pıc ve sn75176

Başlatan askb, 27 Aralık 2007, 17:46:19

askb

arkadaslar,yapmak ıstedıgım bır projede su sekılde bır sorunla karsılastım.
buna benzer proje ıle ugrasıp yardım edecek arkadaslara sımdıden teşekkür ederım.

pıc16f628-->sn75176-->den olusan 4 adet slave kart

pıc16f877 veya 452-->sn75176 dan olusan master kart mevcut.

yapılacak ıslem aslında basıt ama yapamadım.su sekılde:

master kart sıra ıle :   1.karta (1)bılgısını gonderecek,ılgılı kart bu bılgıyı alınca tekrar aldıgına daır bılgı gonderecek.

master kart 1. kartla haberlesmeyı gerceklestırdıyse sıra 2.karta gelıyor.
burdada ıslem aynı.ornegın 2 gonderecek,karsılıgında 2 alacak.alırsa sıra 3. ve 4. kartlara gelıyor.kısaca prg.bu sekılde ısleyecek.

master kart ıle 1.slave kart,sadece bu ıkısı arasında bu program duzenlı calısıyor.ancak dıger 3 kartı da baglayınca haberlesme tek yonlu oluyor.
(sanırım tx rx cakısıyor olabılır.)

baglantı yanlıslıgı veya devrelerde hata yok hepsını teker teker test ettım.
sorun bu sekılde aslında sema ve yazılımları gondermek ısterdım ama nasıl yapılacagını bılmedıgım ıcın buraya koyamıyorum.kusura bakmayın.

herkese kolay gelsın.

aYe

Neden bu entegreyi seçtiniz ki?

CanBus'ı incelemenizi tavsiye ederim.

Bir tahmin, konu asansörle ilgili sanırım...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

askb

tahmininiz bir nevi dogru diyebiliriz.çünkü daha önceden bir asansör firmasında çalıyordum.bu  tur entegreleride orada tanıdım.ama yapmak ıstedıgım proje aslında bu tur haberlesme ıle  yapılabılırmı bılmıyorum?(bu arada canbus hakkında hıc bılgım yok.sızden sonra bıraz pdf okudum.o kadar.)

toplam uzaklıkyaklasık olarak 1km olan (bu mesafe 2 nokta arası degıl.ornegın dogu ıstıkametınde 500mt ılerde 8 adet slve kart.batı ıstıkametınde 200mt ılerde 3 adet slave kart,kuzey ıstıkametınde 400mt ılerde 6 adet slave kart seklınde) , mesafeden ve bırcok noktadan bılgı (ısı bılgısı)almak zorundayım.
bende bu ısı cıft yonlu haberlesme ıle yapabılırmıyım?tavsıyenız?
surem daralıyor.canbus veya modbus veya baska bır protokol ogrenmem oldukca fazla zaman alır.

Göktuğ

RS485 le alakalı cok sayıda bilgi var forumda.  Bir bakın.

askb

arkadaslar bır duzeltme yapayım.sn75176 degılde sn75179 kullanıyorum.fulldublex haberlesme ıcın.

mavi

Telecommander Monster Of Network