Bu anfi kazanmıyor kaybediyor.. Yardım lütfen..

Başlatan KaZAaRa, 24 Aralık 2007, 19:40:38

KaZAaRa

Arkadaşlar merhaba..

Okulda bir dersi geçmek için PSPICE programıyla tasarım yapmamız gerekiyor. Bende anfilikatör devresi aldım. Ayrıntıları hoca söyledi..

2x1 w stereo olcak bilgisayar çıkışına bağlanacak. bandwidth filanda vardıda o kadar uğraşmayayım şimdilik..

şöyle bir devre buldum bende..

Devrenin girişine PSPICE programında sinyal üreteci bağladım ve özelliklerinde Vamp = 100mV Voff = 0V Freq = 15Khz olarak ayarladım.. Hoparlör yerinede 8 ohm luk bir direnç bağladım..

Yuvarlak içinde V olarak görünen yerlerdende analiz yaptım.. 2 yer biri giriş biri çıkış..

aldığım sonuç aşağıda..

Sonuca göre ki kırmızı giriş yeşil çıkış..

çıkış girişten daha düşük.. normalde yüksek elde etmem gerekiyor..

Şimdi ne yapmalıyım .. Buradan sonra bu devreyi nasıl yola getirebilirim.. her iki mono çıkıştan 1 er watt nasıl elde edebilirim..

devredeki direnç değerleri yanlış olabilir.. sonuçta devreyi pek ırgalamadım.. :)

mesajlarınızı bekliyorum.. Teşekkürler..

rree

SEs güç amfisinde mutlaka çıkışında giriş sinyalinden büyük olacak diye bir şart yok. Amplifakasyonda  girişe uygulanan sinyal gücü ile çıkışa uygulanan sinyal gücü oranı gerçek amplifikasyon değerini verir. Giriş ve çıkış empadansları direk etkilidir. Pout/Pin. buldğun devrede bir uygunsuzluk var. Çıkış  empatansı yaklaşık 500 ohm civarında ve 8 ohmluk yük bağlı. Büyük bir amplifikasyon kaybına işaret. Çıkış empadansına 8 ohm hapörlör değerini ulaştırman için çıkış transistörleri Kollektor topraklı AB sınıfı bir devreye ihtiyaç var. Bu devre ile 8 ohmda yeterli kazanç sağlanamaz. 500 ohm hariç.

KaZAaRa

yani ne yapmalıyım..

8 ohm bağlamam lazım oraya.. 500ohm ile ilgim yok..

rree

470 ohma 8 ohm taş direnç bağla diyeceğim ama polarma otamatik değil . ısıl sürüklemeden  kaynağın bir tarafa yüklenir. R5 + bağlanan ucu çıkarıp Q2 transistörün emiterine bağla. R5 değerini Q2 transistörün Emiterinde kaynak gerilimini yarısını buluncaya kadar ayarla. Kaynak gerilimide transistörü yakmamak için 6 v civarında tut. Transistörü iyi bir soğutucuya bağla.

erkan614

elektronikçinin yaptığı amfi kaybetmez hocaya gösterdiin osiloskobun ayarı bozuktur  :twisted: umarım anlamışsındır :twisted:  :twisted:

erkan614

arkadaşım mesajını okumadan bi cevap yazdım kusura bakma

1 direnç değerlerini pspiece da deneme yanılma yolu ile bulazsın

2 transistorlerin yuksek kesim ve alçak kesim frekanslarına bi bak ac ve dc analizleri adam gibi yapaı drenç değerlerini ona göre belirle
(ben çözerdim ama yakışık almaz)

3 devreyi kafana göre tasarlamışsan biraz sıkıntı çekebilirsin o sebepten kalın kitaptan iki transistorlu bi örnek bul onun üstünde oynama yapıp reaksyonları gözle ona göre kendi devrendeki elemanların seçimini yap

4 transistorlerin yuksek kesim ve alçak kesim frekanslarına bi bak ac ve dc analizleri adam gibi yapaı drenç değerlerini ona göre belirle
(ben çözerdim ama yakışık almaz)

5 hocanla dialoğa geç boş bi vaktinde (senin değil hocanın) odasına git ve yaptığın hesaplamaları ona göster hiç biyerde takılmamış olasan bile mutlaka birkaç soru sor.

6 hocanın odasına gittiğinde önce bi hal hatır sor (akademisyense dersi veren hoca hiç gitme zaten oda bilmiodur ama muhabbet etmek için mutlaka git ilerde işine yarar)

7 2 ve 4 nolu nasihatleri bi daha oku

nasihat verdim sadece ama dikkatye alırsan işe yarar tecrübe ile sabittir.

p_rof

sevgili arkadaşım ilk önce devre 2*1w demişşin ama beslemen 15 volt ve 1 amper cekildigi düşünülürse devre otomatik olarak 15 w yapar.ilk transistörle yapılan preamplikatör tamam sayılır.yanlız ikinci transistöründe işlem yapar arada birkaç transistörün olması daha iyi olurdu akım aynası gibi ama kullanılmadıgına göre senin çıkışa bagladıgın kondansatör elektrolitik olmalı kondansatörün kutbu yok bu yüzden sinyal nanofaratbaglı bir kondansatör olarak görüldügünde sinyal seviyesi düşer hoparlör çıkışınada şase ile baglı bir direç ve kondansatör flitre lazım bu r ve c seri olmalı deger olarak 1 ohm ve 220 nf baglamalısın tamam kolay gelsin.. ;)
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)

OG

Öncelikle tersden gitmelisin. 8 ohmdan 1 watt güç almak için
P=E*I veya P=E^2/R den gidersen  E^2=P*R yani çıkış voltajı E=2,8V gibi olmalı.

BC547 gerilim yükselteci. Çok düz bir hesapla
gerilim kazancı
Kv=kollektör direnci/emeter direnci
dir.

Bu da K=3,7 yapar.

100mv giriş bunun kollektöründe 0,37V olarak görünmeli. Bu durumda çıkış gücü P=E^2/R den (0,37*0,37)/8 =0,017W gibi birşey çıkar.

Yükseltme oranının yanlış olduğu görüldü.
Olması gereken Kv=2,8/,1=28

Direnç oranı 28 olmalı. Devrede DC çalışma noktasını halihazırdaki dirençlere göre yaptığına göre, kollektörün statik konumu polarma dirençleri ile doğru ayarlandı ise ve bunları değiştirmeyecek isek emeter direnci ikiye bölünür. Ve birisine paralel olarak kondansatör bağlanır. Kondansatör bağlanmış olan direnç kazanç hesabında dikkate alınmaz.

Kapasitesiz olacak direncin hesabı

R=6,8K/28=0,242K yapar

Bu durumda 0,242K kapasitesiz olan değer ve geri kalan
1,8-0,242=1,558K değeri ise paralel kapasiteli olmalıdır.

Bu arada BD135 gerilim takipcisidir, akım yükseltecidir. Bazındaki değişken sinyal aynen emeterinde de olmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

KaZAaRa

Devre ile biraz oynama yaptım..

kazanç değerleri değişti.. fakat ne kadar sağlılı olur bilmiyorum..

Yukarıdaki ufak sinusoidal sinyal giriş sinyali . çıkışta oldukça belirgin..

çıkış değeri 1ms içinde 6 v lardan 4 voltlara düşüyor. ve o civarda sabit kalıyor..

o ilk yukarı çıkmasının nedeni nedir anlamadım..

Hocaya kaç kere gittim valla ne yüz veriyo ne bilgi.. bu yüzden hocadan yardım bekleyemiyorum artık.. :)

elektronik konusunda oldukça tecrübesizim.. gerçekten ne yapacağım bilmiyorum.. bu yüzden sizden sıkı bi yardım bekliyorum..

teşekkürler..

ahmet2004

Bu devre yapısı 20Hz...20Khz sinüs işaretlerini yükseltebilecekmi?

Bilgisayara bağlanıp ses çıkıştan 1watt alınabilecekmi?

Başka devre örnekleri araştırıp bulabilirsin bence...

KaZAaRa

işte sorunda orada.. yapabilecek mi??

birçok devre örnekleri var fakat basit devre elemanları ile yapılabilecekler sınırlı.. açıkçası bundan başka bulamadım..

diğerleri entegreli.. entegrelerde tasarım ve analiz yapacağım psipice de yok.. :(

OG

Devre gürültü üretecine dönmüş. Sistem saturasyon durumunda.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

KaZAaRa

bugün gösterdim hocaya aynı şekil dedi.. bu anahtarlama olmuş dedi..

bide müzik dinlemeyi severmisin bunda bi  şey dinleyemezsin diyor bana..

şimdi bana bu tür basit devre elemanlarından oluşan sağlam bi devre lazım..

op-amp lıda olabilir..

2x1 w çıkış verecek.. 8 ohm luk direnç ile.. beslemesi önemli değil..

en kısa sürede baskı devresinide yapıp teslim edeceğim.. :)

ahmet2004

Şöyle birşey olabilir belki?  834 miliwatt lık süper gücü var.

KaZAaRa

Alıntı yapılan: "ahmet2004"Şöyle birşey olabilir belki?  834 miliwatt lık süper gücü var.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Teşekkürler Ahmet ilgilendiğin için..

Verdiğin devreyi Pspice ta kurup denedim.. Devrede kullandığın 2N2218 spice model ini bulamadığım için yerine Bc547 yada 2N2219A kullandım..

çıkış senin verdiğin kadar iyimser değil.. fakat şöyleki..

Bc547 ile olunca..

2N2219A ile olunca

Sağlıklı olur mu dersiniz. ??

Birde bunlar için birkaç hesap kitap gerekcek..

Nassıl olcak ?? .. :):)

mesela ben bu devrenin çıkışından 1w almak istiyorum bunun için çıkışa V^2/R den yaklaşık V=3v olması gerekiyor. Bu tepeden tepeye değer mi yoksa sadece tepe değer mi olması gerekiyor..:)