16f877 lcd bağlanması

Başlatan bsafak, 26 Aralık 2007, 20:41:05

bsafak

Merhaba arkadaşlar şifreli kapı devremde pic basic pro ile 16f877 programlıyorum proteusda sorunsuz çalışıyor ama gerçek hayatda lcd hariç herşey çalışıyor gerçek hayatda lcd ekranında içi dolu kare şeklinde karakterler çıkıyor iki ayrı lcdde denedim iki lcdde aynı sorun çıkıyor
lcd markaları ABC016002G11-YHY-R  ve   ATM1602B

Lcd data hattı olarak 4 hat kullanıyorum RW'yi toprakladım

lcd program kodlarım

DEFINE LCD_DREG      PORTC   
DEFINE LCD_DBIT      0   
DEFINE LCD_EREG      PORTD
DEFINE LCD_EBIT      0      

DEFINE LCD_RSREG   PORTD   
DEFINE LCD_RSBIT   1      
DEFINE LCD_BITS      4      
DEFINE LCD_LINES   2

Lcdout $fe, 1
LCDOUT $FE,$80,"BAHADIR SAFAK"
LCDOUT $FE,$C0,"HOS GELDINIZ :)"

Bu sorunu nasıl çözerim

ete

LCD nin 3 nolu bacağını nasıl bağladınız?.
Normalde bu bacak kontrast bacağıdır ve 10 K lık bir trimpotun orta bacağına bağlanmalıdır. Trimpotun dıştaki bacaklarından biri GND ye diğeride +5V ta bağlanarak trimpot dan ayar yapılmalıdır. 3 Nolu bacağın +5V ta çekilmesi bazen (genelde) ekranda dolu kareler görülmesine sebep olur. Şayet sorun burada değil ise şemanızıda görmemiz gerek. Çünki programda pek kusur görülmüyor.
Yalnızca ilk açılışta LCDOUT $fe,1 komutundan sonra Pause 300 gibi bir gecikme verinki LCD registerleri bu arada toparlanabilsin.
Program komutlarına göre LCD nin ,
D4 pini  PortC.0 da bağlı
D5 pini  PortC.1 de bağlı
D6 pini PortC.2 de bağlı
D7 Pini PortC.3 de bağlı

E pini PortD.0 da bağlı
RS Pini PortD.1 de bağlı
gözüküyor doğrudur sanırım.
Kontrol edin ve 3 nolu LCD bacağınada bakıp durumu bildirin.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

POWER

lcd nin tanımlamalarını vermişsiniz ama bağlantı şeklini vermemişsiniz.Proteus çiziminide buraya koyarsanız yardım etmemiz daha kolay olur kanısındayım.
TB6BKG

mucitotomasyon

dedigin  lcd baglantısı  bazı lcd lerde  var  msn de yardımcı olurum  pic üzerine bayagı iyi sayılırım

XXXXXXX@hotmail.com
MOD NOTU : Buradan Yardımcı olunuz.. (ground)

bsafak

http://www.resimupload.com/ds657728380_adsız.html

Gerçek hayatda
Arkadaşlar lcd 3. bacağını hiç birşeye bağlamıyorum ne +5V nede 0V a  3. bacağı boş bırakıyorum

galiba ilk başda lcd'yi uyandırmamız gerekiyor ve lcd uyandırma komutlarını 3-4 kez lcdye göndermemiz gerekiyor ama ben uyandırma komutlarını bilmiyorum

acaba lcdye gerçek hayatda 8 data pinimi girmem gerekiyor

POWER

lcd nin 3 ucunu gnd ye çekmen lazım.Bunu yapmazsan ekrana bir şey çıkmaz.
TB6BKG