ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

mp3dragon

Audio için atmel orjinal kitinde kullanılan DAC3550 burada var;

http://www.snailinstruments.com/eng/mp3chips/

DAC3550 4.9 USD. Benim elimde 2-3 tane var. Audio Out sadece yalnız. Auudio in/out istersek eğer Codec bakmamız lazım.
Snail normal posta ile gönderir. posta ücreti şimdiye kadar gördüklerimin en uygunu 2 USD.

Alıntı yapılan: "ugurtarlaci"
Bir yerlere sığdırmak gibi bir çabamız yok değilmi.

100 USD ye sığdırmak gibi bir çabamız var. Sadece kendinizi düşünmeyin. Bu ücreti bile zorlanarak verecekler var aramızda.

Alıntı yapılan: "leblebitozu"
@mp3dragon

MIC8115 digikeyde var

MICREL ürünü ise sorayım. Digikey siparişi geçtik ama micrel de tanıdık var.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ugurtarlaci

Alıntı yapılan: "mp3dragon"100 USD ye sığdırmak gibi bir çabamız var. Sadece kendinizi düşünmeyin. Bu ücreti bile zorlanarak verecekler var aramızda.

Bu düşüncenin kendini düşünmek ile bir alakası yok. Alt tarafı 50 tane kart yaptıracağız. 50 adet lik bir sayıda boyut fiyata ne oranda yansıyabilir. Amacımız bize özgü bir kart olsun ve çabalarımıza cevap versin . Dediğiniz gibi kendimi düşünsem böyle bir oluşumun içinde ne işim olur. Bir oluşuma katkıda bulunmaya çalışıyorum açıkçası. Aksi taktirde verirdim size 100 doları, oturur beklerdim, sonuçta kart gelecek değilmi...  Üstadlar Lütfen...... :)
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

MİCREL'e MIC8115 sordum. Minimum sipariş 3000 adet, digikeye bakın dediler.
@ugurtarlaci,
plakette yer bırakmak konusunda sorun olacağını sanmıyorum, ama malzeme temini ek yük getirebilir. MCP2515 ile birlikte MCP2551 de kullanmak gerekiyor galiba. CAN konusunda pek tecrübem yoktur. Bunlar tr de bulunuyor mu? Kullananlar memnun mu? Digikey siparişinde sorun çıkmaz ve pcb konusunda eğer tahmin edilen maliyetlere yapabilirsek bu malzemelerde belki araya sıkışır.

Bu projede çıkış noktamız zaten hazır bordlara göre daha esnek bir yapı oluşturabilmek. Dışardan bir bord alırken şuda olsun bu da olsun deme şansınız pek yok.(olsa da sizden ne kadarlık bir ücret talep ederler Allah bilir.)Böyle bir imkan varken herkesin istek ve önerilerini almak isteriz.

Bu sebeple şemayı ve tüm diğer malzeme bilgilerini burada paylaşmaya çalışıyoruz. Ancak sizin gibi birkaç kişi dışında kimse elini taşın altına sokmuyor. İnanın proje dışından daha çok destek geliyor.Tekrar söylüyorum bu proje maliyet paylaşımı veya ortak malzeme temini projesi değildir. Şöyle de söyleyebiliriz birkaç kişi gerek maddi, gerek fikri, gerekse emek katkısı sunarken diğer katılımcılar herhalde başarımız için dua ederek katkı sağlıyorlar. Ne diyelim kiminin parası, kiminin emeği kiminin de duası.

ugurtarlaci

mcp2551 can transeiver entegresidir acak ben bunu kullanmadım. Kulanan arkadaşlar da var. Benim kullandığım pca82c250 . nxp nin bir ürünü ve en yaygını diyebilirim. Türkiye den temin ettim bu arada.  Şu ana kadar Dahili Can Controller barındıran chipler ile çalıştım ancak Harici Can Controller de problem değildir. Sonuçta CAN Controller ler aynı hard protokolü kullanırlar. Can i Board da tavsiye etmemin sebebi ( SES ve RS485 e nazaran) Geleceğin haberleşme yapısıdır ve hızla gelişmektedir. Kullanmanızı ısrarla tavsiye ederim. Endüstriyel Haberleşme konusunda ETHERNET ten sonra vazgeçemeyeceğiniz bir yapı olmaya adaydır.

Bu arada sanırım bir arkadaşımda mcp2515 sample düzeyinde varmış. Bulunablir sanırımı.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

CAN transreciever ve CAN controller bir arada kullanılacak anladığım kadarı ile. Peki philips Controller ile Transreciever arasına birde optocoupler koymuş. Bizim bordun hasasiyetinide düşünerek böyle bir önlem almak gerekir mi? Orada amaç nedir?

ugurtarlaci

@mp3grogon

mcp2515  ten 5 adet temin ettim. Malzemeleri almayız, proje dahilinde CAN kullanmak isteyen arkadaşlar arasında paylaşırız. Arkadaşın elinden Sample leri aldım. 82C250 ise zaten sorun değil. O halde bu ikili grubu çizebilirsin diye düşünüyorum. :)

Kolay gelsin

ugurtarlaci

@mp3dragon

Onlar hızlı optolar ancak bu bir geliştirme kiti olduğundan gerekli değidir. Can Hatttına Bağlana Node lardan birisinde oluşacak kısadevrenin  CAN LINE a zarar vermesini engeller.Zorunlu değildir.
Can Controler in CAN-RX ve CAN -TX  bağlantısını 82c250 ye direk bağlayabilirsin. mcp2515 Can Controller , 82C250 ise Lıne Driver dir. Bunlar bir gruptur.  Birçok Kontroller içinde Can Controller barındırmaya başladı ancak bu üründen maalesef yok. Can Kontroller ile Hattın Sağlamlığı , CRC , CheckSum , Node Denetimi gibi birçok şey kendiliğinden düzenlernir, size sadece oluşan hataları denetlemek ve ilgili Node a datay basmak kalır ....

mp3dragon

mcp2515+80c250 iyibir seçenek gibi durmuyor. MCP2515 +3.3 volt ile çalıştırılırken, 80C250 +4.5 ile +5.5v arasında çalışıyor ve minimum logic 1 giriş voltajı 0.7xVcc. o da 5x0.7 =3.5 >3.3 volt yapıyor.
Benim önerim;

TFT soket konvertör ve bl driver, CAN, Audio gibi eklentileri ayrı bir bord üzerinde tasarlamak. Bazı geliştirme kitlerinde olduğu gibi bunları sök tak yapmak. Yoksa hepsini borda koymaya kalktığımızda bana göre şu sakıncalar doğmakta;

1- CAN gibi endüstriyel ve istenmeyen parazit, gerilim ve kısadevrelerin çokça yaşanacağı hatlarda kart arızasına sebep olma ihtimali. Yüksek yoğunlukta ve yüksek pcb hassasiyetindeki kart üzerinde parça değişiminin (en azından CAN çipleri) kartı çabuk kullanım dışı bırakabileceği.
2- Kart üzerinde belli elemanlar kullanarak esnek bir yapının ortadan kalkıyor olması. Belli bir TFT modeli için soket veya belli bir audio çipi kullanmak buna örnektir.
3- Herkesin farklı uygulamalar için düşündüğü kartta tüm uygulamalar için alan ayırarak gereksiz pcb tasarım ve hata arama zorluğu ortaya çıkarması.  

Sonuç olarak; ilave özelliklerin yoğun pcb neti barındıran ana kart yerine daha basit ve daha az pcb limitine sahip (tek veya 2 kat via ve yol kalınlıklarının daha geniş tutulduğu)  tabii ki daha küçük bir ek kartlar üzerinde yer alması aynı zamanda modüler esneklikte ortaya çıkaracağı gibi arıza ve hata arama işlemini kolaylaştıracaktır.

Bu bağlamda;
1- TFT önerileri doğrultusunda (Daha önce ugurtarlacı 7" ben 4.3" TFT önerisinde bulunmuştum) isteğe bağlı TFT arabirim kartı hazırlanması,
2- Yine isteyenler için CAN Bus arabirim kartı tasarlanması,
3- İsteğe bağlı Audio arabirimi,
4- Yukardakiler haricinde akla gelebilecek başka arabirimler.

Bu ek kartlar tek ve ucuz tooling verilerek tek pcb üzerinde hazırlatılabilir. Aralarına V-cut konularak elle kırılıp ayrı ayrı kullanılabilir.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
Kolay gelsin.

ugurtarlaci

V- cut olayına katılıyorum . Bu durumda ek kart imalatı konusunda çıkacak sıkıntılar giderilebilir. Ancak bu durum üretime geçme sürecini olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple bu ilaveleri 2. bir çalışmaya atalım. Ana Kart bir an önce bitsin

mp3dragon

Son malzeme durumu ve fiyatlar aşağıdadır.
Digikey sipariş verildi. 3 günde UPS teslimi Almanya ya olacak. Tam maaliyet TR ye geldiğinde belli olur. Para transferini Europay ile yaptık bir miktar komisyon ve kur farkı doğacaktır ama genel içerisinde çok tutmaz. Para transferi 2000 usd ile sınırlı olduğu için 40 ar adet sipariş verebildik bilginize. Eğer bir aksilik olmazsa görüldüğü gibi PCB, dizgi ve olursa ek kart için bayağı elimiz rahatlıyacaktır.

Ayrıca micrelden 8. sıradaki LM2576-3.3 yerine 20 adet sample olarak MIC4576-3.3 buldum. üstü LM2576 ile tamamlanacak. Bu da maliyete paylaştırılacaktır.

leblebitozu

@mp3dragon

bu gece digikey ya da mouser'dan kendi imalatımız için mal alacağım,
MIC8115 işini görüyorsa (yada farklı bi süpervisor çipi'de olabilir) söyle onları da alayım.

mp3dragon

@leblebitozu,

MIC8115 çok iyi olacak iyi malzeme 50 adet alırsan sevinirim. Birde para transferi konusunda limitlere takıldığımızdan 40 ar adet sipariş verebildik. Yedek olarak Atmel, Epson ve CPLD den sipariş verebilirmisin? Tam malzeme listesi;

50 x MIC8115TU (veya TUY)
5 x AT91RM9200QU002
5 x S1D13506
10x XC9572XL-10 VQ64

edit: bu arada MIC8115 stokta gözükmüyor malesef.
edit2: Tuhaf bir var bir yok.
http://search.digikey.com/scripts/DkSearch/dksus.dll?Detail?name=576-1323-1-ND

ahmet2004

26 nolu dökümanda JTAG bağlantılarında pinler birbirine bağlanmış?

Göktuğ

Onu görüp düzeltmiştik. Son duzenlenmiş semayı bu aksam mp3dragon yayınlar sanırım.
Bizde kimse farketmedi, takip edilmiyor diye düşünüyorduk. Size teşekkürler.

ahmet2004

Göktuğ:  Pcb kontrolü vb.. nasıl yapmayı düşünüyorsun?

mp3dragon: Bu son dökümanla şematik bitti galiba?