Bobin Sarma İlk Deneyim

Başlatan einstain90, 15 Aralık 2007, 16:07:32

einstain90

Arkadaşlar bir anfi projesi için 0.7 uh bobin lazım.Bir türlü bulamadım.Daha öncede hiç bobin sarmadım. Acaba bilgisayarların power suplysinin içinden söktüğüm bobinlerle bu bobini sarmam mümkünmü?Lütfen bana yardımcı olun.
işte sarmam gerekn bobinin resimleri

Her işte her zaman bir aksilik çıkar.Siz yeterki pes etmeyin...

mustafa_cmbz

devre şemasında bobın telinin çapını ve sipir sayısını vermişmi? eğer veydiyse kursun kalem üzerine sar ve dene...

einstain90

Hayır vermemiş. Peki elime rasgele bir bobin teli alsam resme bakarak oradaki spir sayısı kadar sarsam olurmu?

mustafa_cmbz

olacağını sanmıyorum ama nette biraz ararsan bobın için hesap programları var o programda hesaplayarak telin çapını sipir sayısını ve sarılacak karkasın çapını bulabilirsin benım pek fazla bilgim yok sadece bildiklerimi aktarım dedim... eğer olmazsa entegreyi nette aratın o entegre ile yapılmış başka devreler vardır sizinkinin aynı özellikte olan belki ordaki devrede bobının değerini vermiştir....kolay gelsin..

einstain90

Peki yaptığım bobinin sargısını uzun tutsam istediğim değere gelene kadar kısaltsam.Birde Mutlimeterdan ayarı nereye getirirsem bobini  ölçebilirim.

aslan_korhan

Oradaki bobin hiç kritik değildir. Hiç kullanmasan bile farkı anlayamazsın. Buna benzer herhangi bir bobin kullansan olur...

Bu bobin yaklaşık 2Watt'lık bir direncin üzerine sarılmış. Değer olarak aslında herhangi bir direnç kullanabilirsin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ibrsel

Bobini LC metre ile ölçebilirsin..

elektronik

@aslan_korhan arkadaşında söylediği gibi o bobin kritik değil ordaki görevi anfiden çıkan 20 khz nin üzerindeki osülasyonları filitre edip çıkışa yansımasını önlemektir. standart pilot kalemin üzerine 10-15 sarıp kadar sarman yeterli olur.

p_rof

bobinin pek bi önemi yok arslan hocama bu konuda katılıyorum genelde 1 cm çapındaki bir kalem üzerine 1 mm telden 13 spir uygun gelebilir saygılarımla
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)

tyildizak

Uygun çapta vida üzerine sararsanız daha düzgün olur.

yas

0.75 lik emaye bobin teli, 14 sipir karkasın çapı 8mm

areste entegre bacağının arasındaki mesafeyi ölçerek karkasın çapını orantılayıp buldum. Sipir sayısını da sayarak buldum. Büyük ihtimalle doğru sonucu verecektir.
Kolay gelsin