ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

arslan74

Alıntı yapılan: "mp3dragon"@dentaytr,
Dur biraz yavaş. Daha TFT işine gireceğiz belki.Önce elimizde çalışan bir kart olsun.
@uğurtarlaci,
32 mb sdram kart üstünde 2 adet olacak

AT91RM9200QU002 --- 30 ADET (12 adet elde var)
AT45DB642D-TU --- 40 ADET
IS42S16160A-7T --- 80 ADET
LP2985-18DBVT TI   50 ADET

Adetler bir miktar fazla da tutulabilir. Yedek olarak.

Katana da teklif alacaktı Romdan. 1-2 güne gelir diyordu.

Evet arkadaşlar, benim hala şu display işine kafama takıldı?

ARM9 boradu istemin en büyük nedeni. windows gibi bir göresel grafik ekana sahib olamız içindi. Bunun yanında bir touchscreen ekleme düşünceside var. Eğer bunları ekleyemez isem, ARM9 boardun benim için hiç anlamı olmayacak ve eminin bir cok arkadaşımda aynı şekilde düşünüyor. Örnek olarak PSP nin ekranı kullabileceğimizi söylemişsiniz. Ancak bu ekranı neren, nasıl, kaca alacağımıza dair net bir bilgi yok. Sonucta kendi adıma söylemek istiyorum, ARM9'un ekranı yoksa hiçbir çazibesi kalmiyor.
Böyle ekranı temin etme konusunda hiçbir bilgiye sahib değilim, o yüzden böyle bir ekranı kullanmış ve temin etmiş arkadaşların bunu temin etme konusunda bilgileri bekliyorum. En azında test için bir adet ekrana ihtiyac var.

Selamlar

dentaytr

arslan hocam kartta birden cok cıkıs olcak görünen kadarı ile tft vga tvout
yani test konusunda sıkıntı yok icleri seçen arkadaşlar tv ouut vs dikkat etmişler yani

sanırım ilerde bi oylama olur tochmu psp ekranımı diye ona göre bir fiyatlandırma ile ediniriz benim derdim tek kargo ile tft wireless vs halletmemizdi .
mp3dragonun da dediği gibi boardı bi çalıştıralım gerisi tekrar bi siparişten geçiyo fakat kargo tek olsa tft diğer moduller de içinde ozaman çok güzel olur
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

mp3dragon

@arslan74,
Böyle bir kartın elbette TFT ve Touch Screen ile beraber çalışması en uygunu. Zaten kiti bunun üzerine kurduk. Ancak şemayı incelerseniz PC monitörü ve TV de bağlanabildiğini göreceksiniz. Yani TFT olmalı elbette ama ön şart değil.  Herkes aynı TFT'yi kullanmak istemeyebilir (veya bütçesi elvermeyebilir) düşüncesi ile bordda belli bir tft kullanımını tercih etmedik ki bu bence çok doğru bir tercihtir. ugurtarlacı önceki mesajlarında 95 usd Türkiye fiyatı ile 7" lcd bulabileceğini söylemişti. Bir kampanyada TFT için yapılabilinir elbette (ki isteyenin çok olacağını düşünüyorum) ama TFT olmazsa kart benim bir işime yaramaz demek doğru değil.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

arslan74

Alıntı yapılan: "mp3dragon"@arslan74,
Böyle bir kartın elbette TFT ve Touch Screen ile beraber çalışması en uygunu. Zaten kiti bunun üzerine kurduk. Ancak şemayı incelerseniz PC monitörü ve TV de bağlanabildiğini göreceksiniz. Yani TFT olmalı elbette ama ön şart değil.  Herkes aynı TFT'yi kullanmak istemeyebilir (veya bütçesi elvermeyebilir) düşüncesi ile bordda belli bir tft kullanımını tercih etmedik ki bu bence çok doğru bir tercihtir. ugurtarlacı önceki mesajlarında 95 usd Türkiye fiyatı ile 7" lcd bulabileceğini söylemişti. Bir kampanyada TFT için yapılabilinir elbette (ki isteyenin çok olacağını düşünüyorum) ama TFT olmazsa kart benim bir işime yaramaz demek doğru değil.

Cevabınız için teşekür ederim. Eğer bu boarda normal monitör bağlayabiliyorsak şimdilik onunla idare ederiz. Ama ilerde mutlaka bir tane kücük TFT ekran kullanmamız gerekecektir.

Alıntı Yap
TFT olmazsa kart benim bir işime yaramaz demek doğru değil.

Yanlış anlaşıma oldu galiba, ben öyle demedim. ARM9 gercek güçü içinde 32 bit bir işletim sistemi çalıştırmasında yatiyor. Eğer bir işletim sistemi gerek olmasaydı. ARM9 kullanmama bile gerek yok, PIC işimi şimdilik görüyor.

Benim niyetim ARM9 board ile mobil bir cihaz yapmaktir, o yüzden onu öğrenmek istiyorum. Yoksa Cyrix'in cok kücük main boardları var hatta içinde bahs ettiğiniz bütün özellikleri barındırıyor ve üstelik windowsXp bile çalıştırabliyorsunuz, fiyatıda ortalama 300$ civarında. Ama onunla mabil cihaz yapamayız, güç gereksimi arm göre cok fazla. Artık bütün cep telefonlarında ve mobil mp4 playerde arm ile yapılmış durumda.

Selamlar

teknikelektronikci

mp3 dragon hocam listeye eklemisiniz tesekür ederim

sormak istedigim sey bu full olmamasinin sebebi malzemelerin ismarlanmis olmasimi? eger isterseniz ben malzeme listesini alayim kendim temin etmeye calisayim kisa süre icinde (en azindan ucuz ve zor monte edilebilecek olanlari) ve size kargo e göndereyim olmazmi ? :(
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mcan

@katana rom beni kaale almamış sana bir cevap verdiler mi edo lar hakkında?
@mp3dragon , romdan teklif @katana'ya gelince ben benim bulduğum yerden satın alıcam.ebv nere o daha ucuza vermiş,ordan mı alsak?

volblood

mp3Dragon, "9 pin D-sub erkek" demişsiniz. Normalde seri port kablolarının bir tarafı erkek bir tarafı dişi oluyor. Bu nedenle pc'nin seri portu erkek olduğundan devre taraflarında dişi seçiliyor. Bizim devrede erkek olmasının başka bir sebebi mi var acaba ?
Saygılarımla.

Ziya

PS/2 klavye girişi var mı? Ya da yoksa eklenebilir mi?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mp3dragon

@teknikelektronikci,
Bir yerde kesmemiz gerekiyordu. Katılım açık kaldığı sürece malzeme adedi netleşmediği için siparişlere başlayamıyorduk. Eğer 1 sene katılım alsak eminim 1 sene boyunca almak isteyende çıkacaktır. Ancak uzun süre katılacakları beklemek bu sefer projeye ilgiyi azalltır ve katılımcıları soğutur. Ayrıca malzeme belirlenmeden pcb tasarımıda başlayamıyor tabii. Bence yeterli süre ve açıklama vardı. Senin nezninde tüm diğer katılmak isteyip katılamayanlardan özür dilerim. Ama yapacak bir şey yok. Yalnız pcb daha sipariş aşamasında olmadığı için pcb katılımını kapatmadım. Belki 2. parti malzeme siparişi olabilir.
@mcan,
Katana'ya bugün veya yarın cevap gelecek.
EBV hem 10 hafta teslim süresi dedi, hem az siparişlerde (3000 eu altı) gümrük işlemlerini alıcıya yaptırtıyormuş.
@volbloood,
"9 pin D-sub erkek", "9 pin D-sub dişi" olarak değişecek.
@Ziya,
PS/2 girişi düşünmedik. İsteyen exp. porta takabilir veya USB mouse veya keybord da kullanabilir. Devreyi daha karmaşık ve daha pahallı hale getirmeyi artık pek düşünmüyoruz.

ugurtarlaci

Arkadaslar 3v3 için regulator seçimimizi yaptıkmı acaba.

Alıntı yapılan: "mp3dragon"
3.3 volt 1 A bir hayli üstünde ya 2-3 A lineer yada LM2576 kullanmak gerekecek.

Göktug arkadasımız ile lm1117 nin yettiği kanatinde.  

Bendeki fiyatlar şudur;

LM2575S-5  500pcs 0,75USD 2-3 hafta
LM2576S-5  500pcs 0,75USD 2-3 hafta

LM2575S-3,3 500pcs 0,75USD 2-3 hafta
LM2576S-3,3 500pcs 0,75USD 2-3 hafta
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

@ugurtarlaci,
3.3 volt için 1 A reg. kullanmak epey riskli. Çok sayıda 3.3 volt ile çalışan çip var şöyle söyliyeyim sadece SDRAM ve EDORAM'ın çekeceği toplam akım 700-800 ma civarında. Harici takılacak şeyleride düşününce çok riskli. Bence lm2576 daha sağlam olacak. söylediğin fiyatlarla sipariş verebilirsin. (LM2576-3.3 ve 5)
Dün verdiğim RTL8201 şiparişlerinde kredi kartımda problem olduğu için sorun çıktı bu gün 45 adet olarak tekrar verdim siparişi.

Evet sipariş verme, para toplama ve malzeme kimde toplanacak olayını nasıl yapıyoruz?

ugurtarlaci

@mp3dragon

Üstad bu konuyu geçen hafta da gündeme getirmiştik ama yanıtlayamadık. Ben kendi adıma zaten paradan ziyade malzeme katkısı ile katılım payımı fazlası ile karşılarım . Ben bu konuyu, sizin proje yöneticileri olarak yapabileceğinizi düşünmüştüm. Fakat bu konuda sizler böyle bir projeyi koordine ederek gerekeni fazlasıyla yapıyorsunuz zaten.  Bir zaman problemi veya başka bir sıkıntı var ise ben bu malzeme temini ve PCB üretimi  konularını yöneteblirim arzu ederseniz. Yerim de Ankara da  olduğu için merkezidir. Böyle bir durum da görevlendirilirsem Bana ulaşabileceğiniz Firma ve Adres bilgilerini de arzu edenlere bildiririm. Birisinin bu işi üstlenmesi gerek artık. Malzeme temini konusu PCB üretiminin sonrasına kadar bile sarkarbilir. O neden le bu konuda acele edilmelidir.

SMD dizgi konusuna gelince. Bu sayıda kart için dizgi gerçekten problem olur. Diyelim ki yakın bir dostumuz bu konuda yardımcı olup Setup konusunda kolaylık sağladı, Malzemeleri nasıl çözeriz. Birçok malzeme kart başına 1 adet ve bu durum malzemelerin makinaya yerleşmesini zorlar. Örneğin pasif malzemeler. Magazin tam olmadan bunların dzilmesi zor. Eğer Chipler de kaset erine magazinde gelirse oları da dizmek zor. Elde dizmek daha mantıklı görünüyor bence ama bu konuda farklı tecrübesi olan arkadaşımız  var ise fikrini söylesin lütfen.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

ahmet2004

mp3dragon:

Malzemede parada sende toplansın.

Proje için senin cebinden çıkacak paralarıda fiyata eklersin.

Kargo vb.. gibi.

Ziya

mp3dragon hocam,

hesap bilgilerini gonderirsen sana yarina eline gececek 250 YTL gonderebilirim. Vakifbank olursa hemen hesabina gecer.

ugurtarlaci,

Ankara'da isen adres bilgilerini bana ulastirabilirmisin? Ziyarete gelmek isterim.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mp3dragon

O zaman OK. Para ve malzeme toplama işini üstüme alıyorum. Dizgi işi pcb ve malzeme elimize geçince düşünülür. @uğurtarlaci herhalde focustan başka yerde daha ucuza bulamayacağız. Yalnız ATMEL ARM ve Epson (epson zaten ellerinde yoktu sanırım) dışındaki malzemelerin siparişini verelim. Atmel ve Epson için net konuşamıyorum. Belki önümüzdeki hafta ikisini daha uygun fiyata yurt dışından temin imkanı doğacak. Olmazsa 1 hafta 10 gün sanra siparişini geçeriz. Birazdan katılımcılara hesap bilgilerimi Ö.M. den geçeceğim. 125 YTL/bord olarak düşündüm. +- bir şekilde bakılır. Sadece pcb isteyenler şimdilik beklesin. PCB + bord isteyenler sadece bord parası göndersin. Fazla gelirse üstü ilave malzeme olarak iade edilir. (3-5 ytl geri eft zor olacağından)  Sadece pcb veya PCB+bord isteyenlerden pcb ücreti ayrıca toplanacaktır. Zannederim bazı malzemelerin ödemesi teslimde olur ama 1 hafta içinde ödemesini yapmayan arkadaşlar hakkını kaybedecekler. EFT yaparken açıklama kısmına nick name de yazarsanız karışıklık olmasın mümkünse.