ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

ugurtarlaci

Ben malzeme listesini FOCUS a gönderip görüşüyorum pazartesi günü.  50 lik paket üzerinden teklif isteyeceğim, bilginiz olsun. Bu arada 3v3 için daha önce görüşmüştük hatırlarsanız. LM2575 3v3 SMT ben zaten kullanıyorum ve  yüksek adetten getirteceğim. Aldığım yerden 50 tane fazla isterim olur . Sorun değil. Ama siz LM2576-3v3 diyorsunuz. 3v3 için bu kadar büyüğüne gerek olmadığını görüştük  diye hatırlıyorum.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

ahmet2004

LM2576-3v3 ile lm2575-3v3 fiyat farkı çokmu. 2576-3v3 daha uygun projeye.

dentaytr

uğur hocam tft içinde bir fiyat alsak hem touch hem psp için buna göre isteyen tft de alsa
toplu alımda ucuz olması bakımından söylüyorum
ayrıca pin dizilimi psp için yapılsa daha iyi olur kanaatindeyim ucuz olduğu için vçoğunluk ona yönelir diye düşünüyorum
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

dentaytr

Alıntı YapLM2575 3v3 SMT ben zaten kullanıyorum ve yüksek adetten getirteceğim. Aldığım yerden 50 tane fazla isterim olur . Sorun değil. Ama siz LM2576-3v3 diyorsunuz. 3v3 için bu kadar büyüğüne gerek olmadığını görüştük diye hatırlıyorum.
bencede 2576 kullanalım devrede birçok driver atmel ve tft olacak 1Ayı geçeriz rahatlıkla hem tft de takılınca 250 ma de o olur 2576 kullanalım sıkıntı olmasın
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

mcan

Alıntı yapılan: "ugurtarlaci"Ben malzeme listesini FOCUS a gönderip görüşüyorum pazartesi günü.  50 lik paket üzerinden teklif isteyeceğim, bilginiz olsun. Bu arada 3v3 için daha önce görüşmüştük hatırlarsanız. LM2575 3v3 SMT ben zaten kullanıyorum ve  yüksek adetten getirteceğim. Aldığım yerden 50 tane fazla isterim olur . Sorun değil. Ama siz LM2576-3v3 diyorsunuz. 3v3 için bu kadar büyüğüne gerek olmadığını görüştük  diye hatırlıyorum.
merhaba,
bende xls uzantısını açacak pirogram yok,acaba fiyatını soracağınız listede edo remlerde var mı? ona göre bende edoları alacağımda.

ugurtarlaci

@mcan
Üsadım Listedeki aktif elemanları herkes kedi imkanları ile araştırsın ve kim nerede ne buluyorsa paylaşsın. Bu tip malzemelerin Digikey gibi firmalar dışında tek noktadan bulunması zor. O nedenle Bulunmuş, Alınmış , bulunabilirliği  ve alınabilirliği kesinleşen ürünleri listemizde işaretlersek iyi olur. Ben  50 lik bir grup için aşağıdaki listeyi ilgili yerlere göndermeye başladım.

ATMEL   AT91RM9200   ARM9   50 ad.
      TI   TPS3305-18D   RESET   50 ad.
      ATMEL   AT45DB161/321/642   FLASH   50 ad.
      MAXIM   MAX3232                   RS232   50 ad.
      REALTEK   RTL8201BL   PHY                   50 ad.
      EPSON   SED1356F0A   VGA   50 ad.
         HY5118164C   EDO RAM   50 ad.
      NATIONAL   LM1117-1.8V/SOT223   Vreg   50 ad.
      NATIONAL   LM2576S-5    Vreg   50 ad.
      NATIONAL   LM2575S-3.3   Vreg   50 ad.
      NATIONAL   LM1117-3.3V/SOT223   Vreg   50 ad.
      TI   TSC2046EIPWRG4   TOUCH   50 ad.
         MT48LC4M16A2TG   SDRAM   100ad.       XILINX   XC9572XL   CPLD                   50 ad.
         25MHz   XTAL                   50 ad.
      HC49SUB-18.432 MHZ_0   XTAL   50 ad.         32.768kHz   XTAL                   50 ad.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

Epson S1D13506 olacak yanlış çıkmış.
ATMEL AT45DB161/321/642 FLASH -->642 olanı olsun o 8 Mb olmuşken.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

mp3dragon

İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ugurtarlaci

Proje yöneticisi arkadaşlar ;

Malzemeleri nasıl toplamayı düşünüyorsunuz. Kimde toplanacak mesela. Bana kalırsa malzemeyi bulan ve almaya gücü yeten arkadaşımız fiyatınıda onaylarsak alsın ve toplama merkezine evrakları ile birlikte göndersin. Bu para akışını da bir arkadaşımız kontrol etsin ve katılımcının toplam katılım bedelinden bu rakam düşülsün veya fark aktarılsın. Biraz karışık gibi görünse de malzemelerin bir an önce toplanması açısından faydalı olacaktır.  Zaman sorunumuz yok diyoruz ancak proje uzadıkça kopmalar ve projeye karşı soğumalar oluşabilir.

Örneğin TouchScreen Driveri  Özdisandan hemen getirtebilirim(2.5 $ civarı) bu sayede eksik malzemeye odaklanma hızlanmış olur. Tasarımaçısından kritik malzemeleri sona bırakabiliriz. Bu arada bence artık bir katılımcı sayısı belirlemenin zamanı geldi gibi. Bunu belirleyemezsek malzeme konusu hep bulanık kalacak gibi.

Bu konuyu değerlendirelim arkadaşlar bence.

ahmet2004

mcan:

Piyasadaki eski-çıkma boardlarda edoram'lerde daha çok SOJ 42pinli EDOLAR var.

tsop kılıfı neden seçtiniz?SOJ kılıfı yokmu bu malzemenin.

Göktuğ

Şemayı mp3dragon atacak
Alıntı yapılan: "ahmet2004"Küçük Ayrıntılar:
SDram DataFlash ve S1D13506 isimlerini çizimde değiştirebilirmiyiz.Bizim kullanacağımız malzeme isimlerini yazalım.Net olsun isimler.

S1D13506 nın clk2 girişinede bir XTAL modül çizmemiz mümkünmü?yer varsa tabii.
İlerde oraya xtal modül takabilelim.Dışarıdan ek yapmayalım.
-İsim epsonun sitedeye göre uygun. Zaten sembolu epsondan aldım.
-Osilator eklendi.
Alıntı yapılan: "ugurtarlaci"Arkadaşlar şu şemanın son halini (Mümkünse CPLD dahil) yükleyebilirmiyiz acaba. Haftasonu üzerinde çalışmak istiyorum. Eğer CPLD düşünülüyorsa arkadaşlar , CPLD ye gömülecek kodun Şematik halini de yayınlarsak süper olur. VHDL-VERILOG bilgisine ihtiyaç olmasın.Konuya uzak olan arkadaşlar donanımı anlamakta zorlanabilirler.  Ayrıca 3v3 için LM2575-3v3 StepDown görüşülmüştü ama, lm1117-3v3 Lineer regulatorde karar kıldıkmı acaba. Isınma problemi olmadığı sürece pek zararlı olmaz ama ben şahsen lineer regulatörlerden  biraz uzak duruyorum. Özellikle EFT testlerinden sonra. Elbette bu cihaz endüstriyel bir cihaz değil tabi ancak 3v3 ile çalışan oldukça fazla device var. Ben derim ki Isınan bir device olmasın şu devrede.... :)
- CPLD olarak su an için xc9572 kullanıldı.
- 5V a lm2576 ile inilecek 3A ekstra devreleride rahatlıkla basleyecek bir guc verecek. (HDD dahil)
- Hazır devrede LM2576 ile 5V elde etmişken 3.3V için lm2575-3.3 uygun değil. Bir diyot bobin ve kapasite gibi buyuk ve pahalı malzemeler kullanmak gerekiyor. Lineer regulatorle 1.5V civarı  voltaj düşürmeyle ısınma olmaz. Ayrıca temiz bir voltaj cıkmasıda baska bir avantaj olarka ele alınabilir.
- 3.3V için su anda lm1117 var. 3.3V ta ne kadar akım harcamamız var hesaplamamız gerekmekte. 500ma üzerinde ise degiştirme yada 2. bir tane ekleme yoluna gidilebilir.

mcan

Alıntı yapılan: "ahmet2004"mcan:

Piyasadaki eski-çıkma boardlarda edoram'lerde daha çok SOJ 42pinli EDOLAR var.

tsop kılıfı neden seçtiniz?SOJ kılıfı yokmu bu malzemenin.

hocam ben seçmedim,arkadaşlar öyle istedi diye kalmış aklımda. sanırım soj olsa bi sorun çıkmaz.soj kılıfı vardır var olmasına da malzeme ortalıklarda pek yok sorun bundan kaynaklanıyor :D

ugurtarlaci

Geliştirme Kitinde çıkma malzeme olmaz arkadaşlar. Sonuçta bu kartları kişiler kendisi dizecek çoğunlukla. Çalışmayan bir malzeme denk gelirse , projede çıkacak sıkıntıyı hepimiz çok iyi biliyoruz.

ugurtarlaci

CPLD , HDD için buffer gibi kullanılmış anladığım kadarıyla ancak 3.3 volttan 5 volta nasıl buffer ediliyor acaba.? CPLD nin I/O gerilimlerinden  bir kısmı 5 volt olması   yada CPLD çıkışlarında +5 volta PullUp kullanılması gerekmezmiydi diye düşünüyorum. Yanılıyorsam düzeltin.

Göktuğ

- 5V tolerant I/O pins accept 5V, 3.3V, and 2.5V signals
http://www.xilinx.com/support/documentation/data_sheets/ds057.pdf
- HDD için kullanılıyor gözüksede, hdd için kullanmayıp baska 5V luk devreler de baglanabilir. Veya CPLD ile calısılabilir.
- Pullup  lazım olacaksa baglanacak diger kartta yapılabilir.

Pasif malzemelerin paketi olarak ne kullanılacak?
0603 veya 0805 ten biri olabilir.