luxmetre(ışık ölçer) devresine ihtiyacım var yardım

Başlatan KaZAaRa, 25 Aralık 2007, 20:43:54

KaZAaRa

arkadaşlar bir luxmetre devresine ihtiyacım var ama picle falan olmayacak Pspice diye programda yapmam gerekiyor.ışığın  şiddetini ölçerek bunu bir display ile göstermem gerekiyor. bana yardım edebilecekler varsa lütfen cevap yazsın çok acil.. şimdiden teşekkür ederim..

murbay

7107 entegresi geldi aklıma. Analog digital çevirici entegresidir ve display sürücüdür. Datasheet'indeki devre girişine hassas bir LDR'li bir devre yaparsan lüksmetre olur
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

timpati

bir zamanların elektor dergisinde yayınlanmıştı böyle bir devre. bpw41 optik alıcı diyotttan alınan sinyal bir opampla kuvvetlendirilip 7106 ile de ölçülüp LCD displayde gösteriliyordu.

ne diyordu...hah : 20.000 lüxe kadar ışık şiddeti ölçümü!...işini görür mü?
fotokopi çekip yollayayım mı?
why mr. anderson, why ?

KaZAaRa

ikinize de çok teşekkür ederim arkadaşlar dediklerinizi deneyeceğim. timpati arkdaşım sana zahmet olmazsa gönderirsen devreyi çok memnun olurum

erkan614

arkadaşım öncelikle bpw41 ve çeşitleri piyasada yok bulman çook zor (ben bulamadım)

luxmetreyi ancak şu yöntemle yapabilirsin

herhangi bir yöntemle A/D (a>d) çevirici yap sonra sensor kısmına pyasadan bulacağın herhangi bir hassas ldr tak 10k vs.. sonra kapalı bir kutu içinde değişik güçte (kutu içinde kaç lüx ışık var bileceğin) ampullerle ayarlamalarını yap

tek sorun piç kullanırsan rahat edersin çünkü ldr lerin rarakteristikleri linner değil piçle bi lookup table yapabilirsin

ben luxmetre devresi yapmaktan vazgeçtim onunyerine satın almak daha kolay zaten önceden açtığım konuları okumuşsun zorlukları bilion

KAZIMUGUR

timpati

dosyaları buldum:

why mr. anderson, why ?

Khalkedon

Mrb..Baya eski bi msjmış ama, timpati arkadaşımızın yolladığı devreyi kullanmayı düşünüyorum..ama elektronik konusunda biraz amatör
olduğum için bu devrenin çalışma prensibini pek anlayamadım..yardımcı olabilecek biri var mı acaba??

ferit06

devrenin çalışma prensibi :

7106 doğrudan 7 segment LCD sürebilen bir voltmetre entegresidir. Fototransistorün/fotodiyod ışık ile ürettiği akım CA3130 ile gerilime çevriliyor ve  bu ışık şiddeti olarak ölçülüyor.

(bu devre 80 yıllarda yayınlanan türkçe elektor degisinin 10 sayısında (timpati daha önceki mesajında belirtmiş) sayısında yayınlanmıştı.....)
Yazının tamamı...

http://www.mediafire.com/file/wzjfzfmzlwn/luxmetre.pdf

elektor yeterince anlatmıştır.

Khalkedon

Arkadaşlar bir şey daha sormak istiyorum..Burada BPW21 fotodiodu kullanmış bu fotodiyot görünür bölgedeki ışıkları algılamak için kullanılıyor..Bense infrared ışığın ışık şiddetini okumak istiyorum..Bunun için BPW20 fotodiyodunu kullansam aynı devre için uygun olurmu..Yoksa diğer devre elemanlarında bi değişiklik yapmam gerekirmii??
Ya da BPW20 fotodiyodu yerine infrared ışığı algılayabilecek daha hassas bir fotodiyot/fototransistör kullanabilirmiyim?? Bi önerisi olan var mı??

Khalkedon

ya bn  http://www.mediafire.com/file/wzjfzfmzlwn/luxmetre.pdf   bu linki açmaya çalışıyorum fakat açamıyorum..
Linktemi bi problem war acaba, tekrardan koyabilirmisiniz??

ferit06

o linkteki dosyayı 2 nisanda yüklemiştim, siz 10 nisanda bir mesaj yazmışsınız ama dosyayı indiremediğinizden bahsetmemişsiniz. gün olmuş 16 nisan, bu süre içerisinde indiren olmayınca dosya silinmiş. Şu an yükleyemem dosya yanımda yok...
eğer bu tür devrelerle gerçekten ilgileniyorsanız
http://www.chirio.com/lux_meter.htm inceleyin bir önceki sorunuza da yanıt olabilir.

Khalkedon

Bu verdiğiniz linki incelemiştim daha önce hatta ordan BPW20 kullanmayı düşünmüştüm ama ingilizce olmadığı için içeriğinde ne diyor pek anlayamadım..
Elector dergisinin linkini verdiğiniz gün de indirmeye çalıştım fakat olmadı..O zaman devreyi kurup kurmama konusunda kararsızdım fakat şimdi kesinleşince yazının tamamını bi okuyayım istedim..
Eğer mümkünse en kısa zamanda bir daha koyabilirmisiniz acaba?

ferit06

o linki google araç çubuğunuz yüklü ise" çevir" deyin tarzanca da olsa anlayabileceğiniz bir hale dönecektir. diğer linki zaman bulabilirsem akşam yüklerim..

şöyle bir link var 2007 de yüklenmiş ben bulunduğum yerden deniyemiyorum.
http://rapidshare.com/files/17067713/Telektor.rar
şifre :dmtbead.googlepages.com  verilmiş....