ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

ugurtarlaci

@Files

Müsadenizle buna ben cevap vereyim.

En kötü şartlarda Tooling dahil PCB başına 10$ ı geçmeyecektir. 5-10 adet protatip basılmış olsa 250-300 USD lik tooling içinde bunu bastırtırdık ancak adet 50 lere doğru çıkınca ister istemez kart maliyeti devreye girmektedir.  Eğer PCB 4 layer çizilirse (.. ki Ben buna taraftarım) PCB basımı konusunda proje yöneticisi arkadaşlara üretim için seçenek sundum daha önce .
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

Göktuğ

Su anda elde gerber olmadıgından fiyat istenmesi mumkun değildir.
Kişi bası 15 dolar toplansa 525 dolar eder. Bu paraya 4 katlı rahatlıkla bastırılır. Tooling cıktıktan sonra 5 dolar civarı bir rakam ödenebilir.
Daha 4 katlı olup olmayacagı belli değil.
PCB ye de baslamadım daha. Kutuphaneleri yapıp ilk yerleşime bu hafta bakarım. PCB konusunda acele etmeye gerek yok.

Ayrıca bu mali işleri konusup para toplanması işleminde yol alınsa iyi olur. 3500-4000$ gibi bir maliyet daha kartlar elinize gecmeden ödemesi yapılması gereken meblag.

Paralar kimde toplanacak ? Malzemeler nereye teslim edilecek? Bu kişinin pazarlık yapabilecek biri olması tercih edilmelidir.

15 Lira veya daha asagıya robotta dizdirme meseleside var. Genel olarak elde dizme yerine robotta dizilme yapılmasını tercih edebiliriz.

mp3dragon

Göktuğ' ya katılıyorum artık kesinleştirdiğimiz malzemeleri sipariş vermeye başlayalım. Bunun için para toplamak gerekiyor. Ayrıca malzemecilerle yoğun iş ilişkisi olan arkadaşlarımızın daha iyi iskontolar alacağını düşünüyorum. Katana ROM elektronikten teklif istemişti onu bekleyip siparişe başlıyalım. Aldığımız tekliflerden yola çıkıldığında Digikey'den kendimizin ithal etme fikri bana çok uzak değil. tanıdık gümrükçü ile bu ölçekte bir siparişte gümrük masrafları bölündüğünde fazla bir şey tutmayacaktır. KDV hariç diğer masraflar (komisyon, konşimento vs. sabittir.)
@mcan senin edolar ne oldu?
Futurlec'ten RTL8201 sipariş vereyim mi? 38 adet istediğimde 49.4 usd + 7 usd kargo tutacak böylece bize maliyeti 1.5 usd/adet olacak bence uygundur ne dersiniz? Ellerinde 38 adet varmıdır tabii bilemem. 10-15 günde gelir.

İstanbul'da trafolu ethernet jakı bulunur mu? (veya Ankara'da)
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ugurtarlaci

@mp3dragon

Üstad, Focus tan gelen  ,özellikle benim aldığım  fiyatlar  uygun görünüyor.  Yurtdışı kargo bedeli falan ekleyince ithal etmenin çok ta bir anlamı kalmaz (Bulunamayan malzemeler hariç) 2 hafta da teslimat diyorlar ve getirirler buna inanıyorum.  Onaylarsanız hemen siparişini veririm, ürnler geldiğinde ödemeyi konuşuruz. Ürünü getirmeden ödeme yapmamıza gerek yok. Ben çözerim.

Ne dersiniz.. ?
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

teknikelektronikci

hocam biliorsunuz tam olarak kararli değildim aniden karar verdik birde para durumunu düsünmüstük ne olur 2 tane fazla olsa hocam hic mi imkani mümkünati yok ? üzerinde bir kac malzeme eksik olsun önemli değil (örnegin arm filan) bird siz demistiniz daha vaktimiz var diye bende hic acele etmedim eger mümkün ise bir güzzelik yapariseniz cok seviniriz :( sonucta 2 adetden bir sy olmaz diye düsünüyorum aksien fiyatda da düser eger sayinin tam sayi olmasi gerekiorsa 40 olsun bi 3 kisi daha cikmazmi ? ilginiz icin tesekrüe derim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ugurtarlaci

Ayrıca Konnnektörler konusunda çalıştığım dost bir firma var. Proje de yer alan tüm konnektör tipleri için bir çalışma yaparım.

Bu arada tsc2046 lar yarın elimde olur.

mp3dragon

Futurlec ten RTL8201 siparişi verdim. 40 adet olunca 1.1 usd/adet oldu fiyatı. + 7 USD posta var. Herhalde daha ucuza bulamazdık. 10-15 günde elimde olur bir aksilik çıkmazsa.

mp3dragon

@ugurtarlaci,

Siparişi gözden geçirip tekrar teyit alalım. yanlış malzeme siparişi vermiyelim. senin teklifte flash (AT45DB642) yanlıştı. Bir de Arrow dan 11 adedini daha uyguna bulmuştuk. Artık ikisinin ortalamasını alırız işlemci 22-23 usd/adet fiyata gelir.

@teknikelektronikçi,

Sana 2 adet boş pcb yazıyorum. Malzeme durumuna göre bakarız.

dentaytr

teknik elektronikci kardeşimizin bize forumda yardımı çok oldu, inş malzemelerdende fazla isterizde onada faydası olur temennimiz bu :) tek tek alırsa çok külfetli olur kanaatindeyim

malzeme ücretlerinin bir kişiye yüklenmesi 4500 ytl gibi bir külfet tutuyor ki bizler destek olsak iyi olucak yönlendirmelerinizi bekliyoruz

bağlantıları dediğiniz gibi bi kaçkere anlayabildiğim kadarı ile gözden geçireceğim ama malzemelerin güzelliğine 240 mhz ye takılıyo gözüm :)
düzeltme olabildiğince nacizane size dönerim

inşallah kazasız sonuçlandırırız şu projeyi değil ülkede yabancı forumlarda bile böyle güzel bi organizasyon yoktur bence sabırsızlıkla bekliyoruz
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

ugurtarlaci

Ben Focus un teklif talebinde doğru yazmışım ancak yanlış fiyatlandırılmış, çözülür. Ayrıca Trafolu RJ 45 plugin  konusunda bir gelişme var. Bilgisi  ve teslim şartları bugün elimde olur sanırım. Ayrıda @mp3dragon , projede kullanılacak konnektör özeliklerini verirsen  onları da toparlayalım. (Örn. SD MMC card  - USB lerin tipi(smd or dip) gibi.

Kolay gelsin

teknikelektronikci

tamam hocam ne yapalim bunada sükür tesekür ederim ama eger mümkün olursa hangisinden varsa monte edilsin yani montaji zor olan smd irenc condansatör v.s onlar monte edilirse cok sevinirim onun haricinde ki smd entegre v.s ben burda 2.onurda ki receiver tamircileri veya cep telefonu tamircilerien monte etiriririm ilginiz icin tesekür ederim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mp3dragon

@ugurtarlaci,

Plaket üzerinde 1 adet "A" tipi (Host), 1 adet "B" tipi USB konnektör olacak. SMD veya DIP olmasını fiyatı belirler  :lol: PCB de ne tip bulunursa o konulur. Aynı şey MMC konnektör içinde geçerli. Tipleri farketmez. Onun haricinde 15 pin D-Sub dişi ve 9 pin D-sub erkek gerekecek. IDC'ler da toplu alınabilinir. Özellikle Laptop HDD için 2 mm IDC zor bulunur.

@teknikelektronikçi,

Belki otomatik dizgi olacak. Bu bir ihtimal daha.

dentaytr

arkadaşlar usb dongle tipi wireless modullerden topluca sipariş etsek 7-8 dolara geliyo ekleyelimmi malzeme listesine? ama linux desteği olan bi tip tabi
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

mp3dragon

@dentaytr,
Dur biraz yavaş. Daha TFT işine gireceğiz belki.Önce elimizde çalışan bir kart olsun.
@uğurtarlaci,
32 mb sdram kart üstünde 2 adet olacak

AT91RM9200QU002 --- 30 ADET (12 adet elde var)
AT45DB642D-TU --- 40 ADET
IS42S16160A-7T --- 80 ADET
LP2985-18DBVT TI   50 ADET

Adetler bir miktar fazla da tutulabilir. Yedek olarak.

Katana da teklif alacaktı Romdan. 1-2 güne gelir diyordu.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "dentaytr"teknik elektronikci kardeşimizin bize forumda yardımı çok oldu, inş malzemelerdende fazla isterizde onada faydası olur temennimiz bu :) tek tek alırsa çok külfetli olur kanaatindeyim

malzeme ücretlerinin bir kişiye yüklenmesi 4500 ytl gibi bir külfet tutuyor ki bizler destek olsak iyi olucak yönlendirmelerinizi bekliyoruz

bağlantıları dediğiniz gibi bi kaçkere anlayabildiğim kadarı ile gözden geçireceğim ama malzemelerin güzelliğine 240 mhz ye takılıyo gözüm :)
düzeltme olabildiğince nacizane size dönerim

inşallah kazasız sonuçlandırırız şu projeyi değil ülkede yabancı forumlarda bile böyle güzel bi organizasyon yoktur bence sabırsızlıkla bekliyoruz

dentay tr hocam böyle düsünmeniz iananki beni cok mutlu etdi cok tesekür ederim dedigni ib insallah olur sizlerin picprojenin sayesinde arm yle tanisacaz

Alıntı Yap@teknikelektronikçi,

Belki otomatik dizgi olacak. Bu bir ihtimal daha

mp3 dragon hocam eger otomatik dizgi olursa benim avantajimami olur yoksa dezavantajmi :( yani benim mazemelr büyük olasilikla tam olmaz eksik olur makina eksikde olsa dizgiyi yaparmi ?