ACİL:DC Motor kontrol !!!

Başlatan yusuftr80, 29 Aralık 2007, 23:08:33

yusuftr80

SELAM  arkadaşlar elimde yukardaki engelli aracın motorun dan var  kendi orjinal sürücü devresi ne su girmiş    devrenin   ele alınacak hali  kalmamış.
Biz bu motor için kendimiz bir sürücü tasarlayalım dedik. Bord üzerine birkaç deneme yaptık hıznı filan normal  kontrol edebiliyoruz. Fakat yaptığımız devrede (H Bridge) 16 adet  IRFZ44 kullandık ama ısınmasını önleyemedik . Ayrıca motorda istediğimiz hız devrini yakalayabilmiş değiliz. Bu noktada konuya hakim arkadaşların fikir ve önerilerini almak istedim. Konuyla ilgili internette çok devreler buldum fakat genelde hobi amaçlı devreler küçük motorlar için yapılmış çoğuda güzel çalışıyor. Bu motora prpfesyonel bir tasarım için fikirler ve çeşitli linkler bekliyoruz ilgilenecek arkadaşlarımıza şimdiden teşekkürler.

yusuftr80

OG

Motora 22.5V u direk vererek döndüğü hızı max hız olarak kabul edin, daha fazla hızlandıramazsınız.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yusuftr80

Bu hızı  max deger olarak kabul ediyoruz  motorun beslemesini direk aküden verdimiz de  motorda hız ve güç mükkemel    fakat bizim yaptımız  sürücü devresini bagladımızda  ki sorunlar  şunlar:
1.   Motor max  hız ve  gücünden  zayıf çalışıyor.
2.   mosfetler  sogutucu baglanmasına ragmen  çok ısınıyor.
şimdi sizlerden ricamız bu sorunları gidere bilmemiz için Bu motora prpfesyonel bir tasarım için fikirler ve çeşitli linkler bekliyoruz ilgilenecek arkadaşlarımıza şimdiden teşekkürler.

yusuftr80

Selam  arkadaşlar  yanlış anlaşılma olmuş  bu motor ve sürücü devre bende (  şükrü ÖZKARABACAK ) hocamda bana yardımcı oluyordu fakat  yaptımız denemelerin neticesinde iyi sonuç alamayınca  hocam   formdan yardım isteyelim dedim.
Senin bilgi dağarcın benden  çok daha zengin sen yaz  daha iyi anlaşılır dilde yaparsın  sen koy  siteye diye ricada bulundum  daha sonra hocam o an için siteye giremedini söylemişti bende akşam   bakarım  müsayit olduğumda  da ben  yayınlamaya  çalışırım demiştim   zanettim ki hocam   yayınlayamadı  bende  aynı  yayını tekrardan yayınlamışım
fakat bazı arkadaşlarımız ikimizinde aynı kişler oldunu zannetmişler kusura bakmasınlar yanlışlıktan dolayıda  özür dilerim  . kimsenin yanlış anlamasını istemiyorum malüm  modaratör  arkadaşım  sakınca görüyorssa benim yayını  burdan silebilir   DİGER ARKADAŞLAR ıda aynı düşünceye sürüklemesin  :oops: .

timpati

benzeri bir aracı (belki de aynısıydı, o da ingiliz malıydı) bursada yaşlı bir abimiz satardı, sonra bir arkadaştan yardım istendiğinde picli tasarım gerçeklenmişti. akıllı dönüşler, hız kontrolu vb. yaşlı abimiz sizlere ömür, proje ATS elo'da.

bir konuşun bakalım, bağlantı için:
ats@atselektronik.com
0224.2201990

belki yardımı olur birçok ihtiyaç sahibine (ingilizlere gıcığım var zati).
why mr. anderson, why ?

buiba

bu tip bir sistemde h-bridge kullanmak bana pek mantikli gelmedi.h-bridge'de 2 kat transistor kullanilir.ayni olayi paralel bagli moslar ve role yardimiyla yapin derim oncelikle,sistemde cift aku var sanirim ve de motor 22,5 volt olduguna gore,kendi devresindede moslar devamli iletimde olmayacak sekilde tasarlanmis(maximum hiz dahil) pwm ile kontrol vardir muhtemelen.

yusuftr80

YENİ YILIN SAGLIK BAŞARI VE MUTLULUKLAR GETİMESİNİ DİLERİM .
(H BRIDGE) Motor sürücüsü proteus baskısını hazırlıyorum 25 volttan istemim gibi  motoru kontrol edebilecegim  bitsin inşallah en kısa zamanda burda sizlerede sunucam ( IRF44 kullandım her kutup için 4 mos kullandım toplam 16 ad ) mosfetleri  tetik kontrol içinde bdx54 kullanıcam inşallah bir sorunla karşılaşmam .  :)

yusuftr80

İNŞALLAH BİR EKSİKLİK OlMAZ.deneyip çalıştırayım malzeme ve bazı baglantılardaki açıklamalarıda o zaman yapıcam.

Erol YILMAZ

24 V ta  N kanal mosfeti High side sürmek için min 32V a ihtiyacınız olduğunu göz önünde bulunduruyorsunuz değil mi?

tyildizak

High and low side mosfet driver (IR 21xx) kullanmak pahalı görünse de en garantili  çözüm.

yusuftr80

[/URL][/img]

[/URL][/img]

[/URL][/img][/URL][/img]

[/URL][/img]

SELAM  .
Arkadaşlar devre üzerine elemanları yerleştirdim   devreyi kontrol ettim şimdilik bir sorun yok asıl  24 volt kendi motoru denicem  onda da sorun olucanı sanmıyorum  baskı devre  biraz bozuk  ama idare edin  beyaz pertinaks da denedim  ilk aldım baskıda hata vardı   rütüşladım ama pretnol atımda  rütüşlu olan kısımlar kavlayınca  durum göründügü gibi oldu daha sonra tekradan baskı aldım  görüntü  hariç hani  fena  da olmadı ve kullanmak zorun da kaldım  devreye enerji verdim  ufak  motorda denedim  tıkır tıkır çalışıyor  az sonra  kendi motruna  baglıcam. Mosftleri  sürmek için  bir bölümü  de düzülmek üzere o da sırada bekliyor   şimdilk bu kadar bilginize sunarım kolay gelsin  . 8O

sozkarabacak

Yusuf usta ellerine sağlık. Çok güzel olmuş. Bizi çalışma performansı hakkındada bilgilendirirsen çok seviniriz. En kısa zamanda yanına uğrayacağım. Kolay gelsin.
http://picasaweb.google.com/33elektronik http://www.33elektronik.tr.cx MSN: [email]sukruozkarabacak@hotmail.com[/email]

yusuftr80

EROL Beyi (24 V ta N kanal mosfeti High side sürmek için min 32V a ihtiyacınız olduğunu göz önünde bulunduruyorsunuz değil mi?)

Aracın  orjinalinde 12 volt 2 tane akü var  seri bağlı 24 volt olarak  sürücüye  voltaj gidiyor   sürücüde artı kutbunda olan mosfetler aşırı ısınıyor(  Â– ) si  kutbu ise buz dolabı gibi soguk tek akü12 volt  bağladım da ise yani 12 volt  la besleme yaptığım da sürücü devresinde ılımanın haricinde ısınma olmuyor  yüke de bindirsem ısınma  yok  ama seri bağlı 24 voltta ki  hıza ve  güçe  ulaşamıyorum . sizce nasıl bir yol izlemeliyim . kendi orijinal sürücü devresine  24 volt besleme h brıdge sürücüden  motoru besliyor .
(Sürücü devresine yarı hızdan sonra  24 vermesini sağlaya bilecek herhangi bir devre  veya role de bulunmuyor .)

emrahmrcn

Mosfetlerden pozitif kutup un ısınması büyük ihtimalle gate voltajının yetersizliğinden ,bunun sonucu olarak üzerinde kalan ısı da çoğalıyor.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK