LCD sorunu için acele çözüm

Başlatan sansal54, 26 Aralık 2007, 14:18:39

sansal54

Arkadaşlar elimde ABC016002G model LCD gösterge var. Bu model HY1602B ye eşit. Fakat bir türlü çalıştıramıyorum. Bağlantılar konusunda araştırma yaptım. Sıralamanın farklı olduğunu yazanlart oldu. Denedim yine olmadı. Aynı LCD yi geçen sene PBP de çalıştırdım. Bu sene çalıştıramıyorum. Komik ama şimdi sorunu bir türlü bulamadım. Hem PBP hem CCS denedim. 2 gündür uğraşıyorum. Yanıtlarınızı acele bekliyorum. Bugün bitmeli bu proje.

pcb

endel in sitesinde datasheet i var bağlantıları kontrol et
ENDEL

sansal54

Arkadaşlar sorunu en sonunda buldum. Bağlantıları datasheet indeki yaptım. Fakat datasheet inde normalde kontrast ayarı olarak kullanılacak bacak için lcd power supply ifadesi kullanmış. Ben de onu 5v a vermiştim. Sonra bunu en sonunda farkettim. Önce toprağa verdim. Ekranda yazım zor da gözükse belirdi. Direnç üzerinden toprağa verince de net görüntü elde ettim. Arkadaşlar tavsiyem her zaman datasheet iyi okuyun ve diğerleriyle de karşılaştırma yapın :) Yoksa benim gibi 2 gün uğraşırsınız.

ekincisi

Yufff yaw. Sabahtan beri uğraşıyorum. Proteusta çalışıyo breadboard'da çalışmıyo kafayı yedim...Valla sağol kardeş sana bu teşşekürü borç bilirim. Datasheete bi acayıp adam power supply yazıyo resmen...