzeltmez sorun ortadan kalktı :D
yalnız şu parmaklayınca çalışması durumunu  hala aklım almıyo valla  :lol:

mausmust

Ben olsaydım pic16f628 ile yapardım. Çünkü onun sahili osilatörü var bu da oldukça büyük bir kolaylık sağlıyor.İstersen devreni bozmadan bu pici programlayıp takabilirsin. Osilatörü çok hassas değil ama işini görür umarım.