Mikrofondan PIC'e

Başlatan oguzmania, 25 Aralık 2007, 20:34:25

oguzmania

Projem gereği 4 farklı mikrofondan aldığım sinyalleri PIC'in (16F877) herhangi bir portunun 4 ayrı pin'ine göndereceğim.Gönderilecek sinyallerin pinleri etkinleştirmesi gerekiyor.Bu konularda oldukça yeni sayılırım.Bu yüzden bu konuda bir nevi tavsiye,görüş ve önerilerinizi öğrenmek istiyorum.

Bildiğim kadarıyla öncelikle mikrofondan alınan sinyali pre-amplifikatör aracılığıyla yükseltmem gerekiyor.Buradan da sanırım PIC'in pin'lerine girmem gerekiyor.(Ya da yükselttiğim sinyali karşılaştırıcı kullanıp ondan sonra PIC'e göndermem gerekiyor   :roll:   )

Şimdi gelelim kafama takılan problemlere öncelikle ne tip bir mikrofon kullanmalıyım?
-Bildiğim kadarıyla Elektret-Kapasitif Mikrofonlar 200mV'luk çıkış verirken Dinamik mikrofonlar 2 mV çıkış verebiliyor.
Yapmayı düşündüğüm devrenin 5 metre çapındaki bir alandaki sesleri hassas bir şekilde dinleyebilmesi benim için yeterli gözüküyor.

-PIC'e göndereceğim sinyalin PIC pinlerini tetiklemesi için ne kadarlık gerilim düzeyinde olması gerekiyor?  

Yukarıdaki bilgileri gözönüne alırsak bana ne çeşit bir mikrofon ve pre-anfi devresi önerebilirsiniz kullanıp memnun kaldığınız bu tip devreleri benimle paylaşabilecek olanınız var mı?
Pinlere giriş yapılacak gerilim seviyesi ne kadar olmalıdır?

Ya da önerebileceğiniz başka hususlar da olabilir cevaplarınızı bekliyor olacağım şimdiden çok teşekkürler...

files

asıl önemli konu pice sinyalleri girdikten sonra nasıl işleyeceğin ve ne yapacağındır. Amacın nedir? pic sesleri kayıt mı yapcak? hemde 4 kanal? yok sesi alıp bir yere mi nakledecek?....

öne preanfi kısmıyal upraşmadan şöyle yapabilirsin. hiç bir sinyal yokken picin adc pininde 2.5 volt olmalı. gelen sinyale göre yukarı aşaığ şekilde değişmeli.

kabaca pine 2 adet 10k bağlarsın. bunlardan biri 5 volta diğeri gndye gider. ortak uçları ise pindedir.

şimdi elindeki walkmen, mp3 yada her neyse bulabildiğin ses kaynağını ( 1Vpp ) gerilimi buı pine 470n ile bağlayaiblirsin.  ADC referansına göre girebileceğin max gerilim değişir. eğer VDD ve GNF olarak seçiliyse adc pinine maks 5 volt enaz 0 volt girersin. ses bir dalga olduğu için ortası da beslemenin ortası yani 2.5 volt olmalı

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "oguzmania"Projem gereği 4 farklı mikrofondan aldığım sinyalleri PIC'in (16F877) herhangi bir portunun 4 ayrı pin'ine göndereceğim.Gönderilecek sinyallerin pinleri etkinleştirmesi gerekiyor.Bu konularda oldukça yeni sayılırım.Bu yüzden bu konuda bir nevi tavsiye,görüş ve önerilerinizi öğrenmek istiyorum.

Bildiğim kadarıyla öncelikle mikrofondan alınan sinyali pre-amplifikatör aracılığıyla yükseltmem gerekiyor.Buradan da sanırım PIC'in pin'lerine girmem gerekiyor.(Ya da yükselttiğim sinyali karşılaştırıcı kullanıp ondan sonra PIC'e göndermem gerekiyor   :roll:   )

Şimdi gelelim kafama takılan problemlere öncelikle ne tip bir mikrofon kullanmalıyım?
-Bildiğim kadarıyla Elektret-Kapasitif Mikrofonlar 200mV'luk çıkış verirken Dinamik mikrofonlar 2 mV çıkış verebiliyor.
Yapmayı düşündüğüm devrenin 5 metre çapındaki bir alandaki sesleri hassas bir şekilde dinleyebilmesi benim için yeterli gözüküyor.

-PIC'e göndereceğim sinyalin PIC pinlerini tetiklemesi için ne kadarlık gerilim düzeyinde olması gerekiyor?  

Yukarıdaki bilgileri gözönüne alırsak bana ne çeşit bir mikrofon ve pre-anfi devresi önerebilirsiniz kullanıp memnun kaldığınız bu tip devreleri benimle paylaşabilecek olanınız var mı?
Pinlere giriş yapılacak gerilim seviyesi ne kadar olmalıdır?

Ya da önerebileceğiniz başka hususlar da olabilir cevaplarınızı bekliyor olacağım şimdiden çok teşekkürler...

eğer ses ile kontrol edilen bişeyler yapmak istiyor isen,sesin var veya yok olduğunu pic'e algılatman gerek bunu sesi op-amplar ile hassaslaştırarak başka bir op-amp ile karşılaştırıp çıkıştan bir 5 volt çıkış elde edip bunu pic'e algılatabilirsin tabi op-ampların  beslemesi 5v olacaktır....bunun yanında eğer sen sortamdaki sesin seiyesine göre pic'i tetikliyeceksen yada bir değişkene değer atayıp bunu da değerlendirip ekranda göreceksen (sesi ölçme işlemi yapcak isen) pic'in adc özelliğini kullanman gerek bunun için biraz pic bilginin olması gerek.bunun yanında op-amp lar ile baya bir uğraşman lazım akım kazançları vs. hesap kitap yapman lazım( eğer ölçüm yapacaksan)...yok ben sadece sesin var veya yok olduğunu algılacatam dersen o kolay...fakat dediğim gibi ilk önce bir pre anfi sonra bunun çıkışını başka bir op-amp'a lm324 gibi mesela girip karşılaştırma yapacak bir devre tasarlayıp lm324'ün çıkışını da pic'e vermelisin....anladığım kadaryıla anlattım...kolay gelsin...

m.c

oguzmania

Cevaplarınız için teşekkürler...
Biraz önce her şeyi ayrıntısıyla anlatmaya çalışırken lab'da elektrik kesildi baya da bir şeyler yazmıştım  :(  ve eski şevkle olmazsa da sorunumu anlatmaya çalışayım.

Durumumu özetlemeye çalışacak olursam bir ortamda 4 mikrofon var belli aralıklarla yerleştirilmiş.(Bir karenin köşelerinde mikrofon olduğunu varsayalım karenin bir kenarı 1 metre gibi)
Ve bir ses oluşturuyoruz.Ses de doğal olarak uzaklık farkından dolayı mikrofonlara farklı zamanlarda ulaşıyor.Şimdi ses önce 1. mikrofona geldi diyelim mikrofonun sonuna Pre amfi vs. de bağlı ses mikrofona gelince devre çıkışı Lojik 0 yerine Lojik 1 olacak değil mi?
İşte bu devrenin ucu pic'in pin'ine bağlı ve lojik 1 olduğu anda pic'in timer'ı başlaytılacak.(Bu projenin 2. aşaması)
Yani bu ses bir tetikleme vazifesi görecek.Sesle ilgili herhangi bir işlemim olmayacak.Mikrofona sinyal gelmesi Lojik 0 olan Pic pin girişini Lojik 1 yapacak o kadar.
İlk lojik 1 timeri başlatacak sonra zaman gecikmesinden dolayı (ses mikrofona farklı zamanda gelecek) 2. mikrofon Lojik 1 olunca timer saydığı zamanı bir kenara kaydedecek.Bu işlem 4. mikrofona kadar devam edecek.
Yani ses bana sadece tetikleme yapacak mikrofondan çıkan sesin başka bir işlevi yok.

musaya_cmbz kardeşim demiş ki:
"yok ben sadece sesin var veya yok olduğunu algılacatam dersen o kolay...fakat dediğim gibi ilk önce bir pre anfi sonra bunun çıkışını başka bir op-amp'a lm324 gibi mesela girip karşılaştırma yapacak bir devre tasarlayıp lm324'ün çıkışını da pic'e vermelisin....anladığım kadaryıla anlattım...kolay gelsin... "
Sanırım anlatmaya çalıştığım durum bu...

Bu durumları gözönüne alırsak bana nasıl bir devre gerekir acaba yardımcı olabilir misiniz?

mustafa_cmbz

şimdi sen  1m2 lik alanda 4 mikrafon olucak diyorsun ve bu mikrafonlara farklı zamanlar ile gelen sesi algılatayım diyorsun fakat bu iş için biraz araştırma yapman gerek ses ne kadar bir alanda ne kadar bir hızla yayılır vs. gibi ve bu sesin algılanacağı alan sabit mi  olacak birde orası sorun gibi duruyor...

sen yine bir bilene danış derim çünki matematiksel yönü halletmeden devre işini halledemezsin...eğer ses ile kontrol felan düşünseydin basitti ve yardımcı olurdum ama işin içine timer'ler de girince beni aşıyor gibi projen biraz zor gibi geldi bana eğer tam olarak amacının ne olduğunu söler isen belki yol göseririz...kolay gelsin..

m.c